şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ben de aynı şeyin ev sahibi veri tabanı versiyonunu düşünmüştüm.

  kiraladığı ve her ay parasını aldığı evi hâlâ istediği gibi yönetebileceği bir yer olarak görem, istediği zaman evi kontrol etmeyi hak gören, evinizin yerleşme düzenine bile karışan, miadı çoktan dolmuş ve evi ısıtamayan kombi gibi bir demirbaş bozulduğunda bile "sen bozdun, sen yap" diyen, her sene aklına ne kadar eserse o kadar zam yapmaya kalkan ve depozitoyu asla vermeyen ev sahipleri için de veri tabanı olsun.

  böylece herkes mutlu olur.
 • findeks istenilene yakın bir hizmet sunmakta. kişinin kredi notuna bakarak ödemelerine ne kadar sadık olduğunu anlayabiliyorsunuz. ancak daha kapsamlı biçimde sisteme işlenmesi gerektiğine ve bir sistem oluşturulması gerektiğine ben de katılıyorum. tanım: faydalı bir öneri.
 • (bkz: adam haklı beyler)

  not: hem kiracıyım hem de kira da dairem var. bu veri tabanı karşılıklı ev sahibi/kiracı değerlendirmesi şeklinde olabilir. en basit bir taksi yolculuğunu, tatili, cafeyi, restoranı bile değerlendirirken, bu kadar büyük bir platformun değerlendirilmemesi eksiklik.
 • çok kaliteli veritabanları kategorisinde ülkemde on numara beş yıldız mertebesinde olacağını düşündüğüm veritabanıdır.

  e-devlet portal'ı üzerinde linkini düşündüm. giriyorsun. hop kiracı ve ev sahibi dataları.

  bakıyorsun ev sahibi yada kiracı için adam pisliğin teki çıktı rıza baba uyarısı var.

  oyyy. hemen yeni birisini search...

  booking.com ya da airbnb tarzı da olabilir. misal ev sahibini veya kiracıları puanlayabileceğiniz.

  olmalı bence evet evet evet...
 • hemen ev sahibi kötüdürcüler çıkmış. gönlünüz olsun, sözünde durmayan orospu çocukları veri tabanı olsun, ev sahibi ve kiracı diye de kırılımları olsun.

  gerçekten ihtiyaç duyulan bir veritabanı. (not: önümüzdeki ay çıkartabilirsem 1 yıldır kira ödemeyen herifi, havuzlu villa sitesinde kiralık yer arayanlar bulsun beni - mimaroba/istanbul :) )
 • bir onceki ev sahibinden alinacak "guvenilir kiracidir belgesi" ile de bu isler olur. en azindan gelismis avrupa ulkelerinde oluyor...
 • diyelim ki senin kiracı seni ayar etti. kirasını vermedi, faturaları üzerine bıraktı, duvarlara sümüğünü sildi falan. sen de sisteme girip belirttin bunları. sonra bu adam hangi eve bakarsa baksın kimse buna evini kiralamak istemedi.

  bu noktadan sonra iki seçenek var. ya bu adam sokakta yatıp kalkıp kışın ısınmak için mecburen tinere başlayacak ve sonunda sefalet içinde ölecek ya da birazcık parası varsa şehrin dışlarına doğru gecekondu dikecek.

  bu iki ihtimalden bir tanesini mantıklı buluyorsan senin ayrı evinin ayrı amına koyayım.

  arz ederim.
 • bu yönde atılmış bir adım var, hem ev sahibini hem kiracıyı korumayı amaçlıyor. ev sahibiniz veya kiracınız hakkında olumlu ve olumsuz görüşlerinizi girip puanlama yapabiliyorsunuz. dilerseniz kiracı/ev sahibi adayı hakkında da sorgulama yapmak mümkün.

  http://www.kimskor.com/
 • bir de aile diye ev tutup günlük kiralık yada işletme olarak kullananlar var. ben emlak işi yapıyorum böyle bir şerefsize ev verdim. adam işletmeye çevirdi. üste para vererek çıkardık 4 ay sonra. evi ahıra çevirip bırakıp gitti hayvan. bu süre zarfında polise şikayet ediyoruz, belediyeye, hem komşular hem ev sahibi bir yandan ama yok. ev sahibini bu konuda koruyacak bir sistem maalesef yok.