şükela:  tümü | bugün
 • geçmişte çeşitli bakteriler, virüsler gibi ne idüğü belirsiz ve henüz tanımlanmamış organizmalar için kullanıldığını öğrendiğim (kaynak için bakınız: anneannem ) kıran kelimesi kullanılarak türetilmiş yaratıcı bedduamız. hatta o zamanlar bu bakteri ve virüslerin çoğalma hızı konusunda da bilgi sahibi olmalılar ki, kimi yörelerimizde anneanneler kıranlar giresice diye de tebir ederler bu güzide bedduyı.
 • daha çok mal maşakat yani hayvanlar için kullanılan bir bedduaydı veya bedduadır**. öfke gerektirir ve insan bu bedduayı kendi hayvanına yapar. başkasının malına ya haset edilir, nazar edilir, ya somut zarar vermeye çalışılır(dı). ürünlere, bitkilere de teorik olarak beddua edilebilir, ama sanırım bitkinin sahibini kızdırması zor. hayvan ise gütme zorluğuyla, laf söz dinlememeyle gerçekten öfkelendirici bir yoldaştır.
  daha sade söylenişi kıran giresi(!) veya gıran giresi(!) biçimindedir.

  baytar/veterinerlerden açıklama ve çözüm bekliyoruz, orası yan gelip yatma yeri değil.

  (bkz: baytar bey)
  (bkz: yanara)
  (bkz: yanaradan gidesice)
 • tahminlerime göre, kırsal kesimde yaşayan insanların tarihsel süreç boyunca hayvanlarına ve bitkilerine dadanan mikropların yarattığı çoklu kayıplar için uydurduğu deyiş. "ölümcül salgın" gibi bir anlamı var muhtemelen. "(hastalıktan) kıran girmesi" tabiri büyüklerim tarafından en çok tavukların telef olduğu hastalıklar için kullanılıyormuş eskiden.

  kıran giresice lafı bize de miras kaldı haliyle, hangi ortamda olursam olayım bazen sinirlendiğimde ağzımdan kaçıyor. anneannemin "ula inin o fişnenin depesinden, kel ağaçtan ne istiyonuz kıran giresiceler" deyişine olur olmaz yerde, aklıma geldikçe gülerim. kendisinde ağaçlarına çıkıldığında öten alarm sistemi olduğuna dair şüphelerim vardı, ancak bu ayrı bir konu.