• akaryakıta, dolara, gıdaya, sebzeye, süte vb. her şeye de %25 sınırı getirilsin!

#erdoğanistifa
    (bkz: erdoğan istifa)
  • antalya konyaaltinda ki guvenlikli, havuzlu bahce dubleksimizi yillik pesin 21 bin dolara bir rusa kiraya verdik.

aci olan nedir biliyor musunuz ilk bizim karsi daire basladi 8 ay once ve suanda bizim sitemizin ara katlar disinda turk sakini kalmadi.

aci olan su ki havuzlu, guvenlikli, saunali falan yerlerde artik mal sahibi olsak bile yasayamiyoruz. benim babam 40 yillik uzman doktor, adam zamaninda biriktirdi burayi aldi, ama burada yasamaya gucu yetmiyor, aidat olmus 2 bin 500 lira.

dusunun ki oyle bir ulkedesiniz ki doktor emeklisiniz ve sahibi oldugunuz luks dairede yasamaya gucunuz yetmiyor. dalga falan gecmiyorum bu da birseydir arkadas kazanmisim almisim dubleks, bahceli, spor salonlu, denize sifir dubleks, ancak icinde yasayacak gucum yok onu kiraya verio siktiri boktan apartmana tasiniyorum 70 yasinda, bundan iki yil once keyfini cikariyordu adam avakado dikmisti bahceye.

turkiye artik alt sinifin, orta sinifin ezildigi bir yer degil orta ust sinifin level dustugu bir ulke oldu. bu ulkeyi oyle bir yere getirdiler ki benim babam denizli isparta antalya ucgenindeki tek psikiatristti 30 yil once adam para basti bildigin 30 yil ve emekliligimde burda yasayacagim dedigi yer yerine boktan bir dairede yasiyor su an.

ac degil acikta degiliz. herkes asgari ucretli gozuyle isyaan ediyor ben de diyorum ki orta ust sinif bile bitmis vaziyette. ben universeteyken babama “babaaa biiiiziii riksosa gotuuur” diye sarki yapardim, suan aklim almiyor rixos falan.

not; bu entiri bir rixos bebesinin feryatlarini icerir ama icerik tamamen dogrudur ve anlayana asgari ucretlinin dramindan daha cok ipucu verir. asgari ucretli ilk dusen kaledir, ben kacinci kaleye geldik onun aciklamasini yapiyorum .
  • sen %200 tüm kalemlere zam yap, vatandaşa zam yapamazsın diye posta koy.
    10 milyon mülteciyi doldurmadan önce düşünseydin nerede kalacaklarını.

bu uygulama araç satışından tutun da elektrik, doğal gaz, trafik cezaları, kasko kısaca tüm kalemlerde uygulanacak mı, var mı o göt?
  • aynı sınırı akaryakıt ve dolar için de bekliyoruz.
  • sırf birileri faizi indireceğim diye tutturduğu için koskoca ülke binbir türlü yolla düşük faizin yan etkileriyle mücadele etmeye çalışıyor.

ama nafile. kalpte olan sorun vücudun elinde ayağında kendini gösterince, el ve ayakları tedavi etmeye çalışarak hastayı iyileştiremezsiniz. tek yol kalbi tedavi etmektir.

tabii doktorunuz diplomasız bir otobüs şoförü ise geçmiş olsun...
  • annemin kiracısı halen 2500 tl ödüyor geçmişte de değerinin altında ödedi 18 aydır da dava sürüyor. kendisinin oğlunun üzerine ana cadde üzerinde 150 200 metre kareden iki ayrı spot eşya mağazası var. nerdeyse 0 ürünleri elden alıp alden satıyor.

yıllardır ödemesi gerektiği vergiyi ödemediğini ben biliyorum. böyle esnaflar var kallavi kazanıp ödemeyen. evden atılırsa ev alacak gucteymis bunuda diyebiliyor bize. ama kendi üstüne uçan sinek yok herşeyi oğluna yapmış.

sakat annemin evine çöreklenmiş bir adam birde pis bir adam ben a. partiliyim bana birşey olmaz diyor telefonda baba.

şimdi katil mi olayım bende. annemin ömrü az bakım masrafları var devlet bir lira yardım etmezken kadının liseden beri çalışıp eglenmeyip yemek yemeyip bizlerin bile boğazından kısıp aldığı eve bir başkasının çökmesine izin veriyor.

vergi ödemeyen adamlara bir yaptırıp olmayıp namusluyla yatırım yapmış adamın evine devlet desteği ile çökme yapılıyor. israil'e gelince bunun adı hırsızlıktır diyebilen bakan. bu konuda neden ağzını açmıyor. bu hırsızlık değil mi? 10 yıl boyunca yüzde 25 zammı hesaplayalım son 5 senesi bedavaya geliyor. ben özel sektör müyüm kamu kurumu muyum yoldan geçen adama sponsor olayım? çok istiyorsan sen devletsin maddi destek ol. hak sahibinden çalmak değil midir bu.

ab bankalarinda türk olarak bir hesap açıp dolar kaydırın da görün ülkenize olan saygıyi.

fakir adam ev sahibine nefret duyacağına, ya bu fenomenler, futbolcular kimler vergi ödemiyor. bankalar neden bazı kişilere tertemiz krediler verirken bana 5 lira bayram harçlığı veriyorlar diye sor.
  • üst edit: tüm mesajlara cevap yazamıyorum, bu entry'nin bu kadar ses getirmesini beklemiyordum. özellikle "neden zam yaptınız, siz de böyle yaparsanız halkın geri kalanı ne yapsın, vs." şeklinde mesaj atanlar için bir şeyler yazma gereği hissettim.

uzaktan bakınca ev sahibine rest çekmek, çıkmam demek, aynı kiradan devam etmek mantıklı geliyor olabilir fakat bu önerilerde bulunan arkadaşların böyle bir durumla hayatları boyunca karşı karşıya kalmadıklarını düşünüyorum. ev sahibiyle restleşmek demek, adamın hukuki yollara başvurması ve sonunda yine bizim ev taşımamız anlamına geliyor. bu 6 ay sonra da olabilir, 2 sene sonra da. kimse 2 sene sonra olacağını garanti edemez, 2 sene sonra ülkede durumların daha iyi olup olmayacağını da bilmiyoruz. evden, konumundan ve içerisinde bulunduğu siteden memnunuz. ev sahibiyle anlaşmak, bize hem hayatımızı yeniden planlamak için zaman, hem de bu planlama süresi uzarsa ocak ve temmuz zamlarıyla tekrar nefes alma olasılığı kazandırdı.

birkaç entry aşağıda üslup sorunu yaşayan kişiye ise cevap verme gereği hissetmiyorum.

orijinal entry:

ben akademisyenim (en köklü üniversitelerden birinde), eşim öğretmen, ikimiz de devlet memuruyuz. istanbul'da yaşıyoruz. 8 aylık oğlumuz var.

mayıs 2021'de şu an oturduğumuz eve taşındık, kira 3600 idi. mayıs 2022'de karşılıklı anlaşarak 5250 yaptık, o sırada çevredeki evler 7-8 bin liraya gitmeye başlamıştı.

geçtiğimiz ay belediye, sosyal medya hesaplarından bizim de oturduğumuz mahalle dahil 3 mahalle için yeni imar planı teklifinin ibb meclisinde kabul edildiğini duyurdu. ilk gördüğümde bunun bizi etkileyeceğini düşünmemiştim ama, etkiledi. yeni imar planı sayesinde ev sahibinin evi kentsel dönüşüme gidiyor. geçen ay aradı, "ben gireceğim eve, nisan'da boşaltın" dedi.

o günden beri tüm senaryoları gözden geçiriyoruz. ikimizin de işe gidip gelmesi saatler sürmeyecek, çocuk yetiştirilebilecek mahallelerde kiralar olmuş 15 bin lira. 10-12 bin liraya ancak sıkış tepiş, deprem korkusuyla yaşanacak yerlerde ev var.

zaten kurumumdan da ümidi kestim, küçük üniversitede de görev yaparım, en azından çocuğumuza daha çok imkan sağlayabiliriz dedim, memleketimdeki üniversitenin bölüm başkanı ile iletişime geçtim. "hocam şöyle yayınlarım, deneyimim var, nitelikleri bunlar, ihtiyacınız varsa, kadronuza başvurmak, bölümünüzde görev yapmak isterim, durumlar nasıl" diye. "size burada çok ihtiyacımız var, ama kadrolar çok zor geliyor, 3-5 kişi ile bölüm idare etmeye çalışıyoruz. kadro alabilirsek sizi aramızda görmeyi çok isteriz" dedi, fakat kısa vadede zor görünüyor. yurtdışındaki akademik ilanları takip etmeye başladım.

ölçtük tarttık, taşınma masrafları, ev arama stresi, emlakçı parası, yeni depozito, bir dünya masraf. eşim ev sahibini aradı "gelin kirayı çevreye göre düzenleyelim, siz 1-2 sene sonra yepyeni evinize gireceksiniz, biz düzenimizi bozduğumuzla kalacağız. bizim kira çevreye göre güncellenirse siz de kira yardımını üzerine koyup, düzgün bir yere çıkarsınız" dedi. kiramız ocak 2023'te 13500 lira oldu arkadaşlar. benim maaşım 14800 lira, ne kadar zam yapacaklar bilmiyorum. doktorasını bitirmiş, senelerce emek vermiş, bu ülkenin pırıl pırıl gençlerini geleceğe hazırlayan bir akademisyen olarak resmen ev sahibine çalışıyorum artık sadece.

o kadar sinirliyim ki, kelimelere dökemiyorum. fakat bize burada hayat yok artık, onu anladım. ya ülkeyi terk edeceğiz ya da şehri, hangisi önce olursa, bakalım. bizim kadrolarımıza da artık dövizle yıllık kira ödeyen yabancıları doldururlar, ne diyeyim.

tanım: göstermelik, pratikte karşılığı olmayan zam oranıdır.
  • bugün ev sahibimle hararetli bir görüşme yaptım.

kendisi koyu bir şekilde ak parti taraftarı, seçimden önce ve seçim sonrası whatsapp durumlarında fanatik bir şekilde paylaşımlarda bulunuyordu.

neyse, kendisine devletimizin %25 sınır getirdiğini söyleyince küplere bindi, her şeye 3 kat 5 kat zam geldiğini söyledi. açıklanan enflasyon oranına inanmadığını söyledi ben de bunun sorumlusunun kim olduğunu sordum kem küm etti cevap veremedi.

ben devletimize ve hükümetimize güvendiğimi, devletin %25 sınır getirerek halkı korumayı amaçladığını, burasının bir hukuk devleti olduğunu ifade ettim (!) ve siz buna inanmıyor musunu diye de sordum yine bir şey söyleyemedi kem küm etti.

çık ben oturacağım demeye getirdi ben de bu ağızları bildiğimi söyledim bilinçli olunca biraz geri adım atar gibi oldu, hafta sonu yüz yüze gelip konuşacağız, bir orta yol bulmaya çalışacağım.

ancak bu insanların iki yüzlülüğünü sindiremiyorum.
  • kiraların astronomik seviyelere ulaşmasında en büyük etken olmuştur.

bu sınır gelene kadar insanlar enflasyon oranında zammını yapar kimse kimse ile dalaşmazdı.

bu sınır geldikten sonra evi boşalan ev sahibi bir daha zam yapamam korkusu ile önceden olan fiyatın 3-4 katına kiraladı. bu noktadan sonra da kiraların rayiçleri saçma sapan yerlere geldi.

sonu düşünülmeden yapılmış her türlü sınırlama gibi bu da saçma sapan sorunlara neden oldu.
  • benzini 6 liraya cek, evimi bedavaya 1 yil kiraya vermezsem senden daha kotu insan olayim.

tanim : yakitta bir senelik artisi 290% yapan iktidarin bakani soyluyor bunu.
hesabın var mı? giriş yap