şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kireç tepe sırtları suvla koyuna dik gelen ve anafartalar ovasının kuzeyinde yer alan tepeler silsilesidir. ingiliz kuvvetleri anafartalar ovasında mevzilenmiş türk askerlerini kuşatmak için kireç tepe sırtlarına taarruzlar düzenlemişti.
  kireç tepe sırtları konum
  6 ağustos 1915 tarihinde ingiliz 9. kolordusuna bağlı 11. tümenin 29. tugayı saat 21:30'da suvla koyu içerisindeki ''a'' sahilinden çıkmaya başlamış, gece yarısına kadar çıkarma devam etmişti.
  anafartalar ovasının kireç tepeden görünümü 1915
  tugaya bağlı 11. manchester taburu küçük kemikli tarafına ilerlemiş, burada bursa jandarma taburu mevzilerine saldırıp geri atmıştır. saat 02:00'da karakol dağına ulaşmış ve burada durmuştur. bursa jandarma taburu 7 ağustos sabahı ismailoğlu tepe – yusufcuk tepe hattına çekilip, kireç tepe’de bulunan 32. alaya takviye birlik olarak katılmak için bölgeden ayrılınca sırtı savunmak gelibolu jandarma taburu’na kalmıştı. gelibolu jandarma taburu ingilizleri kireç tepede 9 ağustos'a kadar tutmuştur. ingilizler, 9 ağustos sabahı topçu tarafından desteklenen 5 tabur kuvvetle kireçtepe sırtı boyunca ilerlemeye başlamıştı. 2 jandarma bölüğü bu saldırı ile yavaşça geri çekilirken tabur komutanı yüzbaşı kadri efendi takviye güç istemişti. 35. alaydan iki bölük ve 36. alaydan bir bölük takviye olarak bölgeye ulaşsa da ingilizler durdurulamamış ve sivri tepeyi ele geçirmişti. gün sonunda sivri tepede mevzilenmişlerdi.
  14 ağusto cephe hattı(yeşil türk siperleri, kırmızı ingiliz siperleri)
  15 ağustos kireç tepe muharebeleri
  kireç tepede ingilizler yaralı bir askeri taşımakta 1915
  15 ağustos'ta 10’uncu ingiliz tümeni 31. tugay ve emrine verilen 162. tugay ile anafartalar grubunun sağ yanından taarruz ile 241 rakımlı tepe istikametinde ilerleyerek kavak tepe – tekke tepe hattını ele geçirmek üzere hareket etmişti. anafartalar grubu birliklerini kuşatarak imha etmek maksadıyla başlattıkları taarruz, gerek anafartalar grup komutanı albay mustafa kemal bey tarafından gerekse 5’inci ordu komutanı mareşal liman von sanders paşa tarafından ciddiye alınarak derhal önlem olarak çeşitli birlikleri bu bölgeye sevk edilmişlerdi. gelibolu jandarma bölüğü ingiliz saldırısı sonrası arslan tepe-projektör tepe hattından geri çekilerek, kanlı tepe-havan tepe hattına gerilemişti. iki tabur kuvvetle takviye edilen bölük, kaybettikleri arslan tepe hattına karşı saldırı düzenleyerek geri almıştır. kireç tepe hattı kaybedilmiş olsaydı daha güneydeki türk mevzileri ingilizler tarafından arkadan kuşatılacak, cephenin güvenliği tehlike altına girecekti. jandarma bölüğü bu kritik savunma mevzisinde kahramanca savaşmış, ingilizleri kireç tepede tutmayı başarmıştır. 16 ağustos günü cephede çok fazla değişiklik olmamış, tahliyeye kadar cephe sabit kalmıştı. türk kuvvetlerinin kaybı tabur komutanı yüzbaşı kadri efendi ile birlikte 103 şehit olmak üzere toplam zayiyat 348'dir .
  yarbay mustafa kemal kireç tepe jandarma şehitliğinde
  4 şehitlik yeri yapılmış olsa da bugün sadece kireçtepe jandarma şehitliği düzenlenmiştir.
  kireç tepe şehitliği konum
  bugün kireç tepe jandarma şehitliği