şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sentetik yapıda olan antimikrobiklerdir. kinolonlar bakteride dna işlevini önleyerek bakterisidal(yani bakteri öldürücü) etki gösterirler. bir de bunun florokinolon denen türevleri vardır. bunlar da kinolon halkasının 6. posizyonuna flor atomu eklenmesi ile oluşurlar.
 • göze en iyi geçen antibiyotik grubu.
 • replikasyon sırasında ikili sarmal açıldıktan sonra oluşan enzim+dna kompleksine bağlanıp, bakterinin onaramadığı dna kırılmalarına yol açarlar. çoğu gram pozitif bakteride primer hedef topoizomeraz iv iken, gram negatiflerde genellikle dna giraz enzimidir.

  üriner sistem enfeksiyonlarında, cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyonlarda, bakteriyel prostatitlerde, gastrointestinal enfeksiyonlarda, solunum yolu ve kemik ve eklem enfeksiyonlarında kullanılır.
 • dna giraz'ın alfa subunitine büyük bir aşkla tutunarak fazla aşkın yarattığı toksik etkiyle bakterisidal etki gösteren, lakin kemik kartilajı erezyonu ile iskelet anomalileri yapabileceğinden 18 yaş altı ve hamilelerde kullanılmaması gereken kinolonlar hakkında pratik bir bilgiyi kısaltmalar eşliğinde verecek olur ve 1.kuşak nalidiksik asit'e nali, 2. kuşak siprofloksasin'e sipro, 3. kuşak levofloksasin'e levo, 4. kuşak moksifloksasin'e moksi der isek;

  nali, üriner sistem enfeksiyonlarında antiseptik olarak,
  sipro, gram (-) etkinliğinden dolayı, psodomonas ve idrar yolları enfeksiyonlarında,
  levo, gram (+) etkinliğinden dolayı, toplum kaynaklı pnomonide,
  moksi ise aneorop bakteri enfeksiyonlarında kullanılmalıdır. unutulmaması gereken en önemli nokta ise idrar yollarına geçişi çok kötü olan moksifloksasin'in, idrar yolu enfeksiyonlarında çerez gibi yazılan sipro yerine kullanılmaması gerektiğidir.
 • üç dört sene önceki bir rahatsızlığımda doktor tarafından bana verilen ilaç cipro idi, bugün sözlükte araştırırken denk geldim fda tarafından kullanılması sakıncalı ilaçlar olarak belirtilmişler, ciddi yan etkileri söz konusu.

  eğer kullandığınız ilacın etken maddesi kinolon / florokinolon / siprofloksasin / levofloksasin / moxifloxasin / gemifloksasin / norfloksasin / besifloksasin / gatifloksasin / finafloksasin ise kendi durumunuzu bir değerlendiri, eğer ölüm kalım meselesi değilse uzak durun bu ilaçlardan

  şu entry'de detaylıca incelenmiş ve bolca kaynak belirtilmiş

  (bkz: #46122941)
 • kinolonların istenmeyen etkileri çok can yakabilir, özellikle tendon zararlarını ciddiye almakta yarar var.
 • sadece anaerob bakterilerde sınırlı etkinliği vardır.

  bir de gebelerde ve bebeklerde dikkatli kullanılmalıdır.
 • bulanık görmeme sebep olunca bıraktığım antibiyotik (bkz: cravit)