• bu sozcuk sadece universite sinavlarinda insanlari eleyebilmek icin yok tarafindan kesfedilmistir.
  • ben bugün arkasında'ki şeklinde kullanıldığını gördüm.

ben'de şeklinde yanlış "de" kullanımını yadırgamıyorum artık.
  • çok basit bir yöntemle hata giderilebilir.

ki'nin yanına çoğul eki getirilebiliyorsa ki bitişik yazılır, getirilemiyorsa ayrı.

- sizin-ki-ler
    - altında-ki-ler

görüldüğü gibi kelime anlamlı. yani bitişik yazılıyor.

- gel gör-ki-ler
    - gül-ki-ler

görüldüğü gibi çoğul eki aldığında anlamsız hale geliyor kelime. yani ayrı yazmak gerekiyor burada.

not: eksik veya yanlış bir bilgi varsa entry'mde, düzeltin lütfen, editleyim.
  • ki son derece basit bir dikkatsizlikten kaynaklanir.
  • (bkz: kilitoris)
  • oysaki ve mademki kelimelerindeki ki bitişik yazıldığından, "ki ler ayrı yazılıyordu" diye hatırlayıp oysa ki ve madem ki diye yazıldığında yine hata yapılmış olur.
  • "gelmedin ki", "görmedim ki" deyince doğru sayılır da "geldim ki", "biliyorum ki" deyince yanlış sayılır, kulağa garip gelir.
  • 'dahi' anlamına gelen ki ayrı yazılır
  • yıllarca kasıp budist manastırlarına kapanıp sonunda kontrol etmeyi öğrendiğiniz ki gücünüzü villian* olup banka soymak, askeri depoları soymak, mafya ve benzeri kötü organizasyonlar kurmak gibi kötü işlerde kullanmaktır. bu durum sanıldığı gibi yok tarafından değil direk marvel'ın yaratmış olduğu süper kahramanlarımız tarafından ele alınmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap