şükela:  tümü | bugün
  • jon lord ve kumandanlarini winterfell savasi icin bayagi elestirdik, sira geldi lannister'li kumandanlara

oncelikle askerlerin dizilisi cok hatali ( hem kara , hem de deniz kuvvetleri icin)
    dusman kuvvetlerinin dragon ile saldiracagi savastan once bilinen bir gercek, buna karsi savunmanin dayanikliligini artirmak icin yapilmasi gerekenler sunlardi.
    oncelikle gemileri king's landing de bol bol bulunan deniz kenarindaki tepelerin mumkun mertebe yakinindaki koylara cekmek gerekirdi, bu hem dragonlarin hareket alanini sinirlayacak hemde tepelere yerlestirilen dragon savarlar sayesinde daha yuzdeli natislar yapilmasina sebep olacakti,
    gemiler birbirine cok yakindi, gemileri birbirinden uzaklastirmak, toplu gemi katliaminin onune gecerdi
    gemilerin dragon savar atislari kesinlikle koordineli yapilmaliydi. tek tek atislarla dragonu vurmak cok zor, halbuki, bir zurna ile koordine edilmis 40 dsv (dragon savar) ayni anda atis yapsa, birinin isabet olasiligi cok daha yuksek olurdu.

golden company ise, ayni unsullied ve dhotraki nin yaptigi salakliga duserek surlarin onunde, saflari sikilastirmis bir sekilde dragonlar tarafindan yakilmayi beklediler. eger illa disarida beklenilecekse, saflarin daha acik olmasi toplu olumleri engelleyebilirdi.

kaledeki dsv dizilisi ise tam bir acemi isiydi. cizgi halinde dizilmis, ve hepsi ayni aciyla ates edebilen dsv lar , tek bir sorti de yok edildiler.

wildfire stogu cok daha efektif kullanilabilirdi, mayin tarzi bobi tuzaklari, iceriye girmis dusman askerleri patlatilarak kullanilabilirdi.

danerys in cercei nin pesinden gidecegi asikardi, burada starklarin bran icin yaptigi gibi bir taktik uygulanabilirdi

cercei, dragons pit e gonderilip, dany nin dragonuyla buraya gitmesi saglanabilirdi, ve buraya kurulacak dsv/wildfire ile dragon etkisiz hale getirilebilirdi.

sonucta koskoca lannister ordusu bence kotu yonetimin kurbani olmustur. kendilerine bassagligi diliyorum
  • 8. sezonda hala cersei yazmayi ogrenememis aliklarin tespit ettigini dusundugu askeri hatalardir.
  • ballistaları surlara koyarken ayıp olmasın diye bir iki tane de red keep'e serpiştirebilirlerdi. ama ben ne bilirim tabi sanki senaristim.
  • 7 sezon kimse senaryoyu eleştirmemiş sadece tahminlerde bulunmuştu. son sezon hataları geçtim saçmalıklarla doldu.

sanki senaryoyu 2 ayrı ekip yazmış bi taraf böyle böyle olacak demiş diğer tarafta diyaloglar ve sahne planlarını yazmış gibi. kısacası biz yazdık hadi çekinde bitsin gibi bir durum var. o yüzden tartışacak bişey kalkmamış izleyip geçecez
  • ordunun ulufelerindeki aksaklıklar
    kuşatmaya uygun topların getirilmemesi
    yeniçeri ağalarının isyanı
    kış şartları ve doğal sınırlara ulaşılmasıdır...
  • adamlar belfast'da bir kent inşa etmişler, paranın dibine vurmuşlar. mühendislik harikası bir dizi
    ama senaryo konusunda tırt kalmışlar diyebiliriz.
    bekleneni veremedi dizi diyebilir miyiz?
    benim için bu sorunun cevabı hayırdır.

en zor şey senaristlerin işiydi, dizinin yaratıcısının kafasındakileri bilmeleri çok zor.
    hatalar bariz de olsa izlemesi keyifli.
    herkes beklentisini çok yüksek tuttu diziyle ilgili, bir çok insan diziyi izlemesi, diziyle özdeşleşti, diziyi izleyenler tahtların savaşında taraf oldular.
    biraz da öfke bundan kaynaklanıyor.
    ben hala keyif alarak izliyorum.
    ve son lanister, cüce kardeşimize gelelim, dizinin kilit taşı cücemiz olacak.
    pazartesi günü cüce son şakasını yapacak.
  • game of thrones u seyretmek zorunda degilsiniz, ama tartismamiza saygi duymak zorundasiniz, bir de kufur ediyor allahin torbacisi

(bkz: #90092400)
  • kenan komutanın sahada olmaması yenilgiyi kaçınılmaz kıldı.