• mevcut kiracınızın 2 kat fazla (daha da fazla hatta) kirayı düzenli olarak verebileceğini düşünüyor musunuz? çünkü bu kişi sizin evinizin artışı kadar zam almadı muhtemelen. hadi sizi ilgilendirmez bu kısım, 4800 alacağınız kişiler ile ne kadar başa çıkabileceksiniz ve evinizin t anında ne halde olduğunu düşünmeden uyuyabilecek misiniz?
    tefesi tüfesi üfesi zaten ev sahiplerini düşünüyor, sözleşmenizi de buna göre yapıyorsunuz. böyle kaygılarınız var ise o sözleşmenin en altında yer alan kısma "kafama göre artış" maddesi eklemeniz gerekiyordu. burda da yine müşteri sepetiniz değişeceği için "kafam rahat olacak mı" maddesine dönmüş olacaksınız.
    evinizden gelen kiraya göre değişken maliyetli yatırım yapmak sizin hatanız olmakla birlikte, iyi kötü bir ev sahibi olduğunuzu unutmamanız ve en kötü ihtimalle elden çıkarabilceğiniz opsiyonunuz olduğunu unutmamanız gerekiyor. bunun dışındaki olaylar insani ve vicdani olaylar, o olaylara da bakış açınız belli oluyor zaten.

edit : mesaj atan arkadaşlar olmuş, kanun sözleşmeden üstün olduğu için kafana göre artış da yazsan en fazla tüfe gibi bişiler yapılabilir diye. teşekkür ederim bilgi verenlere
  • adam troll ama yine de kutsal bilgi kaynağı adına cevap vermek elzem oldu. hukukçu ya da gayrimenkul uzmanı suser lar varsa teyit edebilirler ya da düzeltebilirler. söz konusu durumda 5 yıllık kira suresinin sonunda emsal fiyatlara göre yeniden bir değerlendirme yapılarak enflasyonun üzerinde bir kira artışı yapmak mümkün. yani özetle kiracı ilk 5 sene yasal tefe tüfe oranına göre belirlenen maksimum orandan fazla artış yapmadan konutta oturabilir. ancak 5 yılın sonunda mülk sahibi bu konuda talepte bulunabilir ve hukuki olarak da karşılığı vardır bu talebin.

kaynak

edit:haber linki eklendi.
  • “sözleşmeyi yenilemeyeceksin olacak bitecek” cümlesi hatalı olup bu görüşün tam aksi kanunda açıkça yer almaktadır.

bu fikirle yola çıkarsanız iş “memlekette adalet yok!” yanılgısıyla biter.

vatandaşımızın, görüşü ve/veya hizmeti mukabilinde avukatlara para vermeyi bir an evvel normalleştirmesi gerekmektedir.
  • ev sahibi olarak şunu diyebilirim ki ev sahipleri çok acımasız. eski ev sahiplerim baya süründürüyorlardı. yok kızım evlenecek, yok oğlum almanya'dan gelecek vs. lan yavşak zam yapacaksan mert ol azıcık. söyle zam yapmam lazım bu kadar basit. biz yerleşiyoruz, tablolar asıyoruz, evi mis gibi yapıyoruz. internet bağlıyoruz, elektrik alt yapısı olan bir çok eve denk geldim, hepsini ben hallettim. doğalgaz alt yapısı yeni kurulan evlerde kaldım ve bu sorunu biz o evdeyken hallettik. sonra keyfi olarak çıkabilir misiniz? oğlum yurt dışından gelecek. seni de oğlunu da g*tten sikim pezevenk. abi yerleşmek kolay iş değil. ev değiştirmek hiç kolay değil, hele ki eşyalarınız fazla ise ya da iki kişiyseniz.
  • (bkz: tahliye taahhütnamesi)

edit: kiracı iken bana yaptırılmıştı, oradan biliyorum. tıpış tıpış çıkarsınız. o sebeple mal sahipleri düşünebilir ama ben ev kiralasam bunu yapan adamdan sağlam indirim isterim, ev mi yok arkadaş. ayrıca noter masrafı da ev sahibine aittir. düşük de olmuyor noter ücreti yaptıracakların aklında olsun.
  • kirasını düzenli olarak ödüyorsa ve tahliye taahhütnamesi almadıysanız nah çıkarırsınız.

evi yeni aldıysanız ve kendi ihtiyacınıza binaen ya da oğlunuzun/kızınızın ihtiyacına binaen çıkarmak istiyorsanız altı ay ya da kira dönemi sonuna kadar süre vermek zorundasınız. süre sonunda ihtiyaç amacına yönelik kullanmazsanız suçlu durumuna düşersiniz.
    kiracı on yılı doldurmuş ise tbk 347. madde gereğince tahliyesini talep edip, çıkarabilirsiniz.

gibi durumlar mevut olup, gördüğünüz üzere kiracı kirayı ödüyorsa çıkarmak oldukça zor.
  • açılın son 1.5 haftadır bu konu gündemimiz.

yaklaşık 22 aydır bir evde kiracıyım. geçen hafta ev sahibi aradı ve evi satacağını belirtti. istediği bedeli sordum, rayiç bedeli geçtim emsallerinden yaklaşık 450bin tl fazla. insani olarak civarda bulunan bedellerden 50bin fazla önerdim. kat'iyen olmaz dedi. siz bilirsiniz, nasılsa şu tarihe kadar kontratım var ve ayrıca satış sırasında da yeni malik ile oturup anlaşma yoluna gideceğimi belirttim.

buraya kadar herşey normal. fakat konu şu; ola ki yeni malik bugün evi aldı ve bana evden çık diye ihtar çekti diyelim. ben evden hadi eyvallah diyerek çıkar mıyım? asla çıkmam. ev ara, ev bul, boya badana, taşınma... okulların açılma zamanı, herkes fiyatlar x2 ilerliyor. sen mülkün var diye akıllısın, haklısın. biz malız değil mi?

öyle bir dünya yok efendim. benim taşınma masraflarımı, benim maddi kaybımı tazmin et hemen çıkayım. bir dakika durmam. pandemi ve ekonomik koşullarda ki hükumeti geçtim; piyasayı etkileyen ana müsebbiblerden biri pandemi ve mücbir bir sebep; tüm fiyatlar x2 yapsın sen kendince para kazan biz kaybedelim.

zamanında evi beğendik diye iç masrafları düşünmeden emsallerden fazla kirayı kabul edince sorun yok, şimdi baktın piyasa pik satayım ya da kirayı optimize edeyim yolunu seç.

oldu anam babam oldu. ya 5 senenin dolmasını beklersin piyasa fiyatına çekebilmek için ya da satarsan müşterinle hem papaz olursun hem de mahçup olursun.
  • siz siz olun kira sözleşmenizi ve tahliye taahütnamenizi iyi düzenleyin. çıkmaması durumunda götünden kan alacağınız duruma getirebilirsiniz kiracıyı. acımayın, acıncak hale düşersiniz.
  • kiracıyı korumak adına ev sahibini mağdur eden kanunlar yuzundendir. hem ev sahibi hem de başka ilde kiraciyim. kötü haber kardeşim
    evi satsan bile cikaramazsin.

çıkarmak için adam kirasını odemeyecek. onda da altı ay da ancak. tek çare ben oturacağım kızım oğlum oturacak.

bunun yolu da ben oturacağım diye noterden ihtarname çekeceksin. üç ay sonra çıkar. üç ay sonra çıkmaz ise mahkemeye verirsiniz. ek olarak kiracıya son bir kazık atmak istiyorsanız anahtarı teslim almayın . noter yolu ile göndersin 200 tl ödesin. noter yolu ile göndermedi mi verin mahkemeye teslim etmedi diye. evi de kiralamayin. o ayları da ödesin.

bir istisnası da 10 yılı gecerse on yılı gecerse yukarıdaki yöntemle çıkarabilirsiniz.

yıllık bir kere sözleşme yapıp sonra sözleşme yapmadan bir yıl daha oturmaya başladığı gün sıçtınız demektir.

bu kanunun düzelmesi lazım. bir yıl bitince otomatik süresiz sözleşmeye geçiyor. bir yıl bitince otomatik bitmesi lazım.

zam konusunda ise ev sahibi sen haksizsin kardeşim. maksimum zam neyse onu yapar ülkede enflasyon mu var :)

bir de hikaye , kiracimiz abi evin şurası kötü burasi kötü yaptır zam yap dedi. kira 550 etraf 750

neyse yaptırdım . dedim ki kira 750

karısı aradı 700 verelim dedi. bazı yıllar sadece 25 tl zam yapıyordum. aynı fiyata annem otururken annem in kirası 850 bu oldu 550. olmaz siz bana evi yaptır dediniz dedim. suratıma kapattı 550 den de kimse çıkaramaz beni dedi . çektim ihtarname. yalvar yakar yeniden oturalım dediler. yan komsu dahi aradi. kiraya veremezsin vs . bu adama 750 ye vereceğime diğerine 400 e veririm dedim :) annem kiyamadi yoksa ben sutlayacaktim. aynı kiracının 200 binlik eve 116 verelim sat demisligi de var ...

yarıda kalmış bitireyim hikayeyi. öyle insanlar vardır ki kirayi odeyemezse bile idare edersiniz. bir de böyle şark kurnazlari var asla ve asla onlara iyilik yapmayın. eskiden abi evde xxx bozuldu dediğinde yaptır kiradan düs derken şimdi bekle ben yaptırırım diyorum. ve üç gün sonra yaptırıyorum. yine insanlık ben de kalsın...
  • kiracıyı en kolay yoldan evden çıkarmanın yolu evini satmaktır. yeni ev sahibi tereyağından kıl çeker gibi o kiracıyı evden çıkarır. diğer türlü uğraşır durursun.
hesabın var mı? giriş yap