şükela:  tümü | bugün
 • bir kişiye mülk sahibi olmadığı yerin ücret karşılığında kullanımı verildiğinde doğan haklar.*

  ülke olarak durumumuz bu konuda fena. kiracı hakki aslında sadece kiraciya tanınan haklar değildir. mülk sahibinin ne kadar geniş haklara sahip olduğunu da belirler.

  bizim ülkemizde koskoca meclisin oturup üzerine aylarca çalışması gerekirken, ekonomiye direkt yoldan büyük etkileri olmasına rağmen, pek de sallanmayan haklar.

  kiracı haklarının eksikliği, mülk sahiplerine ekstra haklar yaratır. örneğin, bağdat caddesinde dedesinden kalma dükkana, hayatında hiç eli iş tutmamış bir insan 500 bin tl kira isteyebilir. iki ayda hiç bir şey yapmadan 1 milyon tl kazanabilen insanlar var. şanslı değil, hukuksuzlar.

  serbest market zengini zengin eder fakir çürürken. devletin bu kanunlarla düzenlemeye giderek halk arasındaki gelir farklılıklarını kapatması, dolaylı yoldan ekonomiyi de güçlendirir.

  kira bedelleri her yıl devlet tarafından bölgelere göre maksimum ve minumumlari belirlenmelidir. dükkan kiralarinda kısıtlamalar getirilip hiç çalısmamıs mülk sahiplerinin zenginliğine zenginlik katmak yerine, bir iş kurma hevesi olan insanlara imkan tanınmalıdır.

  böylelikle hem üretimi ve pazarda canlılığı yakalarken, halkına imkan sağlayarak vatandaşı mutlu edebilirsiniz. umalım ki, bizde de zengini zengin etme yasaları yavaş yavaş halka paylaştırılsın. ülkemiz sosyal yasaları ile parlasın.doğulu ülkeler kanunlarımızı örnek alsın.
 • mülk sahibi tarafından sözleşme süresi içinde evden çıkmanız için çekilen ihtarnamenin ve sayısının sözleşme süresi içerisinde evden çıkartmaya etkisi yoktur.

  yasal olarak sözleşme süresinin bitmesine 1 ay kala size ihtarname çekmelidir. sebep olarak kendisinin veya birinci derece akrabalarının mağduriyetini göstermesi gerekir. bu mağduriyeti de ispatlaması gerekir; örneğin kendisi kirada oturuyorsa kendisine açılan bir dava veya ihtarname ile.

  sözleşme taraflardan birinin itiraz etmemesi durumda otomatik olarak yenilerek devam eder. bunun kanıtı olarak sözleşme bitiminden sonra zamlı bir şekilde yatırdığınız kiraları gösterebilirsiniz.

  kirayı hesaba yatırırken illa ki "konut kirası" olarak işaretlemeniz gerekmez. para gönderirken açıklamada "kira" kelimesinin bulunması yeterlidir. hatta açıklama olmaksızın düzenli olarak para yatırmış olmanız bile yeterli olabilir. ilgili işaretleme ev sahibinin kira geliri vergisinin sistemde çıkması sağlar. normal şartlarda kendi beyan etmesi gerekir.