şükela:  tümü | bugün
 • richard feynman'ın yakın arkadaşıdır aynı zamanda, uzun süre aynı okul bünyesinde ders vermişlerdir.
 • kutsal "gravitation" kitabinin ortak yazarlarindan, "black holes&time warps, einstein's outrageous legacy" adli muhtesem kitabin yazari, 1940 dogumlu fizikci. unlu wheeler'in ogrencisi. zaman makinelesi fikrini "bilim dunyasina" sokan kisi. zaman makineleri hakkinda ulvi yurtsever'le beraber calismislardir. ciplak tekillikler hakkinda hawking'le giysisine iddiaya girmis, carl sagan'a contact kitabindaki zaman yolculugu hakkinda bilirkisilik yapmistir.
 • christopher nolan'ın interstellar filmine ilham veren zât.
 • 2014 yılının sonlarına doğru vizyona girmesi beklenen ve karadeliğe yolculuk amaçlayan gözü kara astronotların hikayelerini konu edinen, christopher nolan yönetmenliğinde izleyeceğimiz interstellar filmine engin bilgileriyle katkıda bulunan teorik fizikçi.hal böyle olunca filmde astronotların hayat hikayeleri çerçevesinde zaman-uzay bükülmesi/düzlemi konusunda da epey bilgilendirici bir yapım olmasını da beklediğimiz bir filme imza atılacağını düşünüyorum.

  kip amcanın karadelikler ile ilgili kısa bir röportajını okumak isteyenler için;

  http://www.space.com/…les-kip-thorne-interview.html
 • adi gercekten "kip" olan (tam adi kip stephen thorne) bilim insani. kimi bilimciler gibi kendisini odasina kapatip, makalelerine gommemis. bircok ogrenci yetistirip, kitaplar yazmis. ozel hayatindan da taviz vermemis. 70'lerde sicak kaliforniya gunesi altinda hippiligin tadini cikarirken, 21. yuzyilda yazarlik kariyerine sinemaciligi da eklemis. iki kere evlenmis, cocuklari olmus. sekline semailine dikkat etmis. sahsen hastasi oldugum ikinci fizikcidir.* interstellar sonrasi taniyani artacagi icin seviniyorum.
 • thorne, genç yaşta akademik alanda kendini kanıtladı ve kaliforniya teknoloji enstitüsünün en genç profesörü olmuş bi abimiz. lisans eğitimini kaliforniya teknoloji enstitüsünde, doktora eğitimini princeton üniversitesi’ nde tamamladı. doktora tezini, “relativist” john wheeler ‘ ın danışmanlığında “geometrodynamics of cylindrical systems“ üzerine yazmiş. 1970‘ te teorik fizik profesörü, 1981‘ de teorik fizik dalında “william r. kenan, jr.” profesörü, 1991’de de “feynman” profesörü ünvanlarını kazandı. temmuz 2009‘da yazarlık ve film yapımcılığı kariyerine başlamak için “feynman” profesörlüğünden emekli olmuş. ilk film projesi christopher nolan ile yaptığı ınterstellar’ dır.bu abimiz interstellar filminde nolan kardeşlerle çalışması dünya'nın gelmiş geçmiş en iyi ve gerçeğe en yakın bilim kurgu filmini ortaya çıkarmiştir.kendisi ateist hür bir vatandaştır
 • interstellar projesinin ilk aşamasında işin içinde olan adam. spielberg çekecekmiş filmi sonradan nolan'a kalıyor ihale.

  sanki film nolan'ın da lütfedip kip thorne'a gitmiş gibi yazılıp çiziliyor.

  bundan daha büyük sıkıntı filmi bilimsel saçmalık seviyesinde irdeleyen sözlük yazarları. kip thorne iyi ki türkçe bilmiyor ve interstellar başlığını okumadı. adam atom fiziğine de profesörlüğe de lanet edip herşeyden kendini soyutlardı.
 • okunasi, takip edilesi güzel insan. the science of interstellar'da (ve hatta interstellar'in kendisinde) yaptigi isi biz gerizekalilar tarafindan algilanabilecek duruma getirmek konusundaki yeterliligi takdire sayan. kitap gerceklerden tut spekülasyonlara dek o kadar güzel yazilmis ki, basucu kitabi olarak tutmamak elde degil.
 • kendisi yıldızlararası bilimi adlı kitabında filmin dayanak olarak kullandığı bilimsel gerçekleri ve spekülasyonları detaylı bir şekilde anlatmıştır. filmde geçen 15 saniyelik bir bölüm için bile sayfalarca açıklama yapmıştır. detaylı anlatıma rağmen gayet anlaşılabilir bir eser sunmayı başarmıştır. filmi izledikten sonra okunması akılda kalan tüm soru işaretlerini giderecektir.