şükela:  tümü | bugün soru sor
  • insanın içine oturan zamdır. 1999 yılından bu yana bu başlık nasıl açılmadı çok garip.

yüzde 5'i geçmemesi gereken zam ama her sene farklı oranlarda yükseliyor. varsa net bilgi verebilecek yazarlar başlığa yazabilirlerse sevinirim. yeşillendirme yoluna da gidebilirler.

edit: bana göre en fazla yüzde 5 olmalı. ama saçma sapan enflasyon rakamları ile daha çok zam geliyor halbuki alınan maaş o oranda zamlanmıyor.
  • her sene farklı oranlarda yükselmesinin nedeni, muhtemelen her sene farklı enflasyon oranlarının gerçekleşmesi olabilir.
  • (bkz: kira sinn)
  • acımasız ev sahiplerini gün yüzüne çıkaran zam çeşidi. gözünüz doysun.
  • vay be zam oranı %15.82 iymiş. benim ev sahibi zam yapalım dedi (eve girerken kira çok dedim indirim yapmadı bir sene zam yapmayız ama dedi) bir sene sonunda zam yapalım dedi kiram 400, 450 olsun dedi. ben de 450 çok napıyorsun bir anda 50 tl zam bunlar tefe tüfeye göre falan yapılmıyor mu daha uygun bişi olsun dedim 430 da anlaştık.

ama bu %15 küsür orana göre 63 tl zam yapma hakkı varmış adamın vay anasını.
  • 2018 yılı temmuz ayı için yasal olarak maksimum %16.57 olarak gerçekleşecektir.

kaynak

ev sahipleri ev kiralarını usulüne uygun olarak alıp* vergisini tamı tamına verdiği için* tabii ki bu yasal zam oranına riayet edeceklerdir.*
  • bakan damadın yeni ekonomi programından kiracı ve ev sahibini ilgilendiren bir gelişme olmuş. kira zamları üfe üzerinden değil tüfe üzerinden belirlenecekmiş.

http://www.gayrimenkulhaber.com/…-ile-belirlenecek/
  • bugünkü enflasyon açıklaması sonrası ruhumu darlamaktadir. bu ay sonu kira artışım var. 600 tl den 750ye yükselttim dese diyecek tek lafım yok. enflasyon %20 olsa 720 yapabilirdi maks derdim ki 700 olsun. olmuyor olamıyor. sadness.