*

şükela:  tümü | bugün
  • tarihin dibinden talkan'ı ve curcan'ı aşıp gelen bir tartışma.

1- https://www.youtube.com/watch?v=mppidsontvg
    2-https://www.youtube.com/watch?v=k0vqgum9z0k

--- spoiler ---
    tengrici dayının net nakavtı var
    --- spoiler ---
  • güzel çoğrafyada yaşayan leş insanlar olan bizi birazda olsa utandıran bir programmış.
  • kuran'ın neden türkçe okunmadığı burada da büyük bir soru işareti.

oysa ki soru işareti falan değil, bariz şekilde, siz okumayın bize sorun biz anlatalım diyen hocaların peşinden gitmek için bilinçli bir şekilde yapılmış büyük bir tuzak.

zaten insanlar şu kitabı türkçe okusalar doğru yolu bulacaklar. ondan okutmuyorlar. demek olay sadece türkiye'de böyle değilmiş
  • şu dil konusundaki arapçılık beni de bir türk olarak iğrendiriyor. halbuki dilimiz ne kadar güzel. kırgız amcamızın kelimeleri ne kadar da net seçilebiliyor.

tanım: eli öpülesi bir kırgız amca ve asimile olmuş bir arapçı barındıran tartışma.
  • döneceğiz kardeşlerim, hepimiz göktanrımıza döneceğiz, o eski güzel günlerimize, kendimize geleceğiz....
  • vahabi kaşarlarının gene birilerini kafir ilan ettiği olay.
  • kırgızların bizden ne kadar ilerde ve daha türk olduğunun kanıtı olan tartışmadır.

tengrine kurban be dayı* ne de güzel söylemiş ben müslüman değilim kırgızım diye, hele bir de kafir diyerek beni yerdiğini sanma deyişi var ki, saygıdan önünde eğilesim geldi.

öteki yandan klasik 1400 yıllık arapçı öğretiyi pek güzel hatmetmiş dayı yine bildiğimiz alıştığımız kanıksadığımız numaraları çekiyor. arada arap kanalına bağlanıyor, ne diyorsun dayı sen, arapça bilmiyoruz, bilmediğimizi de sen biliyorsun, o halde niye arap kanalına geçiyorsun durduk yere. madem hepimiz türküz ve türkçe biliyoruz türkçe konuşsana. arapça konuşarak kafa bulandırmak taktiğini pek de güzel öğrenmiş.

bu araplarla bin yıllık bir mücadelemiz var, bazen onlar galip gelmiş bazen biz.
    ama onların en sinsi planı şudur ki, biz onları egemenliğimiz altına aldığımızda bile onlar kültürel olarak bizi asimile etmeye tam gaz devam ettiler. bugün bizim dilimizde ne kadar arapça kelime var, arapların dilinde ne kadar türkçe kelime var? eee neye yaradı yavuzun arabistanı fethetmesi? misafirin budalası evsahibine hizmet edermiş, bizimki de o hesap budalalığımızdan fethettiğimiz kavimlere hizmet eder, onların dilini alır olmuşuz.
  • arap artigi, beyni badelenmisleri ve dini paravan olarak kullanan başarılı şarlatanlari pek tedirgin edecek tartisma. hele bir de, kralliklarini surdurmek icin, ulkenin butun parasini abd 'nin modasi gecmis silah ve savunma sanayiine yatiranlar var ki, of off offf ....
  • kırgız güzeli sunucudan gözlerimi alamadığımdan dikkatimi veremediğim tartışma.
    bu curcunada neyi kaçırdığımı hatırlattı bana.
    yazık hepimize.
  • demek ki henüz meydanı yeterince boş bulamamış müslüman tayfa, şimdilik sadece kafirsin demekle yetinmiş, zamanla daha neler diyecek. tengrici dayı'nın bahsettiği vahhabiler için de (yuvarlak sakal, bıyık yok) yok öyle bir şey müslümanlar falan diyor. açıkçası bana yıllar önce gerçekleşen aziz nesin - abdurrahman dilipak tartışmasını hatırlattı. orada dilipak nasıl demokrat aman allahım görmeniz lazım, hatta gayet entelektüel, ılımlı vs :) ama şimdi geldiğimiz noktada öyle bir tartışmaya katılsa sen kafirsin, bunun kafasını kesin falan der.

tengrici dayı güzel söyledi;

"kafir diyerek beni aşağıladığını sanma"