şükela:  tümü | bugün
 • kipsiz zaman teorisi sağduyuya daha az uygun olmakla birlikte muhtemelen çoğu filozof ve bilimci tarafından tercih edilen teoridir. bu teorinin ana fikri oluş, dallanma ya da geçme gibi şeylerin olmadığı ve zamanı tıpkı uzayı temsil ettiğimiz gibi temsil etmenin bir mahzuru bulunmadığıdır.

  nasıl ki new york, londra ve moskova'nun hepsi de mevcutsa ama aynı yerde mevcut değillerse, geçmiş,şimdiki zaman ve geleceğin de hepsi mevcuttur ama aynı zamanda değil.

  bu görüşe göre doğumunuz, bu cümleyi okumanız ve ölümünüz gibi olayların hepsi eşit derecede gerçek ve aynı düzeydedir.

  kaynak: ntv yayınları, zaman(cep kaynağı)
 • anladığım kadarıyla tüm zamanların aynı anda yaşanması gibi bir şey. bir çizgi roman misali, karakter geçmiş ya da geleceği tek bir düzlemde yaşadığını farz ediyor ama okuyucu karakterin her zamanını aynı anda görebiliyor. karakterin doğumu da yaşayışı da ölümü de yani tüm zamanları aynı anda okuyucunun bilgisine dahil oluyor.
 • arrival* pek hoş değinir buna.
 • tanrının ezeliliği,bilimsel deliller, özgür irade paradoksu vs bunların hiçbirinden dolayı değil şundan dolayı bu teoriyi savunuyorum: şöyle ki, geçen iki yaşında oğlumla birbirimize sarılmış uyurken, daha doğrusu o uyuyordu ben de kokusunu içime çekiyordum, bu anın sonsuza kadar sürmesini, ne güzel bir duygu yaşadığımı düşünüyordum. sonuçta yıllar geçince ne oğlumun bu güzel kokusu kalacaktı ne de o artık -allah bana ömür verse bile- bana sarılıp uyuyacaktı belki karısına sarılıp uyuyacaktı, bu an çok değerliydi. bu anı tekrar tekrar istediğim zaman yaşayabilmeliydim, e o zaman kipsiz zaman teorisi doğru olmalıydı. sonuç olarak kipsiz zaman teorisini ispatım şu şekildedir:

  1- bütün insanların sonsuza kadar sürse dediği güzel anlar vardır
  2- ara ara bu anları tekrar tekrar duyumsamak arzusu bütün insanlar için geçerlidir
  3- arzu varsa bu arzunun bir de karşılığı olmalıdır
  4- öyleyse kipsiz zaman teorisi doğrudur