şükela:  tümü | bugün
 • kiremit yapilan yer. kiremit fabrikasi.
 • karadeniz kasabasi.
 • adananin diger adı teksas olan mahallesi
  girilmesi tavsiye edilmez
 • yüreğirin en önemli mahallelerinden birisidir. o kadar bilinmesinin bir diğer sebebi yüreğirdeki dolmuşların büyük çoğunluğunun kiremithaneden geçmesidir.
  eskiden kiremit yapılan yerler olduğu için bu adı almıştır. doğudan göçenler ile adananın köylerinden göçenler oturur genelde. adananın köylüleri yavaş yavaş kabaktepe, sofulu taraflarına kaydığı için genelde doğulu vatandaşlarımız barınmaktadır burda.
  dolmuşları dosta düşmana korku salar. muavin çalıştıran tek hattı. son yıllarda pek görünmez olmuştur bu muavinler.
  en yaşanılır kısmı ptt evleri civarıdır. ptt evlerinden üniversiteye -seyhanı dolanmayan- direkt otobüs hatları konulması planlanmakta, bu gerçekleşirse çehresi biraz değişebilir.
  yavuzlar ile karıştırılır. conolar yavuzlardadır.
 • adananın torbacılarla ünlü mahallesi...
 • mersin'de bir mahalledir. gayet merkezi bir yerde olmasına ragmen biraz yıpranmıs bir hali var.
 • (bkz: demirtaş)
 • adana'nın en eski mahallelerinden birisidir. şehrin bıçkınlarının yaşadığı mekandır. zaman zaman bir yerlerde birilerinin "biz kiremithane çocuğuyuz" diyerek dayılandığını görebilirsiniz. bir zamanlar bu mahalleye giden dolmuşların üzerinde k.hane yazardı. şehri bilmeyenlerin bu manzara karşısında yaşadığı şok anlatılmaz.
 • adana kiremithaneyi anlatan bir klip.
  http://youtu.be/uw_zffeb6qa
 • fate sayesinde tanıdığım her adanlının bağlantısı olduğunu iddia ettiği mahalle.

  birincisi; kiremithane büyüdüğüm mahalle olup, şakirpaşa'nın 10da biri kadar değildir. yolda gördüklerine kimse karışmaz orada fakat adana'nın her tarafında olduğu gibi pek bir terso-falso kaldırmazlar. o kadar.

  mantıken kiremithane'nin biraz soft mekanı olan, serinevler-ptt evleri kısmında yaşamış birisiyim fakat ömer refika halıcılar ilköğretim okulundan mezun olmam sebebiyle kiremithaneyle gayet içliydim diyebilirim. zaten serinevler-ptt evleri de eskiden kiremithane'nin bir parçasıydılar.

  kiremithane öyle bir mahalleydi ki bir zamanlar, hem terörden kaçan doğulular, hem adana'nın dağ köylerinden gelen yörükler-avşarlar hem de yörede cono denilen çingeneleri barındırırdı. nerede çokluk orada bokluk prensibi ile tam anlamıyla bok bir mahalleydi. fakat inanılmaz büyüdü ve eninde sonunda olanlar oldu bölündü. ha ondan sonra kiremithane gayet nezih bir mekan oldu, bakmayın siz anlatınlanlara. mesela yöreye başkent hastanesi kuruldu, büyük alışveriş merkezleri yapıldı (eski adıyla birikim, şimdiki adını bilmiyorum) sanırım belediye devlet hastanesini getiriyor serinevler tarafına, serinevler spor salonu açıldı yine serinevler tarafına vs. derken üniversitelilerin dahi rahatça yaşadığı bir yöre oldu çıktı.

  fakat hala adam akıllı girilemeyecek bölgeleri var, başta dervişler, mutlu, şehit erkut akbay ve selahaddin eyyubi olmak üzere. yine bir bölümü de sofulu taraflarına taşındı bu arkadaşların. oldu ya girdiniz, her köşe başında toplaşan birkaç tane delüanlı görürsünüz ama bunların hiçbirisinin adam yediğini görmedim ben ki arkadaşlarım yani çoğu. zamanında oturup yediğim içtiğim şimdi maalesef sadece merhaba merhaba olan insanlar. hiçbir zaman vahşi olmadı o kadar oraları. yani kiremithane, kiremithane'dir... adanalılar dahi çekinir o mahalleden ama yine de bir şakirpaşa değildir... (bkz: bir alex değil)