şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
2322 entry daha
  • ev sahibi ile %125’e ancak bağladık. sağolsun ekonomik göstergelerimiz o kadar dürüst ki bu bile piyasa şartlarının yarısı durumunda.. yan daire neredeyse iki katına kiralandı. bu arada geçen yıl ortalamaydı benim kiram. varın gerçek enflasyonu falan siz hesaplayın.

ben çıksam şu an anlaşılan kiranın 2 katına 2 gün içerisinde kiraya verir.
  • 5+ yıllık kiracıları kapsamayan düzenleme.

13 yıllık kiracım bugün kafasına göre zam yapıp eft yapmış. herif civardaki evlerin %25'i bedeline oturuyor. yine ucuz otur, ama insaf, bari emsalin %75i olsun dedim. kral gün içibde gönlünden kopanı gönderdi. 4 ay önce siktir olup gitmesi için ihtar çekmiştim zaten. bundan sonraki süreçte kira tespit davası ile devam edeceğiz.

edit: kiracı 15+ yıllık memur.
  • bizim evde bu sene %80'den fazla zam alan 2 emekli memur bir tane de doktor kızları oturuyor. biz sözleşmedeki gibi tefe tüfe oranında zam yapmalarını istedik ki, şu an evden çıksalar, bizim istediğimiz kiranın iki katına kiraya verilebiliyor.

sonuçta kıyameti kopardılar, %25 artırıp yatırmışlar. şöyle bir his oluşuyor insanda, para falan değil artık mesele, yani eviniz gasp edilmiş gibi oluyor, bir tür tecavüz hissi. tecavüz eden ya da meşrulaştıran devlet belki de asıl ama ona alışığız zaten, bu sefer birey üstünden tecavüz. sonuçta ne yapıp edip çıkaracağız tabi. gerekirse ev satılacak ama yine de oturamayacaklar. üzücü ve gereksiz hayat mücadesinden başka bir şey değil. bu ülkede yaşamak neden bu kadar zor ve yorucu bilmiyorum.
  • derhal bu saçma karar ''enflasyon oranında'' olarak değiştirilmeli.
    1.000 liralık kirayı ev sahibi neden 2.000-3000 civarı yapmak istiyor acaba? her ama her şey ikiye üçe katladığı için olabilir mi acaba?
    diyeceksiniz ki kiracının maaşı o oranda artmadı... he yani demek istiyorsunuz ki, ev sahibi o evi sizin rahat yaşamanız için aldı. yani adam allah tarafından sen rahat et diye borç harç ev alıp kiraya verdi...
    evet.
    anlayış, empati dediğin şey ev sahiplerine özgüdür zaten. kiracıysan, ev sahibin sana piyasanın çok çok çok altında ev sunmakla ''yükümlü'' kişidir. anası onu, sana ucuza ev kiralaması için doğurdu. sen, allah tarafından özel yaratıldın. adın kiracı. e kiracı dediğin ucuza oturur.
    apartmandaki tüm daireler 5.000 iken sen 1.500 vermen lazım. niye özelsin sen çünkü.
  • siktirin gidin kiracınızla kavganızı apartmanın önünde ya da mahkemede yapın, gelip burda kiracım şöyle evimi gasbetti, efendim evim işgal altında vs vs diye zırlamayın. ülkedeki yönetim anlayışının yirmi yılın sonunda geldiği nokta bu ve öyle veya böyle herkese girdi. kiracıya ayrı, esnafa ayrı, yatırımcıya ayrı, memura ayrı, öğrenciye ayrı girdi. sizin derdiniz ne? ne sikime burda kiracım da kiracım diye ağlıyorsunuz. gidin derdinizi marko paşa'ya yanın.
  • beğenmiyorsan sat kurtul amk kim dedi size eve yatırım yapın diye. evlerin fiyatı zaten anasının amı kadar arttı. 20 yaşındaki sikik 60 metrekare evler 1 milyonun üstüne çıktı. sülük gibi hayatın boyunca kira ile mi geçineceksiniz. sabah akşam akp sadece betona yatırım yapıyor diye ağlarsınız ama tek hayaliniz o betonları almak. amk çakma solcuları sizi. dünyada hiç bir yatırımın garantisi yok ama siz istiyorsunuzki devlet size garanti gelir versin hayatınız boyunca yatarak yaşayın.
  • sınır getirilmese muhtemelen hepimiz evsiz kalacaktık
  • arkadaşlar bugün kiralara baktım
    normal şartlarda
    1+1 ev 1000 ila 2000 arası olması gerekirken bu fiyatlara ev arkadaşlı evler oluyor hatta bazı ev arkadaşı fiyatları 6500 ü görüyor

akp istanbula bu kadar insan doldurmayacaktı
    bu kadar sanayi yerleri zamanında açılmayacaktı
    bunu diğer partilerde yaptı

büyük metropollerde özellikle istanbulda
    bağcılar, zeytinburnu, esenler, esenyurt, bayrampaşa, maltepe, kartal gibi daha adını sayamadığım genellikle sanayilerde ırgatlıkta çalışan nüfus aynı şekildede mültecileri yeni proje şehirlerine dağıtılmalıdır.
    istanbul kültür ve turizm şehri olması gerekiyor
    türkiye genelinde kiralar evler artık düzgün insanlara verilmesi gerekiyor

bunun başka çaresi yok

sizler sadece bakkal gibi günü kurtarmanın derdindesiniz

keşke bizim sanayi şehirlerimiz olsa ama gerçekten hani detroit gibi amk
    tarım şehirleri olsun
    kod okulu şehirleri
    sanat şehri olsun
    her şehir üretsin

türkiye yi istanbul olarak karşılaştırmaya devam ederseniz
    yarın bir gün başınıza hong kong benzeri

istanbul cumhuriyeti kurulur yani bazılarının doğu elden gidecek derken bu gidişle daha beteri olur ülkemiz için lütfen artık ırgat takımı mülteciler ve parası olan yabancılar istanbul, izmir, trabzon gibi şehirlerden alınıp proje şehirlerine taşınsın
    hatta üniversite meselesi
    istanbulda en fazla 10 tane üniversite olması taraftarıyım diğerleri lütfen türkiyede boş olan yerlere geçsin belki aralarından biri harward gibi olabilir mi?
    inanmak isterim...

çok şey kaçırıyoruz arkadaşlar çok
hesabın var mı? giriş yap