şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yürürlüğe giren torba yasa ile 2017'de yılında elde edilen kiralarla ilgili olarak geçerli olan durumdur.

  kira gelir vergisinde daha önceki yıllarda götürü gider hesaplamasında toplam kira gelirinin %25'inin gider olarak düşülmesi sonucu kalan tutar üzerinden vergi tahakkuk ediyordu.

  yani 10 bin tl kira geliri elde ettiysen, 7500 tl üzerinden vergi ödüyordun. çünkü senin o evden dolayı giderlerin de söz konusu oluyor. bu giderler götürü biçimde %25 olarak düşülüyordu.

  torba yasa ile götürü gider oranı %15'e düşürülmüş. şu anda 10 bin tl kira geliri ettiysen, 8500 tl üzerinden vergi ödüyorsun.

  bu değişiklik en az gelir diliminde %13.33 vergi artışına denk geliyor. daha üst gelir dilimlerinde %19.81'e kadar çıkıyor vergi artışı.

  tablo

  vergi zammı öyle benzine geldiği gibi ilanla olmuyor sadece. mevzuatta ufak tefek değişiklik yaparak da bir anda yüksek oranlarda vergi artışı olabiliyor.

  kdv'ye %13 zam yapıyorum desen ortalık karışır ama mevzuatta bir değişiklikle, herhangi bir vergi kaleminde bir anda %13-19 arası zammı şak diye koyabiliyorsun ve kimsenin haberi de olmuyor.

  ha bu arada ekonomi çoh eyi değil mi sevgili yandaşlar?

  (bkz: 2018 ekonomik krizi)
 • reis bir yandan paranızı faize koymayın, faizleri düşürün, döviz-altın almayın, yatırım yapın, özellikle de inşaat sektörüne para koyun derken, kira vergisinin artması en çok inşaat sektörünü vurur, faize konulan paraları, döviz-altın yatırımını arttırır.

  evin değeri 350 bin tl, kirası 2 bin tl olduğunda yıllık kira geliriniz 24 bin tl'dir. yıllık 24 bin tl için ödeyeceğiniz vergi ise 2365 tl'ydi. şimdi ise 2767 tl'ye çıktı. yani tam olarak %17 arttı.

  vergi gideri %17 artan bir yatırımcı, diğer yatırımlarda vergi gideri artmadıysa neden konut alsın ki?

  bir sektörde vergi arttırmak, o sektörü boğmaktır. herhalde hükümet fazla palazlanan inşaat sektörünü biraz soğutmak istiyor.
 • yabıştırrrrr
 • mevduat faizleri böyleyken [>%14.5],
  kiraya koyulan vergi de tam tersine böyleyken,
  üstüne bir de muhtelif kiracı dertlerini,
  tadilat, boya, badana .. masraflarını düşününce
  şu an türkiyeden kira çarpanı 10 yıldan fazla olan evi alanı eşekler teper.
  ki tepsinler de bi zahmet artık eşek değiller ya*
 • az olmuş artıştır, en az kira gelirinin yarısı vergi olarak alınmalı

  vergi verince ne oluyor, bize yol su elektrik olarak geri dönüyor. dönüyor ama biz yine yola suya elektriğe hayvan gibi para ödüyoruz. bir yerde bizi feci kazıklıyorlar.