şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birisine islama göre selam verirken selamünaleyküm demek sizlere selam olsun anlamına gelir ki burada sizler diye çoğul konuşmaktan kasıt hem karşınızdaki insanı hem de onun yanındaki bu yazıcı melekleri selamlamaktır.
 • her an her insanın yanından olan, insanların yaptığı olumlu ve olumsuz bütün işleri amel defterine yazan meleklerdir.
  ancak bir günah işlendiğinde hemen yazmayıp üç saat bekledikleri rivayet edilir. günah işleyen kişi bu süre içinde pişman olup tövbe ederse ve bu tövbe allah tarafından kabul görürse o günahı yazmaz, aksi halde yazarlar.
  sağ cenahtaki melek sevapları, sol cenahtaki melek günahları yazmakla mesuldur.
 • sagli sollu log tutan melekler.
 • kur'ân-ı kerim'in 82. suresi olan infitar suresinde geçen meleklerdir. kirâmen kâtibin ifâdesi, surenin 11. ayetidir.

  melekler, insanların akıllarından geçirdiklerini bilirler. kiramen kâtibîn de, bir görüşe göre insanların bu niyetlerine göre yaptıklarını günah/sevâb olarak değerlendirir ve yazarlar. yine başka bir görüşe göre kirâmen kâtibin eylem ve konuşmaların yanı sıra anlamı olmayan ses ve heceleri, inlemeleri de kaydetmektedir.

  rasulullah s.a.v. sarmısak hakkında, faydalı bir besin olduğunu, yenmesini, cebrâil ile konuşmasa kendisinin de yiyeceğini belirtmiştir.

  tuvalette, cinsi münasebet sırasında vb. yerlerde konuşmanın kerâheti yönündeki görüşler de bu bahsedilen görüşlerden kaynaklanır. cebrâil aleyhisselâm gibi kirâmen kâtibîn de kötü kokudan rahatsız olur, tuvalet vb. mekânların girişinde kalır, içeriye girmez imişler, kişi tuvalette başka eylemler yaptığında ya da konuştuğunda, mırıldandığında da mecburen yazmak için içeriye girer imişler ki bu da onlar için bir işkence teşkil edermiş.

  infitar suresinde ilgili ayet (meali ilk sayfada ayetin kendisi ikinci sayfada kalıyor, ana metin arapça olduğu için ileriye soldaki, geriye sağdaki düğme ile gidiliyor) :
  http://quran.al-islam.com/…ya=11&nseg=1&l=arb&t=trk
 • mânâsı da değerli, şerefli yazıcılar demek imiş.
 • türkçe sözlü death metal icra eden ve müzikleri yer yer opeth'i andıran bir grup. kendilerini merak edenler http://www.myspace.com/kiramenkatibinn adresinden bakıp meraklarını giderebilirler.