• daha bugün mağazadan sertab erener'in sertab albümünü aldım. eski cd çizildi. kaset desen hak getire. arabada çalmak için yenisine ihtiyaç vardı zaten. aysel gürel'in ilmek ilmek işlediği, demir demirkan'ın kendini aştığı o muazzam albüm, yıllar geçse de dinlemeye bıkmadığım o muazzam eser. açınca kapağı;
    'ey sevgili dinleyici,
    bu sefer makber'den mozart'a, sesimin gidebildiği en uzak yerlere kadar gitmeyi denedim. daha ötesi var mı, zaman gösterecek. bana bu yolculukta eşlik ettiğin için sana teşekkür ederim.' yazısını okursunuz.
    bir süredir yeni çıkan şarkılarını görmek istemiyordum. yolculuğa eşlik etmeye isteksiz olsam da devam ettim. 2 ay önce dinleyici olduğum konserde sıkıntıdan bayıldım.
    derken yeni albümün tanıtımını apple music'te gördüm. sadece kime diyorum şarkısı yayınlanmıştı. dedim ne oluyor? bu nedir? şarkıda bir ilginçlik vardı. yani tamam pop müzik ama müzikte bir farklılık vardı. bir şeyler farklıydı ama son işlerden de fark olduğunu iddia edemezdim.
    bugün albümün tamamının yayınlandığını gördüm. dinlemeye başladım. sanırım üçüncü turu tamamladım. aşk beni nasıl bir parçadır öyle. arkasında yıldız tilbe olduğunu içeriğini inceleyince gördüm, huzura erdim. yani aslında o 90'lı yılların muhteşem birlikteliğinin bir izi vardı. bunu farketmek zor değil. derken olsun başladı. bu kadar güzel bir ayrılık şarkısını uzun zamandır dinlemedim. betimlemeler, benzetmeler, şarkının nakaratında 'bir kedi alırım, sen de anneni çağır' sözleri, çok tanıdık bildik şeyler değil mi? tam olarak 2016 yılını yaşayan birinin ayrılığını tasvir edebilecek bir şarkı. hani şu eski çağın ayrılık şarkılarında artık bize garip gelecek duygular değil, bizzat yaşadığımız acıları, durumları aktarmıyor mu?
    bayıldım albüme. öyle böyle değil. ama şunu da düşünmedim değil. arabada sertab albümünü dinlemeye devam ederim. kırık kalpler albümü tam evde dinlemelik, dinleyip özümsemelik bir albüm. sertab seni çok özlemişim.
  • apple music'e eklenmiş albüm. o kadar hevessiz ve heyecansız indirdim ki aslında son dönem sertab erener'den dolayı ve şu an albüm hakkında söylenecek şey şu: sertab erener strikes back!

albümün en en en vasat şarkısı kime diyorum, niye bununla çıktılar anlamadım, belki de tek hareketli parça olduğu için.

ve dijital dünyanın en kötü durumu, şu an albümde hangi şarkı kime ait, deli gibi merak ediyorum.

albüm o kadar güzel ki, sertab erener'in canı o kadar yanmış, o kadar belli ki. müziğin iyileştirici gücüne sığınmış. o zoraki iyileşiyorum havaları yok, gerçekten acı çekiyor, yapay bir şekilde söylemiyor şarkıları ve her kelimesini yüreğinde hissediyor.
  • albüm ilk üç efsane albümü gibi değilse bile onların hemen ardında bir yerlere yerleşebilir gibi duruyor dinleyebildiğim kadarıyla. dinledikçe daha da olgunlaşacak kafamda. ama güzel albüm, çok beğendim ilk intibam çok olumlu, yıllar sonra bir sertab albümüne 'güzel' diyebiliyorum, oh be !

1. açılış
    2. aşk beni
    3. olsun
    4. karbeyaz
    5. kafi
    6. şiirin bir üstü
    7. tek başıma
    8. insanım nihayetinde
    9. gitsem
    10. kime diyorum
    11. kime diyorum ( pop remix )
  • favori şarkımın tek başıma olduğu sertab albümü. sözlerini de yazayım.

hatalarım oldu günahlarım da
    zaferlerim oldu bozgunlarım da
    ne yaptıysam yaptım şu hayatta
    tek başıma…tek başıma

terk ettiğim oldu sevdiklerimden
    üzdüğüm oldu değer verdiklerimden
    vazgeçmedim doğru bildiklerimden
    azaldım bu yüzden hep bu yüzden

çok kırılsam da eğilmedim
    söndü derlerken ben alevlendim
    düşsem gecenin en karanlığına
    yeni sabahlara doğmayı da bilirim

tek… tek başıma
  • yanilmiyorsam fazlasiyla iyi bir album bu.

yillar sonra gelen edit: ve hatta bir basyapit.
  • orient expressions grubunun, önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak albümlerinin ismi.

--- spoiler ---
    kırık kalpler albümü; 60’ların, türk sinemasının altın yıllarını süsleyen ve insanın yalnız kulağına değil, yüreğine de takılıveren o acılı, belki biraz ağdalı melodilerin bugüne bir yansıması. ‘neydi o günler’ dediğimiz, belki olduklarından biraz fazla şeyler yüklediğimiz o zamanlara, zeki müren ve diğer ustaların dudaklarından dökülen nağmelere bir saygı duruşu.

albümde aşkın nerdeyse her hali var: aşkı bedende aramayan ‘faniler’… bir satılık aşk ağıtı olan ‘boş pavyon’… akıp gidiveren ‘su gibi’… ve ‘çağdaş aşkın’ manifestosu ‘aşık olma’. tabii albümde orient expressions’ın alamet-i farikaları da var: ‘electro-tense’ tonlarıyla ‘poyraz’, ‘ne olur geri dönme’, yerel ilmeklerle örülmüş ‘derde düştüm’ ve istanbul’a hınçlı bir güzelleme denilebilecek ‘şehristan’… ‘angels’ ise albümün sürprizi, orient expressions ekibiyle jhelisa yan yana gelince neler olabileceğinin bir işareti. afro-anadolu ritmleriyle ‘başka bir aşk’ ve new orleans’la balkanların tadını karıştırmayı beceren ‘tutsak’, albümü tamamlayan diğer isimler.

kırık kalpler albümü, orient expressions’ın çekirdek elemanlarının yanı sıra vokallerde berin koç’un, perküsyon ve vurmalılarda levent güzel’in imzasını taşıyor.
    --- spoiler ---
  • çok ama çok başarılı bir albüm... su gibi....
  • güzel, sertab erener’in olgunluk yaşlarına yakışmakta olan, olgunluk dönemi albümü denilebilecek bir albümdür.
    introsu ile insanı içine çekmekte, direkt vokal ile başlayan aşk beni** şarkısı ile karşılayıp, dinleyicisine “ben neyle karşı karşıya kalacağım böyle” dedirmektedir.
    tek eksiği az kliple kalmış bir albüm olmasıdır, zaten ona da albüm ne yapsındır, sertab'ın başka şeylere fazla zaman ayırmasındandır.
  • bugune kadar yapmis olduklarinin tamamiyle disinda olan, bambaska bir sertab erener albumu. apayri.* cok huzunlu, tatli tatli akan, zorlanmadan soylenmis sarkilar var.. bayildim. bagirmiyor gereksiz yere, guzel guzel, oksayarak soylemis. mesnevi havasi var. boyle sanki rumi okuyor gibi.

bir kime diyorum adli sarki pek yakismamis bu albume. bunu single olarak cikarip, keske hic albume koymasaymis. gene de onu da seviyorum, kendime bir daha sans diliyorum kismi yuzunden. orasi kurtariyor sarkiyi.
  • kapağını dev boyutlarda bastırıp duvarıma asmak istediğim muhteşem sertab albümü.
hesabın var mı? giriş yap