• adana'nın en sakat mahallelerinden olup sadece adana'da değil mersin,tarsus gibi yerlerde de baya ün yapmış yerdir.kiremithane şimdilerde birçok mahaleyi kapsamaktadır.
    burada doğup büyümek çok ince çizgilerle birbirinden ayrılır.genelde ya okursun adam gibi bir iş yapmaya çalışırsın ya da torbacı,mafya üyesi felan olursun.adana dışına çıkınca ise çoğu gencimiz için bir hemşerisiyle karşılaştığında ilginç diyaloglara sahne olur
    -adanalı mısın?
    -evet
    -neresinden?
    -kiremithane
    -vayyy... ne iş yapıyorsun?
    -okuyorum abi
    -adamların canını mı okuyorsun lan yoksa?
    -yok abi bildiğin okuyorum.üniversite.
  • adananin diger adı teksas olan mahallesi
    girilmesi tavsiye edilmez
  • son zamanlarda iyice zıvanadan çıkmıştır. gören bir daha görmek istemez o derece.
    akşamları her tarafı torbacılar, hapçılar kaplar. bir çok köşebaşında zir zibidi işsiz güçsüz gayrı meşru adam toplanır. mahallede 7/24 insanın kulağını sağır eden motorsiklet sesi duyulur. adamlar işin fantezisine girmişler ve egzoz borusu patlatmışlar elbirliği yaparcasına. çıkan ses insanı çileden çıkartır. mahallelerin de tek tük adana kökenli insan vardır onlar da adana'nın kırsal kesiminden gelmişlerdir. genelde doğuluların olduğu bir bölgedir. temiz insan sayısı da çok az olduğu gibi onlar da kaçmak için imkanları ne zaman elverirse tüymeye çalışır.

öyle bir durumki adamlar bazen hiç umursamadan esrarlarını da içerler. istedikleri yere tezgahlarını da kurarlar. yozlaşmış, gettolaşmıştır iyice. eskiden bile bu kadar değildi bu yozlaşma. resmen şehrin bütün pisliklerinin döndüğü bir mekan haline gelmiştir. sağolsun polismiz, güvenlik güçlerimiz bu mahallede istikrarı sağlamayı ya unutmuştur ya da uğraşmak istememktedir. birgün temiz bir kiremithaneliye denk gelirseniz nedenini size daha iyi anlatır. ha tabi bu bölgemiz en tutucu yerlerdendir. ama ne hikmetse her tür pislik de buralardadır.

kız arkadaşınız şöyle modern giyimli olsun öküz gibi bakarlar. laf bile atabilirler. görmemiş insan azmanlarından geçilmez. eğer mahallede şort giydiyseniz bilin ki ibne muamelesi göreceksiniz eğer erkekseniz. yok bayansa bu er kişi o zaman yollu, asılmaya müsait olarak addedilir mahalle çocukları tarafından. zaten mahalledeki kızların, kadınların çoğu, kapalıdır, türbanlıdır. eğer içlerinde temiz okumak adam olmak isteyenler varsa gene mahalle zibidileri tarafından 'süt çocuğu', 'hanım evladı' olarak görünür.
    tavsiyemiz olur ki ne gelinmesi ne görülmesi gerken bir yerdir.
    yaşaması elzemdir, çiledir.
  • 1970 lerde bol bulunan tuğla ocakları sebebiyle adı kiremithane olmuştur. daha sonra toprak kalmadığı için ocaklar birer birer kapanmış ama ismi kalmış. anne taraftan da baba taraftan da elazığ göçmeni kiremithaneliyiz. zaten çok fazla elazığlı da vardır kiremithanede. 1990 lara kadar gayet yaşanılacak bir yer iken pislik olmayan kısmın yavaş yavaş sofuluya, ptt evlerine, seyhana vs göçmesiyle ortalık otçulara kalmıştır. ününü de bu tarihlerden sonra kazanmıştır. mesela benim 30 yaş üstü kuzenlerin hepsi burada büyümüştür ve bir çoğu okumuş ve mahalleden ayrılmıştır. geriye kalan kısım her türlü pisliği çeviren torbacı, hırsız, haşhaş yetiştiren kısımdır. kiremithaneden daha sonra ayrılan ulubatlı hasan mahallesine 1000 kişilik ekiplerle, helikopterlerle vs son yıllarda iki büyük operasyon yapılmıştır, durum o kadar vahimdir. ama yine de bir çok eski toprak, kendi halinde yaşan aileler vs barındırır.
  • fate sayesinde tanıdığım her adanlının bağlantısı olduğunu iddia ettiği mahalle.

birincisi; kiremithane büyüdüğüm mahalle olup, şakirpaşa'nın 10da biri kadar değildir. yolda gördüklerine kimse karışmaz orada fakat adana'nın her tarafında olduğu gibi pek bir terso-falso kaldırmazlar. o kadar.

mantıken kiremithane'nin biraz soft mekanı olan, serinevler-ptt evleri kısmında yaşamış birisiyim fakat ömer refika halıcılar ilköğretim okulundan mezun olmam sebebiyle kiremithaneyle gayet içliydim diyebilirim. zaten serinevler-ptt evleri de eskiden kiremithane'nin bir parçasıydılar.

kiremithane öyle bir mahalleydi ki bir zamanlar, hem terörden kaçan doğulular, hem adana'nın dağ köylerinden gelen yörükler-avşarlar hem de yörede cono denilen çingeneleri barındırırdı. nerede çokluk orada bokluk prensibi ile tam anlamıyla bok bir mahalleydi. fakat inanılmaz büyüdü ve eninde sonunda olanlar oldu bölündü. ha ondan sonra kiremithane gayet nezih bir mekan oldu, bakmayın siz anlatınlanlara. mesela yöreye başkent hastanesi kuruldu, büyük alışveriş merkezleri yapıldı (eski adıyla birikim, şimdiki adını bilmiyorum) sanırım belediye devlet hastanesini getiriyor serinevler tarafına, serinevler spor salonu açıldı yine serinevler tarafına vs. derken üniversitelilerin dahi rahatça yaşadığı bir yöre oldu çıktı.

fakat hala adam akıllı girilemeyecek bölgeleri var, başta dervişler, mutlu, şehit erkut akbay ve selahaddin eyyubi olmak üzere. yine bir bölümü de sofulu taraflarına taşındı bu arkadaşların. oldu ya girdiniz, her köşe başında toplaşan birkaç tane delüanlı görürsünüz ama bunların hiçbirisinin adam yediğini görmedim ben ki arkadaşlarım yani çoğu. zamanında oturup yediğim içtiğim şimdi maalesef sadece merhaba merhaba olan insanlar. hiçbir zaman vahşi olmadı o kadar oraları. yani kiremithane, kiremithane'dir... adanalılar dahi çekinir o mahalleden ama yine de bir şakirpaşa değildir... (bkz: bir alex değil)
  • sene 2010. kpss'ye girecem o dönemler yeni mezun olmuşum. şansımı bahtımı sikeyim sınava gireceğim okul kiremithane endüstri meslek lisesi oldu. evet bu da başıma geldi.

neyse amına koyim sınav günü göte gelmeyelim diye bir gün önceden keşif yapayım dedim. arabayı da yeni almışım o zaman, aylardan haziran yanılmıyorsam sıcak yani anasının amı gibi hem de.

velhasıl okulu bulmak zor olmadı, camlar açık, okulun önünden u dönüp ana caddeye çıkacam, okulun önünde bir zibidi kafayı soktu içeri camdan tam dönerken, yaşı maksimum 15'tir. "bişe lazımmı gardaaağğş" dedi. saat daha sabahın 9:30'u amına koyim 7/24 torba tutuyorlar okulun önünde. "yok gardaş sağol" dedim bastım döndüm.

işte öyle bir yerdir.
  • adananın torbacılarla ünlü mahallesi...
  • yüreğirin en önemli mahallelerinden birisidir. o kadar bilinmesinin bir diğer sebebi yüreğirdeki dolmuşların büyük çoğunluğunun kiremithaneden geçmesidir.
    eskiden kiremit yapılan yerler olduğu için bu adı almıştır. doğudan göçenler ile adananın köylerinden göçenler oturur genelde. adananın köylüleri yavaş yavaş kabaktepe, sofulu taraflarına kaydığı için genelde doğulu vatandaşlarımız barınmaktadır burda.
    dolmuşları dosta düşmana korku salar. muavin çalıştıran tek hattı. son yıllarda pek görünmez olmuştur bu muavinler.
    en yaşanılır kısmı ptt evleri civarıdır. ptt evlerinden üniversiteye -seyhanı dolanmayan- direkt otobüs hatları konulması planlanmakta, bu gerçekleşirse çehresi biraz değişebilir.
    yavuzlar ile karıştırılır. conolar yavuzlardadır.
  • adana kiremithaneyi anlatan bir klip.
    http://youtu.be/uw_zffeb6qa
  • mersin'de bir mahalledir. gayet merkezi bir yerde olmasına ragmen biraz yıpranmıs bir hali var.
hesabın var mı? giriş yap