şükela:  tümü | bugün
  • temerrüde düşmüş kiracıdır, bir rivayete göre kendisine mütemerrit de denir.
  • ekonomik durumu ne olursa olsun, temel insani ihtiyaçlarından mahrum bırakılmaması gereken kişi ve kişilerdir.

kiracı değil ev sahibiyim. hiç kirasını zamanında ödeyen kiracım olmadığı gibi, eve zarar verip iki yıl hiç kira ödemeyen, üstüne terbiyesizlik yapan, küfreden kiracım oldu. salak mıyım; sorulur mu?
  • birbirinden cok farklı 2 ayrı grupdurlar
    1-ekonomik olarak zor günler geçiren, utanması olan insanlardır. ev sahibiyle görüsüp bir çıkar yol bulmaya calısıp en kısa sürede evi boşaltma yoluna giderler. bu kişiler iş hayatının kötü tokatını yemiş normal insanlardır. kızılmaz, beddua edilmez, hatta destek olmaya çalışılır.
    2-profesyonel dolandırıcılar. kira pazarlığı yapmazlar.( nasılsa ödemiyecekleri en başta bellidir) aktif banka hesapları, ssk bagkur numaraları yoktur. ne ilksinizdir ne de son. utandırmanızın imkanı yoktur. sürekli yalan söyler ev aradıkları yalanı ile sizi oyalamaya çalışırlar. magazin malı dallı güllü motorlar, pezevenkler, babasını batıran hayırsız evlatlar ile para avcısı kaşarlar bu gruptadır.
    dışarıda süslü ve havalı dolaşırlar, kendisini birşey sanırsınız. özellikle kadın olanlarından sakınmak gerekir. en kaşarları ise kirayı istemeye gittiginizde sizi polise ve savcılığa şikayet ederek sindirmeye çalışır. avukat, hukuk çare degildir.ne icrada para edicek malları ne de düzgün işleri vardır. çıkmamakda direnirler.
    (bkz: kan emiciler yapıştıkları yeri kolay bırakmaz)
  • kim olursa olsun karşısındakini en azılı kapitaliste çevirir.
  • ülkemizde olmayan, soktuğumun "adalet" sistemine göre çok rahat şekilde türeyebilen orospu çocuğudur kendileri. kimse burada bık bık münir özkul edebiyatı parçalamasın, yalnız ve güzel ülkemizin siktiriboktan sistemi yüzünden bu şekilde davranabilmek çok kolay. yakın zamanda başımıza geldiğinden ve tüm yasal süreci yaşadığımızdan söyleyebilirim ki, bu koduğumun ülkesinde herhangi bir yerde kiracı olarak yaşayanlar niye salak gibi kira ödüyorlar merak etmeye başladım zira kanunlar o kadar kötü, o kadar hırsızın yanında ve o kadar hantal ki, ben olsam gider kiralık bir güzel daire tutar, ilk ay kirayı öder, sonra bir daha hiç ödemez, sikimin keyfine bakar, gerçekten ev sahibinin sınırlarını zorlamaya başladığımı görene ve beni mafyaya havale etmesine ramak kaldığını anlayana kadar, yani aşağı yukarı bir yıl falan, keyfimce evde oturur, sonra da başka bir ev sahibi keriz bulmaya bakar, beş kuruş ödemeden de evi boşaltır siktir olup giderdim.

bu koduğumun ülkesinde yasaların sizi koruyacağını düşünüyorsanız, avucunuzu yalarsınız, bu kadar basit. allah kimseyi bu ülkede avukatların eline düşürmesin.

bonus: (bkz: #39379989)
  • sozlesme var kontrat var bu tarz o.cocuklarina ne yapilabilir?
  • yemek yemem, tatile çıkmam, telefonumu satarım ama yine de kiramı öderim. bunun tek istisnası ciddi ve ani gelişen bir sağlık sıkıntısı olabilir. bugüne kadar tek bir gün ev sahiplerim beni arayıp kiranızı ödeyin demediği gibi bügüne kadar tüm kiracılarımı arayıp lütfen kiranızı ödeyin demişimdir. insaf ama artık ya kardeşim. paran yoksa daha düşük bir muhitte otur bak ben öyle yapıyorum. evimi kiraya verdim daha düşük kirası olan bir yere taşındım aradaki farkla da bebeğime bakıcı tuttum ama gel gör ki her ay kiramı almak için elli takla atıyorum. ayıptır ya.
  • banada denk geldi bundan.
    bu durumun artık iyice yasal dayanaklara bağlanması gerekiyor.

hikayi özetlersem şöyle:
    bizimkiler daireyi kiralarken sözleşmede yapmamış. ilk iki ay kirayı elden almışlar. sonrasında zaten ödememiş ve evden çıkmasını söylemişler. kiracı zar zor evi boşaltmış. kiracının üzerine sadece elektrik, su aboneliği vs aldırmışlar. oturduğu süre boyunca ödemediği kira, ısınma ve aidat bedellerinin toplamı 2000 lirayı geçmekte. iki gündür arıyoruz telefona da çıkmıyor.

durum böyle iken yapılabilecekler hususunda yeşillendirmenizi rica ediyorum.
  • ayrıca evden çıkarılamayan kiracıdır.
  • yaklaşık 4 aydır kirayı ödemeyen ve önümüzdeki aylarda da ödemeyecek bir adet kiracıya sahibiz. kendisi telefonlara da çıkmıyor, mesajlara da dönmüyor yaklaşık 2 aydır. hukuk yoluna gitmeyi düşünüyoruz, yol gösterecek bir adam gibi adam var mıdır?

tanım yapmaya gelirsek, hafif başlı olmaya gelmeyen, sert yapılması gereken insanlardır.