şükela:  tümü | bugün
 • boktan olay.ev arama,yeni eve cıkmak icin yapılacak masraflar,yeni ev sahibi olacak kişiye kendini begendirme,eskisine oranla daha fazla ödeyeceginiz kira gibi durumlardan da kötüsü satılacak eve talip olan yabancı kişilere, zamanlı zamansız kapılarınızı acmak zorunda kalmanızdır.sonucta bir aile yasantınız yoksa(yani bekar eviyse) ve bu da yetmezmiş gibi dagınık insanlarsanız haliyle tanımadıgınız insanlara evinizi göstermeyi pek istemezsiniz.laan beni mi almaya geliyolar,eve bakacaklar seklinde bi umursamazlık hali mutlaka olur ama sonucta iciniz de rahat etmez.eve bakmaya gelen her kişiye karsı mahcup olursunuz ve daha kapıda ya kusura bakmayın ögrenciyiz,dagınık ev biraz tarzında acıklamarda bulunursunuz.
  daha da kötüsü artık ev telefonu caldıgında acmaya korkarsınız.cünkü arayan emlakcı olabilir,müşteri var da müsaitseniz bi gösterecektik cümlesini duyabilirsiniz.tamam bazen bi bahane bulup atlatabilirsiniz ama her zaman bunu yapamayacagınızdan aman abi bi 15 dakka sonra gelin dedikten sonra bu kısa sürede bulasıktı,sagda solda kalan esyalardı,cöplerdi suydu buydu hepsini bi anda yapmaya calısırsınız ki yetmez.sonuc olarak zil calar,kapıyı acarsınız ve dudaklarınızda yine aynı cümleler vardır;
  - kusura bakmayın,sınav zamanı da bizim, ev biraz dagınık.buyrun.
 • (bkz: hain ev sahipleri ile basetme rehberi)

  1. kimseye evinizi gostermek zorunda degilsiniz. gostermemekte direnmeniz, sorunlu kiraci sifati edinmenize neden olur ki bu da evin satilmasini zorlastirir.
  2. kolaylikla asliye hukuk mahkemesinden, sizin randevu ile evi gezdirmeniz icin karar cikartabilirler. ama bu her gun falan degildir, belli saatler icindir. birakin ugrassin karar cikarmaya.
  3. karar cikarsa bile, bildigim kadariyla yatak odanizi gostermek zorunda degilsiniz. **. bunu bir kontrol ederek, uygulayin. uzlasmaz kiraci olmaya devam edin.
  4. telefonla sizi rahatsiz etmeye cok devam ederlerse ve telefonunuzu bilumum kisilere verirlerse, ozel hayata saygisizlik hatta tacize girer, savciliga vermekle tehdit edin hatta verin. 15-20 milyona caller id alip gelen telefonlari da kontrol edebilir, istemediklerinize acmayabilirsiniz.
  5. hava parasi diye bi olay vardir. *

  benim yapmadiklarimi yapin ve magdur olmaktan kurtulun. *
 • ev sahibinin eve talip kimseleri de alarak evi göstermek için kapınızı çalması ile devam eden sürecin başlangıcıdır. kapı çalınmadan bir gün önce sizi arayan ev sahibinin adını telefon ekranında görünce zaten "ulan bu adam iyi bir şey için aramaz ama, hayırdır işallah" diyerek açtığınız telefonda durumu öğrenirsiniz. ihtiyaçtan evi satacaktır adam. sen alabilir misin? gibi saçma bir diyalogla başlar konuşma, ulan alabilsem bu kadar kira verip oturmam zaten... telefon konuşmasından sonra kendinizi hemen yeni bir eve çıkmak için motive etmeye başlarsınız. oturduğunuz evde çeşitli kusurlar düşünürsünüz. zaten komşular iyi değildi, zaten musluk bozuktu, boyası döküktü, kira yüksekti, vs..
 • bir de şöylesi var ki başıma geldi
  (bkz: kiracı olarak oturulan evin yıkılacak olması)
 • sancılı bir süreç bu. ilk haber aldığınızda nedense içinizi bir korku kaplıyor. sonrasında "amannn ev mi yok lan başka" diyorsunuz ama sıkıntı işte. aslında sıkıntı evi sürekli görmek için gelen tiplerde. ev sahibi arar, emlakçı arar; "müsaitsen evi görmek için gelecekler" der filan. bi de bilir ne zaman çalışmadığınızı, ne zaman evde olduğunuzu hep o günleri saatleri seçer şerefsiz. hayır diyemiyorsunuz nihayetinde. mal sahibi o. bundan sonra bir temizlik süreçi, bir etrafı toplama durumları filan. bahane elbet bu bir nevi, sebep olmak aslında. satın almaya talip olanlar geliyor sonra. evi geziyor gidiyor. hepi topu 2-3 dk. bütün her şey bunun için yani..
 • almanya'dan oğlu gelecektir bu evin sahibinin bir dahaki evre o çünkü..
 • 22:00 sularında alıcının eve bakmaya gelmesidir. ulan yarrak kafalı, insan bir arar, müsait misiniz der, saat kaç amk? 8-10 kişi bir eve bakmaya geliyor ya. yuh lan!

  +iyi akşamlar. biz eve bakmaya gel...
  -bakamazsınız
  +...
  -saat kaç? 10 olmuş. ev müsait değil maalesef.
  +gündüzleri evde yokmuşsunuz da, ondan geldik.
  -arayıp, söyleyebilirdiniz. gerekirse gelirdik. hafta sonu gelin lütfen.
  +ben baksam sadece
  -müsait değiliz!
  +ev sahibini arayayım ben bir(bak lan yavşağa)
  -bir şey fark etmeyecek...ben göstermiyorum. iyi akşamlar.

  (bkz: çat)

  sürüyle birlikte götüne baka baka gitti. ev sahibini arayacakmış. te allam ya. müsait değiliz lan işte. uzatma anları oynanıyor, seninle mi uğraşacağım bu saatte? hıyar!

  (bkz: 11 mayıs 2011 beşiktaş ibb maçı)
 • bundan kötüsü "kiracı olarak oturulan evin satıldığını öğrenmiş olmak"tır. yaklaşık bir ay önce başlayan süreçte, evin yeni sahibi kasım ayında yasal artışı yapılıp yeni kontrat dönemine girilmiş konut için, ocak ayında zam talep ederek yeni kontrat yapmak istemektedir. tehdit ve ileri geri konuşma sözkonusu. bugün de muhtara gitmem gerektiğine dair yazı bırakılmış. çok korkuyorum sözlük, bir anda yaka paça sokağa atılacağım sanırsam..
 • mağazada kimsenin denemedigi kıyafeti denedikten sonra alıcı sayısının artması.
  +sen kaç bedendin.
  -38
  +iki beden büyüğü var mı ki acaba.
  -he bok var sen de al he. (iç ses)