şükela:  tümü | bugün
 • doksanların başında sadece üç albüm çıkarabilmiş; esinlendikleri gruplar arasında led zeppelin, jimi hendrix* ve pink floyd'u gösteren, doğu mistisizmi ile hard rock'u fazlasıyla başarılı şekilde sentezlemiş, dahi gitaristleri petri walli'nin intiharıyla ortadan kalkmış mükemmel progresif rock grubu. last.fm progressive rock etiket sayfasındaki sanatçılar bölümünü incelerseniz, jethro tull, yes, genesis gibi bu türün en önemli isimleri arasında ilk sayfada karşılaşıp şaşkın kalabilirsiniz. ve söylemem gerekir ki, kuzey avrupa metaline/rockına ön yargıyla yaklaşan bir insan olarak bu gruplar arasında anılmayı kesinlikle hak ettiklerini ve doksanlar metali açısından bir cynic veya kyuss kadar kendine özgü şeyler ortaya koyabildiklerini düşünüyorum.

  grubun en çok bilinen şarkısı saksafon içerikli balladları shine on me'dir. bununla beraber aynı albümden and it's all happening ve two of a kind göz atılması gereken çok önemli parçalar.

  son albümleri iii ise ilk iki albümdeki şarkıların çoğuna göndermeler yapan bir konsept albümdür.

  kendilerine ait and i hear you call şarkısı amorphis, used to feel before şarkısı ise the rasmus tarafından coverlanmıştır.

  ayrıca grup hakkında "ehehehehe driverı outdate olmuştur onun eheheh" gibi espriler yapanlardan yıllardır haber alınamamaktadır.
 • bi yes'ten eksiği, bi rush'tan fazlası olmayan, harikulade bi progresif rock grubu. iskandinavya'dan müzik adına güzel şeyler çıkabileceğini de gösterir. yaa.
 • 1987 yılında kurulmuş, jimi hendrix, led zeppelin ve pink floyd gibi gruplardan etkilenen, vokalistlerinin 1995 yılında intihar etmesi sonucunda dağılan,shine on me isimli şarkıları dinlenmeye değer grup.
 • tarihin en underrated rock gruplarından biri. başlı başına bir ekol. harikalar diyarı.

  nepal. with my mind. and i hear you call.
 • shine on me ile tanıştığım, dinlediğimde error verdiğim mükemmel ötesi grup. gitaristleri petri walli kesinlikle bir dahi.
 • müzikal entropi. devinen kaos. we cannot move.
 • ucuncu albumlerindeki the real thing isimli 18 dakikalik epik saheserleri mutlaka dinlenmelidir, yoksa ananizin gotunu fistlerim.

  he ayrica bunu seven hidria spacefolk'a da baksin.
 • her biri birbirinden süper 3 albüme imza atıp, trajik bir şekilde dağılan mükemmel grup. underrated olmaları bu yaşadıkları süreç göz önüne alındığında belki normal veya değil ama müzik tarihinin gizli hazinelerinden biri gibiler adeta..
 • müzik tarihinin en underrated grupların biridir kingston wall.

  petri walli'nin intiharı sonucu maalesef acı bir şekilde dağılmış ancak arkasında taşaklı, güzel mi güzel şarkılar bırakmışlardır.

  (bkz: shine on me)
  (bkz: we cannot move)
  (bkz: with my mind)
 • gece gece bünyelerde heyecan yaratan grup uzun zamandır bu denli bir gitar solosu içeren parça dinlememiştim geç keşfettiğime üzülüyorum . benim gibi yeni tanışanlar albüm ıı yi dinlesin önce

  malum parçası shine on me nin şarkı sözleri şöyledir .ancak gitarın ile saksafonun oluşturduğu muhteşem ahenk içinde ne kadar sözlere konsantre olabilirsiniz bilmiyorum .

  shine, shine on me
  shine, shine on me
  shine, shine on me
  shine, shine on me
  can't you see it's all your future
  feelings have to be pushed away
  can't you see it's just a feeling
  shine, shine on me
  see me walking, see me crawling
  see my future, see a dead man
  see me walking, see me crawling
  shine, shine on me
  shine, shine on me
  shine, shine on me
  shine, shine on me
  shine, shine on me