• almancı teyzemler o yaz geldiklerinde bir sinema makinesi getirmişlerdi. getirdikleri tek film de king kong du. teyzeoğulları babannelerinin bahçesine hıladan bozma bir perde çekip filmi oynatmışlardı. sinema elbette bilinmeyen bir olay değildi ama yanı başında komşunun bahçesinde izlemek değişik bir tecrübe olduğu için bayağı bir kalabalık toplanmıştı. ben diyeyim 1000 siz deyin 2000 kişi. (zaten kuzenler sonra emek sinemasını kurdu)

bir sorun vardı, film almancaydı. o yıllarda video da henüz yaygınlaşmamış olduğu için insanların bu yolla almancalarını geliştime şansı da yoktu. bu yüzden kuzenler filme dublaj yapmışlardı. jessica lange'ı da büyük teyzeoğlu seslendirmişti.

bu arada, özledim o günleri be sözlük. teyzemgil almanya'dan gelsin, hediye getirsin, steyşın arabalarının bagajına binip gezelim, cümbür cemaat dondurmacıya gidelim, gelmelerine bir ay kala beklemeye başlayalım, gittiklerinde üzülelim, her vedalaşmada ağlasınlar ama çaresiz gitsinler yaban ellere, süpürsünler sokakları pis el pis yürek. güç bela geçinsinler, ama kuyruğu hep dik tutsunlar, her defasında kardeşlere yeğenlere hediye getirmeyi unutmasınlar.
  • asil adi kongdur.
    king kong sahne adidir.
  • --- spoiler ---

peter jackson ın king kong u modellerken klasik türk erkeğinden esinlendiğini düşündüğüm filmdir efendim, kong adeta içimizden biri.

şöyle ki bizim kong un kızla oynarken işin bokunu çıkartıp kızı sinirlendirmesi, sonrasında da suçsuz masum çocuk rolüne bürünmesi, böyle kafayı çevirmeler, triplere girmesi...

kızı günbatımını izlemeye götürmesi, romantik ortam sağlamaya çalışması...

hele ki kız yanındayken t-rex lere delikanlı kesilmesi. asarım keserim ulan tarzı hareketler...

bi de o aptal aptal hareketleri, mal mal bakışları yok mu, onu da güzel hatun görünce saçmalayan erkek modeli içinde değerlendirmek lazım. hoş işin içinde naomi watts olunca kong a da hak vermemek elde değil.*

--- spoiler ---
  • bir gorilin bile istediğinde kız kaldırabileceği bir dünyada tek başına olmanın hüznünü yaşatmıştır insanlara.
  • herhangi bir erkekten tek farkının evrimini tamamlayamamış olduğu anlaşılan gorildir. anladım ki ne zaman ki bir kadın hayır derrr, erkek olsun, king kong olsun aynı tepkiyi verir, ortalığı yakar yıkar, tekmeler, sonra da sakinleşip küser, kadına trip atar. ben bugün bunu gördüm yani.

ayrıca (bkz: typical male)
  • --- spoiler ---

it was the beauty killed the beast

--- spoiler ---
  • insanlara karşı boyun eğmek yerine bir hatunu alıp devlet malına zarar vermeyi seçen asi ve aşırı gelişmiş bir gorilin ibret verici öyküsü! neymiş? boyun eğecekmişiz, yoksa vururlar...
  • king kong sevdigi kizin evine gelir. niyeti efendice konusup kizi babasindan istemektir. ancak kizin abilerinin kapida bekledigini gorunce pencereye tirmanip kizi kacirmaya karar verir. olaylar gelisirde gelisir
  • asansöre sığmadığı için gökdelene tırmanmak zorunda kalan yaratık... garfield de aynı problemle karşılaşmıştır...
  • hakkında bu kadar entry girildigini gorunce gercek oldugunu sandığım kahramanım.

yani ilahi hatta pes...
    king kong filmine gelip de hala gerceklik zemini ile baglarini koparmamak icin kasan izleyicileri hatta buradaki yazarlari anlamak cidden zor.
    kendilerini neyşınıl vs izlemeye davet etmek, bak yavrucum bu gerçek degil baştan oyle anlaşalım sonra alınmaca gücenmece olmasın bunlar hayal ürünü, ona göre demek gerekiyormuş anlaşılan... başında demiş adam-pitır ceksın- zaten, hani şu deyvid liynç filmlerindeki gibi kandırmaca yok ki?
    embel misin? hiç ölmediler, king kong da bi küçüldü bi büyüdü alla alla, yok kiz de zeyna gibi maşallah, hah şuna da bak peh peh.. girme bunlara... evinde otur.. reality şow izle gölge etme bre... adam cekti yüzüklerin efendisini paşalar gibi kimse “anaaa bunlar ne bicim yaratik” demedi, aslinda diyen de oldu da neyse allaha havale... king kongu gorunce hani bir nevi maymun ya ekranda gorunen, az cok gormus eleman tv.de fistik neyin vermis hayvanat bahçelerinde, hemen bir akıl yurutme, irdeleme... analiz etme...

bir keyfini cikar, arkasindaki teknolojiyi emeği bi düşün, olmamis otur sifir deyinceye kadar. kazanin doğurduğuna inanip, öldüğüne inamayan tatlisu sazani seni...
hesabın var mı? giriş yap