şükela:  tümü | bugün
  • bizzat urfa topraklarında dinlenince insanın içine perçinlenen türkü. en içli beddua. "isterem başıya gele".
  • "yâr uzakta gözüm görmez gülüm aman
    uzatıram elim yetmez
    hasretini çektiğime
    sözlerim çok dilim dönmez

kınıfır (karanfil) bed renk olur
    aşka düşen denk olur
    isterem başıya (başına) gele
    göresen ne renk olur

kan gelir her gözyaşımdan gülüm aman
    ne çektim cahil başımdan
    tutacak dalım kalmadı
    ağlaram can ataşından "

sözlü kültür külliyen kaybolsa, gelenek-görenek sona erse, internet göçse, sözlük çökse bile unutulmayacaklar arasındadır. rüyalarda kayıt altına alınanlardandır. kendimizden geçmeden kınıfırdan geçmeyiz vesselam...
  • linkini vereyim de tam olsun; http://www.youtube.com/watch?v=vvweptgg3pm
  • sevcan orhan galiba televizyonda, sahnede -şarkı söylediği tüm yerlerde- ilk defa bu türküyü söylerken "hep beraber, hov, vov" filan dememiş, ne güzel de söylemiş. gönlünden içre kopan bir şeyler var bu türküde. sanırım bundan, üç dört gündür fazla aralık bırakmadan peş peşe dinliyorum. hava bahardan bozmasaydı iyiydi de, şimdi sekiz on defa daha dinlemek istiyor insan.

"isterem başıya gele/ göresen ne renk olur"

sevcan orhan'ın söylediği; http://www.youtube.com/watch?v=4zimd71souy
  • urfa ağzına özgü bir kelime olup muhtemelen karanfil anlamına gelmektedir.
  • bütün diyemediklerimiz "isterem başıya gele, ah bi gele vah bi gele, göresen ne renk olur" de ziplenmiştir, düğümlenmiştir.
    göğsümüzde durur.
    bu ayrı, ve fakat;
    bu türkü bana ilginç bir şekilde iyi gelmiştir. süreci anlatacak değilim.
    an gelir bildiğin bir söz sana nüzûl olur ya, bilen bilir, o anda çalan türküydü kulağımda. öyle güzel bir yerde de değil hani, metrobüste ulan.
    olsun be varsın metrobüste aydınlanalım, ferahlayalım. kabulüm. maşallah bile derim.
    böyle, benim tarafımdan bu nedenlerle hep iyi hatırlanacak türküdür.
  • (bkz: urfalıyam ezelden) dizisi ile popüler olacak türkü. bu topraklar neden bu kadar güzel topraklar hep bu türkülerde sırrı.
  • öykü gürman da güzel söylemiş.