şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muzdarip olduğum kiracıdır.
  tayin sebebiyle başka şehire taşındım evi kiraya verdim.beyimiz hem kiraları ödemiyor hem de telefonlarıma cevap vermiyor.
  ben kendi kiramın gününü sektirmiyorum ev sahibine ayıp olmasın diye ancak benim kiracım tam bir şey..
  nasıl bir yol izlenebilir evden çıkartmak için veya en azından onun beni aramak zorunda kalması için.yardımlarınıza ihtiyacım var sözlük.
  edit: su ve doğalgaz kartlı ama elektrk hala benim üzerimde . kapattırmak benim de aklıma geliyor.ancak hukuken suç değil mi mahrum bırakmak vs.(kontratın bitmesine iki ay var bu arada.)

  edit2: arkadaşın birisi öyle şeyler yazmış ki ben ne kötü biriymişim allah belamı vermesin diyecektim.(az daha benim kiracı ekşide yazarmış lan diyecektim). kirayı ödememek ayıptır ve suçtur ve kul hakkıdır.4-5 aydır ödemiyor kirasını ki ben yine anlayış gösterdim tüm o polyanaca düşünceler yüzünden( durumu kötüdür işler bozuktur vs).işler beklemediğin şekilde gittiyse açar konuşursun veya bütçenin yettiği bir kiraya çıkarsın. en kıl olduğum husus telefonları açmaması.
  diğer bir arkadaşa ise olayı tam olarak yorumladığı için teşekkürler. telefonu açıp halini durumunu belirtip konuşabilir.
  birisi ev sahiplerine küfür etmiş neyse ki benim geçim kaynağım evin kirası değil (ben de kiracıyım zaten hatta daha pahalıya oturuyorum)
 • elektrik, su vb. abonelikler halen ev sahibinin üstüne ise abonelikler kapatılabilir. ee susuz, elektriksiz kaç gün dayanabilir ki her gün kokonat yiyerek?

  edit: yatırım tavsiyesi değildir.
 • noterden ihtarname çektir. bir kira dönemi içerisinde iki ihtar çektikten sonra tahliye ettirebilirsin.
 • cebri icra hakeden kiracıdır.

  icra müdürlüğünden tahliye ihtaratlı örnek no:13 ödeme emri yollayarak hem birikmiş kira borcunun ödenmemesi durumunda şahsın haczi kabil malvarlığı haczedilip hem de takibin kesinleşmesinden sonra icra hukuk mahkemesi'nden bu işleme binaen tahliye kararı kolaylıkla alınarak şahıs tahliye edilebilir.

  bulunduğunuz yer nöbetçi icra müdürlüğünden dahi yetkili (taşımmaz mahali) icra müdürlüğü'ne gönderilmek üzere harç, masraf yatırıp işlemlere başlanabilir.
 • yıllarca kira ödediğimden dolayı yarın ev sahiplerinde olumsuz duygular oluşmaması için her zamanki gibi iyi niyetle yaklaşmak istediğim kiracı.

  --- spoiler ---

  adam belki de ölmüştür de öldüğünü haber verememiştir.
  --- spoiler ---
 • evin demirbaşlarındaki sorunları gidermekten kaçındığı için telefona çıkmayan ev sahibinden beterdir.

  konumu ne olursa olsun karşılıklı saygı, ve güven vermeyen insanlardan uzak durmak lazım ama kaçamıyoruz işte.

  ek: sabır diliyorum.
 • bir emlakçı olarak (orspu çocuğu olmayanlardan) işin çok zor. karşılaştığım bir durumdan bahsedeyim günü gününe sektirmeden yatıran bir kiracı var, 3. yılın sonunda ev el değiştirir, yeni mal sahibi gelir kirayı sorar daha geçen ay zam'lanmıştır. yeni mal sahibi örnek olarak kira 695 tl ise artık 705 ödeyeceksin der ve film kopar önce kiralar gecikir, sonra kiralar ödenmez, telefonlara çıkılmaz 8 ay ödenmeyen kira ile ev boşaltılır.
  tavsiye istersen detaylara girmeden kiracıyla bi şekilde iletişime geç "kiraları alma evden çıkmasını iste" diğer türlü kiracıdan çok sen zarar görürsün.
  ayrıca elektrik, su, doğalgazı kesme sakın. bir yolunu bulur illegal yollardan açar, yasa dışı olan bu işlemin cezasını da sen çekersin.

  edit: her emlakçı aynı değildir, her dediğinizi yaptırabileceğin emlakçı ararsan ister mal sahibi ol, ister alıcı, satıcı vs vs vs kim olursan ol kendin gibi birini bulursun.

  edit2: bu kiracı bende olabilirim sorun o değil. sorun millet olarak aç gözlü olunması. inanın mal sahipleri hak ediyor bazen. en nihayetinde 1 liralık malı 5 liraya satmıyoruz dünyanın en zor işini "benim olmayan bir malı beğendirip satış yaparak" bu ticareti başarılı bir şekilde gerçekleştirip hizmet karşılığı para kazanıyorum. gidip emlak komisyonu vermemek için 500 liralık bir gayrimenkulü 600 liraya alıp emlak bedeli vermeyen insan profilide benden uzak dursun bi zahmet.

  edit3: hitab ettiğim kitle farklı arkadaşlar. daha önce hizmet verdiğim insanlar tavsiye üzerine tanıdıklarını gönderir. standart çat kapı veya buna benzer insanlar bana gelmez. bu tarz insanların işlerini yaptığım için olumsuz bir durumda sıkıntı yaşarım zincirleme olarak gider. emekli olup yan gelir için bu işi yapmıyorum. bir malı kiraya verdiğimde ödenmeyen kira, elektrik, su vs vs sv birşey olursa kendi cebimden karşılarım. kısaca benim durumum farklı. müşterilerim yüzde 90 üst profildir.

  edit4: hocam 3 lira yerine 5 lira kira istersen evi tutacak kalitede biri gelmez. istersen aynı eve 1000 lira iste.. haa biri gelir tutar. sen dersinki oha evi çok iyi fiyata verdim yılda şu kadar karlıyım falan filan. verir 2 depozito artı 1 kira görüp görebileceğin son para da o olur veya ev fuhuş amaçlı kullanılır paranı alırsın sonra, o bölge tümüyle lekelenir, adı çıkar, gayrimenkuller dip yapar yine zarar görürsün.
  dedim ya bazı mal sahipleri hak ediyor.
  edit5: yazılanları okudum avukat ve icra falan diyen olmuş. gülüp geçiyorum koş git bi avukata durma icra dairesine de git. bu meslek gruplarının da para kazanması gerekli. arkadaşım bu insan kira ödemeyi bırakmışsa dip yapmıştır ben sana zarardan kar et diyorum yalnızca.
 • anlaşıp tahliye etmesini iste.

  yoksa acayip sorun yaşarsın.
 • apartman ahalisiyle görüş anlaş hepsi imza toplasın şerefsizin atılması için.elini güçlendirir.
 • sorun falan yaşamazsın. yukarıda arkadaş hukuki süreci yazmış. o işlemleri yap paşa paşa ödeyecek. ayrıca üstüne olan aboneliği kapatabilirsin zaten. eğer sözleşme varsa bir sıkıntı doğmaz