şükela:  tümü | bugün
  • ‘halk aşksızsa sokaklar
    banka dükkânlarıyla doludur…’

“ isa peygambere sordular :

- bize öyle bir şey söyle ki, onunla cennete girmiş olalım.

isa peygamber buyurdu :

- konuşmayınız… ”

eflatun un izlemek için sabırsızlanılan projelerinden biri daha
  • artık kayıp olmayan filmdir.
    edit: içerik telif hakkı sebebiyle kaldırılmıştır.
  • "futbol, eroin ve allah üzerine bir film"
  • çıksa da çok izlenmese keşke dediğim film. çünkü hepimizin bildiği üzre "yapılan işin saçmalığı, seyirci sayısıyla doğru orantılıdır"
    itirazım var ne kadar izlenirse izlensin asla bir polis olamaz. sen aydınlatırsın geceyi ne kadar sanatsal sayılırsa sayılsın asla bir beş şehir olamaz. o yüzden bu filmi pek kimse izlemesin, reklamı da yapılmasın mümkünse. leyla ile mecnun izledikten sonra onur ünlü diye birinin varolduğunu öğrenen asalakların bu filmi de dillerine pelesenk etmesine katlanamam çünkü.

onur ünlü bırakın da şanssızlığıyla kalsın, ne güzel demiş burada:

"zaten şanslı birisi de değilimdir, filmlerim iş yapmaz."
  • şu filmin vizyona girme ihtimali ile benim atanma ihtimalimi aynı görüyorum. iki ihtimal de belirsizliğini koruyor. kimse çıkıp da düzgün bir açıklama yapmıyor.
    geçen sene bu zamanlar kpss için çalışmaya karar vermiştim. yine aynı zamanlarda filmi duydum yaza vizyona girecek diye. dedim bana sınav sonu hediyesi olur. sonra ekim ve ya kasımda vizyonda dendi bizim atama da ekime ertelendi. hah dedim atanma hediyesi olsun bana. benim atama işi pek çok sebepten yalan oldu, film de vizyona girmedi tabi. yeni yılın ilk ayları vizyonda dendi yine yok ortada, bizim atamalarla ilgili de ses seda yok. sanki film vizyonda haberini alsam peşinden atama haberi gelecekmiş gibi hissediyorum. ya da delirmek üzereyim bilemiyorum. ama atansam, gitsem içim rahat bir şekilde şu filmi izlesem. çok şey mi istiyorum....
  • çekimleri eylül'de bitmiş ama fragmanı falan daha düşmemiş film.

çekip unuttular mı naptılar?
  • filmin kadrosu ;

haluk bilginer
    ahmet mümtaz taylan
    zerrin tekindor
    hazal kaya
    taner ölmez
    osman sonant
  • 36. istanbul film festivali kapsamında 13 nisan 2017 21.30'da atlas sinemasında tek seans olarak gösterilecek onur ünlü'nün "hayatımın filmi" şeklinde nitelediği filmi.
    biletimizi kaptık, bekliyoruz.
  • gerçek anlamda insanın aklını alan onur ünlü filmi. her açıdan bir kemale erme hikayesi.
  • dün beyoğlu sinemasında iki film birden gösteriminde, sen aydınlatırsın geceyi ile birlikte gösterildi nihayet. bilet yok dediler yine de gittim. bu istanbul şehrinde illaki biletini yakıp yetişemeyen oluyo çok şükür. zorlayın.
    filme gelelim... ben diğer filmleri kadar beğenmedim. ilk senaryosuymuş onur ünlü nün. onun çiğliği var biraz. eksik parçalar var öyküde ve karışık, ki kendi de bunu kabul ediyor.

gösterim sonrası gelen 'biz bunu anlamalı mıydık?' sorusuna : '1. her b. ku anladın bi bu mu kaldı? diye sorarım. 2. bi sanat eseri illaki analitik bir düzlemde anlaşılmak zorunda değildir. bir etki, bir duygu, bir değişim yarattı ise o yeterlidir. ' diye cevap verdi.
    ' benim allah la bi derdim var. nasıl bir erkek olarak, filmi erkek bir yönetmen çekiyor belli oluyorsa, benim bu derdim de her filmime sirayet ediyor. ' diyor. filmde bunu açıkça izliyorsunuz. yine bir imam ve saçma inançlar, temiz kalpler, kötü görünen iyiler, iyi görünen iyiler beşgeni var.

aşk var filmde, filmin hızına yenik düşmüş ne yazık ki. onur ünlü eserinde en çok tadı çıkacak konu aşk. shakespeare sonatlarından, romeo ve julliet ten ilhamla işlemiş yine ama ister istemez sen aydınlatırsın geceyi deki yalın anlatımı arıyor insan o sahnelerde. çok hızlanmış, kaybolmuş adeta koca cümleler.

film, yine görmeye alıştığımız iyi oyuncu kadrosu ile çekilmiş, içinde; bol küfür var, kusan hiç bitmiyo, kan var, cinayet var, kalp var, kötü kalpler ( mor kulub) var, kalpsiz bedenler var, surrealizm var, şeyh var, eroin var, futbol var, imam var...

--- spoiler ---

adamın vücudundan kalbini alırsın ses etmez, cebinden cüzdanını alırsın aklı uçar.
    --- spoiler