şükela:  tümü | bugün
41 entry daha
 • über edit: dükkan kirasını 750'den 600?'ye indirdi emlakçımız. sıra ev sahibinde.... (15.07.2020)
  gelen mesajlardan ötürü 1-2 ekleme var aşağıda....

  yazılanları gördükçe nasıl bir millete dönüşmüşüz inanmak istemedim.
  1- ohal veya sokağa çıkma yasağı ilan edilmemesinin sebebi bu, ilan edildiği takdirde kimse bişi ödemek zorunda değil. savaş hali gibi bir durum. mal mülk durum sona erinceye kadar unut.
  2- arkadaşın birinin dediği gibi, o tahliye işleri öyle kolay değil. icra daireleri açık dahi olsa 6 ayı bulur.
  3- hem dükkan hemde ev kirası ödüyorum. önümüzdeki ay ödeyecek param bitiyor. para kazanmıyorum. dükkan kapalı, dışarıda yapacak bir işim yok.
  4- ev kiramı bu gün ödedim, aracı emlakçıyı aradım; konuştuk. param bitiyor, devletimiz yardım etmiyor, ev sahibini ara söyle dedim. param olursa olanı paylaşırız; olmazsa bir süre sonra çıkıcam zaten dedim, babamın evine yerleşirim dedim. veya dükkana yerleşcez( biraz büyük). yeni evliyim 6 aydır bu dairedeyim.
  5- dükkan sahibim fransada. ikinci sene zam yapmadı. evlenirken 50€ para taktı. evi üst katta, geldiğinde bizim dükkandan çıkmaz. aradık konuştuk ama havadan sudan. daha 5 gün var kiraya. vermeyin demediler. paran varken vericem.
  6- çin daha yeni yeni wuhan’ı açtı ama hala iş yok güç yok. bizde de 3-5 aya işler düzelmez. yani önümüzdeki aydan itibaren kiralar ödenemez, tahliye istenenez duruma gelinecek.
  7- virüs kapmayı göze alan mülk sahibi varsa bekleriz noter’e:)
  8- devlet yardım etmezse herkes dönebilecek baba ocağı varsa dönecek; dönemeyenler zaten kirası ödenemeyen evlerinde açlığa mahkum.

  bunu okuyan mülk sahibi varsa ricam şudur. almayın bi kaç ay. ölmezsiniz. ama işsiz kiracın ölür. veya çıkarıcam diye uğraşırsan uzun süre mülkün boş kalmasını göze al.

  bunu okuyan kiracılara tavsiyem; değirmen dönüyorsa ödeyin kardeşim. dönmüyorsa zaten tercih sizin. benim dönmüyor.

  devlet el atmazsa o sokakta yaşayan amerikalılardan beter olur sokaklar. evler boş, insanlar sokakta.

  edit1: "dön kendine bak esnaf kardeş. acımak yok size. 3 liralık kolonyayı 50 liraya satarsan, kiranı da ödeyeceksin seve seve. ha sen şimdi diyecen ben kolonya satmıyom. ama yine de çarpıyosunuzdur birilerini, çünkü esnaf = vurguncu" diyen bi arkadaş var, ayıp mk.
  edit2: "ben 30 yaşındayım kiracım 55 yaşında iki tane üniversiteye giden kızı var ben o adamdan nasıl para alırım, gerekirse ben gönderirim." diyende var. durumu var destek atıyor. helal olsun.
  edit3: "bazen almazsa ev sahibi de ölüyor işte. kirada bir evimiz var, 2 ayrı evde de kiradayız. o evin kirası + aidatından diğer 2 kira ve aidatlar düşünce 1000 küsür bir para kalıyordu ama kıracı olmayınca da 2 ev kirası + 3 ev aidatı 4000 küsür açıktayız. son kiracımız iyi, ödüyorlar ama önceki kiracı 4 ay ödemedi zar zor çıkardık, maaşının %25’i kesiliyor şimdi ama ödemediği 4 ayın kirasının bize dönüşü 2 yıl. bir de 2 aya yakın yeni kiracı bulması sürdü 6 ay 3 aidat 2 kira ödedik anlayacağınız. hiç öyle durumu yok falan diye de değildi, gitmiş başka yerde yeni ev tutmuş sevgilisiyle kalıyor herif, sözleşme onun üzerine ve ödemiyor, eşinin maaşı da kiraya yetiyor ama sonrasında pek bir parası kalmıyor, tek başına kalmaya büyük ve pahalı ev. ay 3000 küsür giren bu süreçte kiramızı aidatımızı aksatmadık. işin iki tarafında da olan biri olarak kusura bakmayın kira ödememek şerefsizlik. siz kendi üstünüze alınmayın sizin durumunuzda gerçekten istisnai ama param yok ödeyemiyorum vs normalde geçerli bir bahane değil, ayağını yorganına göre uzatacaksın. karşındakinin 100 tane dairesi olsa bile kendisini kuruşu kuruşuna sana göre ayarlıyor olabilir. gitmiş 40 daire daha almıştır 95 dairenin kirası ile onların taksidini ödüyordur, kalan 5 ile de yaşıyordur biri eksik gelse zora giriyordur. tamam bu herif aç gözlülük etmiş, o da önlemini alsaydı doğru ama parası ile ne yaptığı da beni ilgilendirmez, isterse gider tüm parayı yakar bana ne?"
  edit4: kirayı almasa bile gelir vergisi ödeyecek. 3 ay ödenmezse gelir vergisinden en az 400 tl zarar eder. niye durduk yere cebinden versin adam. parasını ödemeyeceğin evi tutmayacaksın. yedekte paran yoksa ayağını yorganına göre uzatacaksın. demiş arkadaşın biri.
  cevabım: sende haklısın, bu ekonomide para biriktiremediğimiz, korona salgınını kestiremediğimiz için özür dilerim.

  yani bu iki tarafı keskin bir bıçak. ailemin kendi evi var, kendileri yaşıyor. hiç kirada büyümedim. ama 17 yaşından beri ben kirada kalıyorum. şu ana kadar hiç bir ev sahibimle takışmadım kavga etmedim. 1 kere sıkıntı yaşadım, onda da ben haklıydım, depozitomu aldım çıktım. yukarıda da belirttim. kimsenin evine, malına mülküne çökme niyetim yok. 1 ay ödeyemezsem içeride depozitom var. çıkar giderim dükkanımda yaşarım, 150 m2. atölye daha doğrusu. arkadaşlar beni esnaf sanmış, üreticiyim. orayıda mı ödeyemiyorum, kayınpederin eve çökerim, ne yapayım. salgın olmadan önce de insanlar evlerini kapatıp baba ocağına dönüyordu. neyse ki babamız var, olmayan ne yapsın?
 • ev sahibinin kirayı a l m a m a s ı şeklinde olsaydı keşke bu başlık....
  çok saygı duyardım valla...
 • buradan kiracı olanlara sesleniyorum. azcik cesaretli olun ve kiranızı bu süreçte ödemeyin. ülke bu durumdayken temel ihtiyaçlarınız dışında harcama yapmayın ve paranızı tutun. sokağa çıkıp çalışmaya başladığınız zaman borcunuzu ödersiniz. ne demiş atalarımız "allah bize, biz size" önce yüce yaradanın size vermesini bekleyin. sonrasına bakarsınız. ayrica kira ile geçinmek nedir amk. kısmet, halledeceğiz ve ayarlamaya çalışıyorum gibi bahanelerle geçistirin. bu süreçten halkın neredeyse tamamı etkilenirken ev sahiplerinin bundan etkilenmemesi olmaz. onları etkileyin.

  edit: okuduğunu götüyle anlayan kan emici bazı ev sahipleri rahatsız olmuş. "temel ihtiyaçlarınız dışında para harcamayın" diye seslendiğim kitle kim sizce? tabiki fakir fukara kesim. bu yoksul kesim son parasını da kira olarak size verirse ve bu zor günler aylarca sürerse ne yiyecek amina koduklarim. kimse sizden kira bağışı yapmanızı istemiyor evinizi ayrı aç gözlülüğünüzü ayrı sikim. süreç bitsin sonrasına bakariz diyorum. ayrica hiç bir gelirin garantisi yoktur. kiracı ev sahibi ilişkisi bir ticarettir. ticaret demek de risk demektir.
 • ev kirasına bir şey diyemem de, böyle bir dönemde kapalı dükkandan kira isteyen mal sahibinin vicdanını sikeyim.
 • ülkemizin en büyük sorunu üslup.
  “evde oturmuyorum kira mi verjem bir de yaa” ile”bu şartlarda ödeme yapamıyoruz, sizden anlayış bekliyoruz” demek arasında daglar var...

  oysa konu aynı...

  edit: tahliye icin ihtar çek diyenler var. kira bedelinin gecikmesi nedeniyle ihtar çekilemiyor kararname kararı nedeniyle. keza icra daireleri de 30 nisana kadar islem yapmıyor.
 • meb e bağlı bi apartta kalmıyorum, hem sözleşmem hem senetlerim var. kaldığım apartta sırf bu talep için apartta kalanlar grup kurmuşlar. birde şikayet edeceklerinden falan bahsediyorlar ancak bana çok saçma geliyor bu durum. tamam bi virüs var ama o adamların da ödemek durumunda olduğu maaşlar ve onlarında verdiği bi kira var. diğer masraflarını saymıyorum bile. düşünmek ne kadar zor olabilir?
  not: ödemem gereken son 1950 tl kaldı ve 250 tl fatura indirimi yaptılar.
 • aynı talebi bankaya da yapsana delikanlı. kredi kartı borcunu almasın. hatta borcu geç, faizi almasın. bakalım oluyor mu?
 • öğrenciler haklı. öğrencilerin yerinde olsam bu ev sahibinin evinden çıkar , villada kalırdım o paraya.
 • bazı insanların tek geliri kira olabilir, anlıyorum. karşılıklı anlayış ve empati en akılcı yöntem şu dönemde. kira getirisi olmadan da idare edilebiliyorsa belki kiracıya biraz müsamaha gösterilebilir.

  ayrıca şurada noter çek 3 güne çıkarırsın diyenler epey yanılıyor. özellikle yargının neredeyse durduğu şu dönemde o iş öyle olmaz.

  edit: ”noterden ihtarname çek” olacak doğrusu :)
 • arkadaşlar siz gerizekalı mısınız? mağazadan ürünü alıp hadi ben ödemiyorum bunu alıp çıkayım diyor musunuz? ya da oturduğunuz restaurantta yemeği yedikten sonra direkt kalkıyor musunuz hesabı ödemeden? kredi konusunda ne yapıyorsunuz? oldu o zaman her şeyi bedava yapalım. marketi dolduralım kasaya hadi bana müsade diyelim. ne bedavacı bir şeysiniz siz. o borç sizin borcunuz. ben de kiracıyım gayet ödüyorum üstelik maddi durumum en alt seviyede şu an.

  kullandığınız mal ve hizmeti seve seve olmasa da başka yöntemle ödemek zorundasınız. o evi kullanıyorsunuz siz. ne bilinçsiz bir şeysiniz. kira ödemeyerek kendinizi vicdanen rahatlatamazsınız o borç sizin borcunuz.
549 entry daha