şükela:  tümü | bugün
821 entry daha
 • normalde mantıklı olup, görece daha dezavantajlı olanı yani kiracıyı koruma amacıyla düzenlenmiştir.

  fakat şuanki türkiye şartlarının enflasyonu cpi'si derken bu şartın hala kanunda yer alması çok da mantıklı değil.
 • çok uzun olan süre. bütün ev sahipleri oç olmadığı gibi, bütün kiracılarda sütten çıkmış ak kaşık değil. 10 yıl gerçekten uzun bir süre, en azından 2 veya 3 yıla indirilmeli ki her iki taraf içinde hakkaniyetli olsun. ev alanlar enayi değil, sizde çalışıp evinizi alsaydınız tutan mı vardı? yok öyle sülük gibi ev sahibinin evine çökmek.
 • mayıs ayında sözleşmem bitiyor. ev sahibi noterden ihtarname çekti. sözleşme yenilenmeyecek diye.
  evde 6 yıldır kalıyorum. 2022 mayısta devlet %25 demesine rağmen %70 zam yaptık kira çok düşük kaldi diye... bulunduğum yerde kiralar uçtu, ev bulamıyorum.

  benim şimdi napmam lazım? lütfen yesillendirin sevgili yazarlar
 • 10 yıl ne amk. yuh. direk evi kiracının üstüne yapın.
  anladığım kadarıyla kanunlar ev sahibini sikmeye yönelik.
  yok yüzde 25 zam kuralı, yok istersem çıkmam ev benim sayılır 10 sene kuralı.
  ne güzel dünya.
  vallaha benim de var kirada bir evim aynı muadillerinin 3te bir fiyatına kalıyor kiracım.
  kontratı bitince yenilemeyi düşünmüyorum makul bir sebeble yok eğer çıkmıyorum derse direk satıcam kiracısıyla hiç öyle uğraşamam mahkeme falan.zaten profesyonel yönetimde.bu işlere onlar bakıyor.
  amaan neyse sinirlendim akşam akşam.
 • 2012 öncesi borçlar kanununda süre sınırlaması yoktu, sözleşme yenilenme tarihinden önce yeterli sürede ihtar çeken mal sahibi kiracıyı tahliye edebiliyordu.

  6098 sayılı kanun ile getirilen bu 10 yıllık süre çok uzun. şöyle ki; 1 sene ilk kontrat yılı + 10 sene = 11 sene geçmesi lazım ki fesih hakkınız doğsun. onun üzerinde de kiracı zorluk çıkarırsa mahkemesi var. 15 seneye kadar yolu var. bir sözleşmenin bu kadar uzun süre zorunlu hale gelmesi normal bir şey değil. bu kadar süre zarfında koşulların değişmemesi, mağduriyet oluşmaması mümkün değil.

  devlet eliyle, gayrı resmi olarak açıklanan enflasyon oranları ile, resmen de %25 sınırlama şartı ile ev sahiplerinin kira artış oranlarına müdahale edilmiş durumda. son 5-6 senede gerçek enflasyon oranları kiralara yansımış olsaydı şu an oturdukları evde oturabilecek miydi ev sahiplerini haksız bulan kiracılar?

  şu anda bütün enflasyon yükü ev sahiplerine yüklenmiş durumda, bu haksızlığı 10 - 15 sene sürdürmek ne akla uyar, ne de vicdana. bu sürenin makul bir süreye çekilmesi gerek, elbette mal sahibi kafasına estiği gibi zam yapamamalı, çıkartamamalı. düzen kurmak kolay değil, kiracı korunmalı. ama kiracı korunacak derken ev sahipleri üzerinde kiracı tahakkümü oluşmuş durumda. yazılan “ev almasaydın o zaman”, “kiralayacak evin varsa paran vardır, kiracıdan ne istiyorsun”, “devlet bana bu hakkı vermiş, sonuna kadar kullanırım” tarzı mesajlardan da çok net anlaşılıyor ki, hak arayan taraf ev sahipleri.
 • bir garip kanun gerçekten, mahkemede haklı bile çıksanız minimum süre 3 yıl. diğer taraftan da bu tür olaylar iyice yayılsın kulaktan kulağa ki serbest piyasa yolunu daha hızlı bulsun. bir de %25 zam sınırı var, o da bambaşka bir saçmalık. böyle olayları duydukça boş evleri kiraya vermeye korkuyor insanlar doğal olarak, birkaç yıla kalmaz kiralık ev kalmayacak piyasada. ben de her önüme gelene anlatıyorum ki denge daha hızlı oluşsun. aynen devam böyle.
 • dövizle kira yasaklanırken ses etmeliydik buna, hükümet türk lirasını öyle bir değersizleştirdi ki, millet birbirine girdi.
 • şuan aynı sıkıntıyı bir kiracı olarak ben yaşıyorum. ev sahibim kirayı 1.000 liradan 3.500 e çıkardı ocakta, 2650 de anlaştık (giriş katta oturuyorum ocakta üst katlarda 3.000-3500e ev bulabilirdim). dün de mesaj atıp "evi satıyorum 1 ay içinde çıkabilir misin" diyor. ben de doğal olarak "çıkmayacağımı kiraların maaşımdan fazla olduğunu söyledim" özellikle depremden sonra kiralar 2-3 katına çıktı bizim binada maraş'tan gelen bir depremzede aileye 10.000e verdiler ve anında herkes o fiyatlara çekti kiraları.
  ev sahibinde tahliye taahhütnamem de var merak ediyorum ne olacak
  tahliye taahhütnamesini imzalamak zorunda kaldım ilk girdiğimde çünkü kontratı yaptığımızda eşyalarım yola çıkmıştı ve mecbur kaldım önce tahliye taahhütnamesini imzalamazsam (boş tarihli) kontratı yapmayacağını söyledi
 • (bkz: kıraçın tahliyesinde 10 yıl şartı)

  genel af iyi hal takım elbise mini etek filan çıkar bir şekilde.
 • benim de annemin başına böyle kiracı geldigi icin ve 10 yıl nihayet doldugu için ankara'daki evi muhtemelen ruslara falan satıcaz şimdi. kiracıyla ugrasmak zor, yıllık %4ten az getiri için deger mi?

  çözüm ya airbnb ya da satıp etf fonuna koymak, büyüme hariç yıllık temettu getirisi %10a yakın fonlar var kiracı derdi ile ugrasılmaz.
60 entry daha
hesabın var mı? giriş yap