şükela:  tümü | bugün
 • temmuz 2018 itibari ile olan durumdur. ekonominin iyice rayından çıktığını gösterir.

  mal sahibi, söz gelimi ayda 2000 lira olan kira bedeli için 235 lira zam talep edebilecek. yine bu hesaba göre yıllık 2800 lira ek bir harcama kalemi demek. geçmiş olsun, konut sahipleriyle hayırlı dövüşler.

  "türkiye istatistik kurumu (tüik) haziran 2018 üfe oranını açıkladı. buna göre, yurt içi üretici fiyat endeksi (yi-üfe), 2018 yılı haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,03, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,52, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16,57 artış gösterdi. yani kira artış oranı temmuz 2018'de yüzde 16,57."
 • oturduğum lokasyonda fazlasının hissedildiği durum. ödediğim kiranın iki katına yaklaşmış durumda kiralar. evlerin satis fiyatları stabilize gibi görünse de satılık ev sayısı kiralık ev sayisindan fazla. bankaların faiz oranları yuksek olunca ev alımları yavaşlamış gibi görünüyor. diğer yandan yatırımlık alınan evler de eskisi kadar artış olmadığı için mevduat faizlerinin mevcut durumda getirisi daha fazla oldugu icin satisa ciktigini düşünüyorum. maalesef orta gelir sınıfı günden güne fakirlesirken üst segment bir şekilde yolunu buluyor.
 • valla kimsenin bu oranları falan iplediği yok.

  en azından benim kiracılar.

  iki dükkan var ikisi de son 2 yıldır yıllık tefe üfe ne çıkarsa çıksın o oranın % 50'sini baz alıp öyle zam yapıyorlar.

  istersen kabul etme çıkar, dükkan en az 6 ay boş.
 • üfe 17,5 olmuş. yani %17,5 ev sahibi veya dükkan sahibinin sözleşmeye göre zam talebi hakkı var. fakat duyumlar şunu gösteriyor. bırakın ev sahiplerinin zam yapmalarını mevcut kiracıları çıkıp yeni yapılan yerlere geçmesin diye fiyatları sabitlediği konuşuluyor.

  şuradan tahmini kira artış oranınızın ne kadar olacağını hesaplatabilirsiniz https://kira-artis-orani.hesaplama.net/

  tabi emlakçıların bu durum işlerine gelmiyor. portföylerindeki evler ne kadar çok el değiştirirse o kadar komisyon bedeli kazanacakları için bir yandan ev sahiplerini gaza getirme durumu olabiliyor. oyuna gelmeyin üç kuruş için kiracılarınızdan vazgeçmeyin gençler.
 • yatırdığınız kiraları çekerken ev sahibiniz:

  https://eksiup.com/0ead187fe54

  bu adamlara ödüyosunuz kiralarınızı.
 • allah emeği geçenlerin bin türlü belasını versin
 • yıl sonuna kadar 20'nin üzerine çıkacağı kesindir.
 • hep aynı evde oturduğumdan beni ilgilendirmeyen durum. (bkz: swh)
 • kira fiyatlarının aynı oranda artmaması ve hatta eksi yönde hareket etmesi sebebiyle taşınma alternatifini gündeme getirebilecek olay.
 • ev sahibi isteyebilir de bakalım biz verir miyiz? memlekette evden bol ne var? mevcut oturduğum eve gireli 2 ay oldu. 2 ay evvel ben tutarken emlakçıdan duyduğum bu evin 3 aydır boş olduğuydu. 3 ay ne ki diyebilirsiniz ancak bu ev bi sitede ve aidat ödenmesi gerekiyor. yani 3 ay boş da olsa dolu da aidat ödeniyor. ev sahibi bu durumda geliri bırakın zarara girmiş oluyor. bu evden evvel de baktığım 1 evin de sene başından beri boş olduğunu duymuştum. yani artık o evler de boş kalıyor beyler. kac tane kaydettiğim ilan bugünlerde fiyatı indirdik diye bildirim yolluyor bir bilseniz.

  velhasılı, millette durumlar kötüyken ev sahipleri kiracı bulduğuna şükretsin. evet, zam hakları ama ben o hakkı alamıyosam sen de alamazsın kusura bakma. bana yapılan zamdan fazlasını isteyemezsin.