şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: ortopedist)
 • ittirme kaktırma ve çektirtme gibi yüksek teknoloji metotlar kullanarak çıkmış, burkulmuş, gönyesi kaçmış eklemlerinizi yerlerine oturtan insan evlatlarına halk arasında verilen isim.
 • hali saha macinda sakatlanan recep tayyip erdogan*'in ambulansla yetistirildigi alternatif tip emekcisi.
 • (bkz: sinikci)
 • bazilari beli incinmis bir insanin belini cikarmak suretiyle kirik cikikci olabilirler
 • alaylı kayropraktik.
 • günlerden bir gün nasıl yaptım bilmiyorum, sağ elimin orta parmağı ilk boğumundan içeri doğru büküldü, düzelmiyor (ters dönmedi, avucumun içine doğru büküldü).(edilgen fiille anlatsam da ben yaptım, ama nasıl yaptım, onu bilmiyorum.)

  annemler doktora götürdüler, doktor "herhangi bir sorun yok, kırık değil, çıkık değil, kas zedelenmesi olabilir" dedi bizi gönderdi.
  gönderdi ama parmağım hala o pozisyonda, düzelmiyor bir türlü.

  dediler ki "bir 'kırıkçı hasan' var, o düzeltir."
  gittik evine, ben sanıyorum ki parmağımı kırarak düzeltecek, adrenalin tavana vurmuş, ağlamak istiyorum, onu bile beceremiyorum heyecandan. değişik tedavi hikayeleri havada uçuşuyor, hepsinden ayrı çığlıklar akıyor, artık bayılmak üzereyim.
  "kırıkçı hasan" namazını bitirdi, geldi. aldı elimi avcunun içine, inceliyor.o arada da bana sorular soruyor: okula gidiyor musun?, kardeşin var mı?, parmağına bunu yapmayı nasıl becerdin? falan.
  o sırada yaptığım, yapmadığım bütün suçları üstlenebilirdim, ne sorsa cevap veririm ki; korkum öyle böyle değil.

  neyse "kırıkçı hasan" yara bandı istedi, parmağımı sıkıca bantladı.yara bandından desteklenen parmak, eski haline geldi. bir hafta bandı çıkarmamam gerektiğini de söyledi, geçmiş olsun diledi. işte o an ağlamaya başladım ve eve gelene kadar susturamadım kendimi, nasıl bir gerilimse artık.
  parmağım dediği gibi bir haftada düzeldi.

  demem o ki; kırık çıkıkçı, deneyimlerinden ötürü (çok fazla vaka görüyorlar) pratiklerini geliştirmiş insanlardır.
 • el melakesine güvenen insanların üstlendiği ilkel yönetmleri uygulayan kişi.

  not: eskiden tıp ve hastaneler yeterince yaygınlaşmadığı için, bu kişilere rağbet oldukça fazlaydı. yaşı ilerlemiş topal, çolak kişilerin bazıları, bu kişilerin mağdurudur.
 • (bkz: chiropractor)
 • kırıklarda asla, çıkiklarda cogu zaman güvendiğim insanlar.

  en kötü yanları bir akreditasyonları yok. ne seviyede iyi olduklarını bilemiyorsun.

  2 tecrübem sonunda oluştu bu güven.

  lisede bir haftasonu basket oynuyoruz. mac esnasında ziplayip arkadasın ayağının üstüne düşünce burkuldu ayağım. ayağımda şu t-mac 7 ayakkabi var. boğazı yuksek yani. burkulmamasi lazım.

  ama oyle bir burkuldu ki kalçaya kadar kütledi sandim. neyse gittik acile kırık yok, ödem var. bandaj+soguk uygulama+krem üçlüsuyle gönderdiler.

  bi tanidik vardı defalarca çıkıkçiya götürmek istemesine rağmen guvenemedim. o ayağım cok gec iyileşti. hala daha vardır bilek cevresinde biraz ödem. hareket kisitliligi yok ama.

  3-4 ay sonra aynı sekilde, aynı ayakkabıyla bu sefer diger ayağım burkuldu. yine acile gittik. mayın senaryo.

  bu sefer tuttuk çıkıkçınin yolunu. yaşlı bi adam. anlattık durumu. bi bakayım dedi. ben korkuyorum tabi. canım da yanıyor. bi anda diziyle bileğime basiverdi. kutletti.

  gayet cool bir tavırla 'tarak kısmından cikmis, yerine koydum.' dedi. rahatladı biraz ayağım. hemen diger ayağımı uzattım onada bi bassın diye ama onun vakti gecmis olmuyormuş.

  velhasıl once bi ortopediste görünün. sonrasında duruma göre bakarsınız.

  once doktor...