şükela:  tümü | bugün
  • demincek imdb'de gezinirken, kingdom of heaven filmine denk geldim. bir de ne göreyim? benim 9 puan verdiğim filmin ortalama puanı 7.1. ebenin amı dedim. bunun sebebi tabii izleyici değil. filmin sinema versiyonunu kesip kuşa çeviren dalyaraklar. bu film çok iyi film. hatta benim nazarımda epik filmler sıralamasında ilk üçte. bu nedenle bu director's cut versiyonu insanların filmin hakkını teslim etmesi açısından önemli. henüz izlemeyen varsa bu filmin imdb puanına, genel yorumlara aldanmadan director's cut'ı izlesin. ben bi vatandaş olarak insalığı uyarayım dedim. hadi eyvallah...
  • normal versiyon ile director's cut arasında 9'a 7.1'den çok daha fazla fark olan film. azıcık merak eden kaçırmasın derim.
    bunun gazıyla gladiator - director's cut aldım, gergedanla savaş dışında bi halt çıkmadı. 50 tl'de cabası.
  • muhteşem filmin eksikliklerini tamamlayan iyi bir 8 dakikalık eki olan film. bir çok konu açığı kavuşmuş.ama basında okuduğumda balian'ın kılıç kullanmasını daha uzun anlatacakları yazılmıştı. ben hatırımda bu tip bir ek olduğu yok.ama rahibi öldüren balian için arkasından gelen adamların esasında bir başka amacı daha olduğunu anlıyoruz.balian'ın babası yeni dünyada bir barondur ve ölmesi durumunda ünvan ailedekilerden birilerine geçecektir.

--- spoiler ---
    balian'ın babası fransa'ya döndüğünde akrabaları öldüğünde ünvanın devirini konuşur.takibin esas amacı budur.
    en büyük fark da kralın ölümünden sonra tahta çıkanın sybile'in küçük oğlu olması. amcasının ölümünden sonra küçük tahta çıkar ve cüzzamlı olduğu anlaşılır.çocuk bir gün kandile elini uzatır ve eli yanmaz,annesiyle bazı şeyleri imzalarken mühür mumunun eline damlasını farketmez ama annesi ve şerefsiz piskopos farkeder. söyletilerin yayılmaya başlamısından sonra annesi çocuğunun abisi gibi olacağına dayamaz ve kulağına bir ilaç damlatır ve öldürür.kötü ve sıkıcı bu rolün tek iyi yanı arada çocuğun oyun oynaması,oynarken balian'ın önüne çıkması gibi bazı ayrıntıları idi. filmin sonunda guy kudüs teslim edildikten sonra geri dönüp balian ile dövüşüyor ve hakkettiği son ayarı da alıyor.
    --- spoiler ---

balian'ın yanındaki keşiş-şövalye(siyahlı giyinen) de biraz garipti. 3 tapınak şövalyesi ile yapılan döğüşten sonra gelip yanağına dokunup uyandırması , balian çölde oturup çalıya taş atıp alev aldırdığında hemen arkasında belirip gene öyle kaybolması ilginçti.her ne kadar savaş alanında kesik kafasını gördük ama bence gülüyordu o kafa.

izleyin derim. güzel filmin güzel devam sahneleri.
  • sinemada gösterilen versiyonunun süresi 144 dakika iken, bu versiyon 190 dakikadır. nasıl bi katliam yapıldığını artık sen düşün şansal...
  • normal versiyonu ile arasında dağlar kadar fark olduğunu söyleyebilirim. 2 kere seyrettiğim filmi sanki ilk defa izliyormuşum hissine kapıldım. seyretmediyseniz mutlaka edinip seyretmeniz gereken bir yapıt.
  • bu filmi çok aradım mamafih bulamadım. mutlaka vardır ama ben bulamadım ve yardım istiyorum; çünkü izlemeyi çok istiyorum.

edip: indirdim filmi. alt yazıyla görüntü uyuşsun diye çabalıyorum şu an. ne uğraştırdı mübarek ya.

büdüt: linki bana gönderen elma sekeri burdan da yazayım da sonra unutuyorum, ayıp oluyor.
  • normal versiyonunu izlemediğim için karşılaştırma yapamam ancak filme uzun falan demeden oturun izleyin derim. konu ve tarz ilginizi çekiyorsa tabi.
  • yuzuklerin efendisi icin de benzer bi durum gecerli.
  • filmin olmasi gerektigi gibi olan halidir. ben filmin sinema surumunu izledigim zaman "ulan elin demircisi nasil boyle cat cat kilicla dovusuyor?" diye sormustum kendime, bunun cevabi veriliyor. bunun yaninda bircok seyin cevabi da bu uzun surumde mevcut. bulursaniz izleyin. ucuza bulursaniz dvd'sini de alin derim.
  • varlığı ile, zaten muhteşem olan bir sinema şaheserine the name of the rose tadı katmış versiyon; ancak ne oyuncular ne de senaryo buna uygun. zaten 10 üzerinde 9 almayı hak eden bir filme bir o kadar daha katarak onu (1)8'e indirmiştir. bir çok filmin şimdiye kadar izlediğim genişletilmiş versiyonları içinde, olumsuz yönde de olsa, en büyük farkı ve değişimi yaratanı oldu.