şükela:  tümü | bugün
 • kıptîler veya koptlar, mısır'ın eski halkıdır. iskender'in mısır'ı alması ve iskenderiye şehrini kurması ile beraber helenistik bir kültür ile etkileşime geçmişlerdir.
 • son zamanlar uyuz olmaya başladığım insanlar. bir kısmına.
 • gün geçmiyor ki yeni bir yazar aramaya inanmasın...

  (bkz: aramaya inanmak)
  (bkz: kıpti)

  dur hatta ben arattırayım sana:
  (ara: kıpti)
 • alfabeleri ve korumayı başardıkları kadim gramerleri mısır hiyerogliflerinin deşifresinde en büyük yardımcı olmuştur.
 • evliya çelebi'ye göre kıpti tarihi......
  evliya anlatır ki ''kıpti tarihine göre nuh nebi bin sene yaşayıp;tufandan sonra yerleşmek için oğulları ham,sam ve yaft ile gezerken sudan'a gelirler.ve buraya yerleşirler....bir gün nuh nebi kavmi ile beraber oğlu ham'ı ziyarete gelir,hazreti nuh bir aralık uyurken avret yerleri açılır.ham bunu görerek güler.kardeşler yaft ile sam ise utanarak babalarının avret yerlerini örterler..nuh peygamber uyanınca olayı öğrenir ve şöyle dua eder.''ilahi dilerim ki ham'ı uzun ömürlü et.fakat benim avret yerlerimi örtmediği için kendinin ve evlatlarının bu dünyada yüzlerini kara et,ahirette yüz aklığı ver.'' nuh nebi'nin duası kabul olundu oğlu ham ve çocuklarının bir anda vücutları kara oldu....kiptiler'in nuh'un oğlu ham dan geldiği rivayet edilmektedir ki; kıpti tarihi de evliya'ya göre böyledir.
 • mısır araplaşmadan önce bütün mısırlılara verilen; mısır araplaşınca sadece hristiyan azınlığın çoğuna verilen isim.
  bu topluluğa mensup olanların çoğu ortodokstur.
  nasır dönemi'nden itibaren mübarek devrilene kadar iyi konumda olan ancak halkın çoğu tarafından sevilmeyen bir topluluktur kıptiler. (nasır, radikal arap milliyetçisi olmasına rağmen kıptiler ile arapları eşit olarak kabul etmiştir.)
  2011'den itibaren sırf hristiyan oldukları için radikal islamcıların saldırısına uğrayan bir topluluktur kıptiler. saldırılardan dolayı 2011'den itibaren mısır'da hristiyan nüfusu azalmaya başlamıştır.
  son 1 yılda işid'in saldırılarına maruz kalan bu topluluğu "arakan'da, gazze'de müslümanları katlediyorlar" diye ağlayanlar görmezden geldiler. kıptiler müslüman olsalardı onlar için de timsah gözyaşları dökerlerdi.