şükela:  tümü | bugün
  • hollywood'un müslümanları antipatik olarak göstermediği, hatta biraz sempatik gösterdiği nadir filmlerden biri.
  • şu anda fox da berbat bir dublaj eşliğinde gösterilen film. afedersiniz ama sıçmışlar güzelim filme.

edit: ama haklarını yemeyelim. uncut versiyon yayınlıyor adamlar.
  • natacha atlas'ın söylediği light of life şarkısı soundtrackinin en güzel şarkılarından biridir.
  • çok fazla mesaj vermeye çalışan, savaş sahneleri çok mükemmel olmayan, ama genel itibariyle izlenebilecek bir film. lord of the rings üçlemesinden sonra standartları yüksek tutmamak lazım tabii.
  • fetih 1453 filminin fragmanını izlerken bu film geldi aklıma. neydi bu filmi bu kadar eşsiz kılan diye düşündüm. evet sinema tekniği olarak çok iyi. yüksek bütçe var bu doğru ama bunların hiç biri bu filmin iyi olmasını açıklayamaz. bu film iyiyse tam ortada durup her iki tarafı da anlattığı için iyiydi. amerikan sinemasında olmayan bir şeyi başardı, bir tarafa yaranmadan olduğu gibi olanı ortaya koydu. bu yüzden her zaman övgüye mazhar olacak harika bir tarihi film.
  • üç saati bi çırpıda geçirten film. sayesinde turan taktiğini de pratikte görmüş olduk.
  • kadrosunda kevin mckidd'i de barındıran film. keşke daha uzun süre görünseydi.
  • söylenmese olmuyacak olan; müzikler, savaş sahneleri harkulade , biraz uzun (3 saat 9 dakika, cut versiyon) ama tekrar tekrar izlenip her seferinde hayran kalıcanak ve daha iyi hazmedilecek film.

--- spoiler ---

balian'ın küçük ordusunun, selahaddin'in öncü ordusu ile yaptığı savaş başlarken o gaz, o heyecan derken hangi tarafı destekleceğimi karıştırdım. ikileme düştüm çok fena ama rengimiz belli neticede :)
    --- spoiler ---

not: 2 veya 3 parçaya bölünüp 1er gün arayla izlenirse bence daha hayırlı olacaktır. en azından ikinci izleyişimde bunu planlıyorum
  • hem yabancı hem islami kaynaktan kitabını okuduktan sonra ah bu hollywood sen ne sinsisin be diyorum. en son sahnedeki orlando bloom'un canlandırdığı karakter balian de ibelin aslında avrupadan gelen piç degil nese uzatmada sadece son sahnedeki selahaddin sanki şehri alamıyor da sonra antlaşma gereği şehri teslim almak zorunda kalıyor. doğrusu selahaddine yakar yalvar sonra bütün tutsakları keserim bilmem ne ederim dedikten sonra selahaddin zaten kazanılmış şehri aklım almıycak şekilde ve sindiremediğim merhametiyle anlaşma gereği almıştır. filmi daha önce izlediğimde vaay be demiştim kitabını okuduktan sonra düşüncelerim ve hollywood filmlerine karşı tutumum değişti
  • haçlı seferleri esnasında kudüs'ün akıbetini konu alan ridley scott imzalı film. kostümleri, diyalogları, figüranlarıyla bir miktar orta çağ ilginizin bulunması halinde hayranlıkla izleyebiliceğiniz filmdir de ayrıca. selahaddin'in karizmasının filmin imajını yükselttiğini söylemek yanlış olmaz.
hesabın var mı? giriş yap