şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kinkakuci diye okunur.
  sadece ve sadece devasa catisi som altindan yapilmistir, uzeri binlerce niluferle kapli ufak yapay bir golun ortasinda bir evdir, goruntu adeta bir tablo gibidir, muazzam etkileyici..
 • bir benzeri de hindistan'da bulunur.
  (bkz: amritsar)
 • kyoto da bulunan ve insanın aklında yer eden tapınak. japon isimleri genelde bana zor geldigi icin bu tapınaktan bahsetme seklim hani o altın olan olmustur. insanın baktıkca bakası, her acıdan fotograf cekesi gelmektedir bu tapınaga adım attıktan sonra.
 • japonya'nın en ünlü tapınaklarından biri. aslında, tapınak kompleksinde yer alan bir bina. aslen, 14. yüzyılda şu an bulunduğu bölge yerel bir lord tarafından imar edilmiş, 14. yüzyılın sonlarına doğru bölgenin shogun'u tarafından (yoshimitsu?) şahsi malikanesi olarak bu tapınak binası eklenmiştir.

  ancak, maalesef 1950'lerde tapınak bir budist rahibi tarafından bilinmeyen bir nedenle tamamıyla yakılmıştır. mevcut bina, 1955'te yapılmış bir kopyadır. yanisi, o tapınaktaki her şey, 1955 ve sonrasına ait olup, görüntü haricinde tarihi bir değeri bulunmamaktadır. acı ama gerçek.

  tapınak binası üç katlı olup, süleymaniye, selimiye, ayasofya, efes görmüş bünyelere pek etki edememektedir. her katı ayrı bir tarzda döşenen tapınağa ancak devlet büyükleri vs girebilmekte, yerel halk ve turistler uzaktan fotoğraf çekmekle yetinmektedir (doğu asya'da bir çok tapınağa giremiyorsunuz).

  tapınağın tepesinde altın bir anka kuşu bulunur. kuş, göle bakmakta, gölün ortasındaki ada ise japonya'yı sembolize etmektedir. kuşun shogun olduğu ve japonya'yı gözettiği, koruduğu, hakim olduğu manası taşıdığı rivayet edilir.

  tapınak bir çok kartpostalda, takvimde gölle beraber yer alsa da, aslında gölün ufak bir gölet olduğu gerçeği sizi hayal kırıklığına uğratabilir. ancak asıl hayal kırıklığı, tapınağın ilerisindeki ünlü şelalenin bir buçuk metre yüksekliğinden akan bir sudan ibaret olduğunu görünce yaşanıyor, not düşeyim.

  arazi üzerinde shogun'un ikametgahı, çay evi gibi yapılar da bulunmaktadır. ancak eski dönem yapılarının ahşap olması ve japonya'da sık sık bu yapıların toptan yanıp kül olması sebebiyle... evet hepsi "replika".

  lakin bahçesi ve dağ manzarası oldukça güzeldir.
 • kinkakuji yer yer öylesine kalabalık ki, tek bir kare fotoğraf için sıraya girmeniz gerekli…
  devami burda
 • (bkz: ginkakuji)
 • önündeki bahçe ve gölet, japon adaları referans alarak tasarlanmış.
 • yukio mişima 'nın 1956 yılında kaleme aldığı 5. kitabı. ingilizcesi: temple of the golden pavilion olarak geçen kitabın japonca orijinal ismi kinkakuji. gerçek bir olaydan esinlenilen kurgu gerçekten de dikkat çekici. kekeme ve kendini çirkin bulan bir keşiş adayının güzellik algısı, kekemelik üzerinden dünyaya bakışı ve tüm bu olayları yazarın çok farklu bir üslupla anlatması. uzun süre sonra goodreads üzerinde 5/5 verebildiğim bir roman oldu. kitap ile ilgili yazım için

  ?
 • resmî adı rokuonji olan altın yaldızlı tapınak.
 • (bkz: kinkaku-ji)