şükela:  tümü | bugün soru sor
  • istanbul sokaklari filminde oldugu gibi bu zeki muren filminin de soundtrack'i yurtdisinda, israil'de bazi diyaloglari da iceren longplay olarak basildi, biz daha 45lik donemine gecmedigimiz icin sarkilar turkiye'de bir iki tasplak olarak cikti.
  • zeki müren'in gerçekçi ve zaafları olan karmaşık bir jönü oynadığı nadir filmlerdendir. ayfer feray mükemmel bir femme fataldır bu filmde, femme fatal nedir ki, bildiğin sosyopatı oynamıştır, angelica jolie'yi kıskandıracak kadar iyidir.
  • zeki muren, belgin doruk, ayfer feray, nubar terziyan, izzet gunay gibi oyuncularin rol aldigi ve zeki muren'in daha sonra gercek hayatta kil payi kurtuldugu bir olayi da iceren siyah beyaz fantastik bir film. spoiler var mi yok mu bilemedim (bilincsiz bir kisiyim).

ses sanatcisi zeki muren (malum zeki muren oynuyor, nubar terziyan zeki muren rolunde oynayacak degil ya) basarili ama mutsuzdur, kendisine kafayi takan deli kadin (ayfer feray) yuzunden bedbahttir. asik oldugu ogrencisi (belgin doruk) ile izdivacina kati suretle karsi cikan terbiyesiz patronicesi kadin yuzunden iki arada bir derede kalir durur. buyuk bir konser oncesi artik herseyi goze alip askiyla birlestigini aciklayinca ahlaksiz patronice ickisine kezzap katar, zeki muren'in sesini kaybetmesine sebep olur. zeki konsere cikar ve karga gibi oter. millet "ahahaha bundan sanat gunesi degil sanat pluton'u bile olmaz zaten pluton ilerde gezegenlikten de cikarilacak icime dogdu" diye dalga gecer. durumu kaldiramayan zeki hesaplasmak icin adi patronicenin evine gider, patronice mechul kisilerce oldurulur olay zeki'nin uzerine kalir. kacmaya baslayan zeki kaza gecirir, "oha dedirtecek tesadufler"den biri gerceklesir ve kendisi kurtulurken arabaya gizlice girmis bir hayrani can verir. herkes zeki muren oldu sanir "onun gibisi bir daha gelmez aynadin mi abiycim" diye aglar (donekler). zeki ise anadoluya kacar, bir tiyatroda "zeki muren'in karga sesli taklidine curuk yumurta atmak bes kurus" adli aksiyonda calisir. burada kendisinin yaninda olan gariban muzik sanatcisi (nubar terziyan) sayesinde sesine kavusur, gariban muzisyen sandigi da aslinda cok baska biridir. olaylar aciga cikar rimi rimi ley.

senaryonun gercege donusmesi hadisesi ise soyledir; zeki pasa konserleri oncesi genzini acmak icin bir sivi kullanir, bir seferinde kendisini cekemeyenler bu siviya kezzap katar. zeki muren sans eseri girtlaginin kavrulmasindan kurtulur. bu konu hakkinda cesitli roportajlarda uzuntusunu dile getirmistir hep.

nubar terziyan da bu filmde alisik oldugumuz rollerinden cok daha karizmatik ve sert bir karakteri canlandirmistir. zeki muren'in sesinin kisik oldugu bolumlerdeki halleri izlenmeye deger.
  • tamamen de kırılabilirler parçalara da ayrılabilirler. parçalara ayrıldıysa zor olsa da büyük ölçüde geri döndürebiliyorlar.

ama atıyorum 45 lik değil de longplay'lerde ucundan ufak bir kısım kırıldığında bir iki şarkı gidiyor duruma göre. ama bu sefer de pikapta dönerken ağırlık merkezi değiştiğinden biraz dengesi bozulabiliyor bu yüzden de biraz sarsılabiliyor plak. tabii gene de dinlenir.
  • şöhret olgusunu kendi şöhreti üzerinden sorgulatacak kadar cesur olmasıyla, zeki müren'i gözümde bir basamak daha yükselten filmdir.
  • ankara da bulunan berbat bir yer
    adı kırık plak fakat bir iki barış manço sezen aksu çaldıktan sonra hop canlı müzik ,berbat sesli bir abla çıkıyor düğün gibi insanlar alana çıkıp dans ediyor,getirdikleri balığın adına somon dediler allahtan daha önce somon balığı yediğim için aradaki farkı gayet iyi biliyorum ,ara sıcak diye börek getirmişler ben sigara içiyodum götürmüşler hemen ben yemeden,bir daha istedim getirmediler neyse daha da uzatmayacağım gitmeyin..
  • dün gece arkadaşlarımla çılgın attığımız mekan.

sorunları görmezden gelip, eğlenmek insanı daha mutlu eder düşünüyorum. problem arayıp bulmak yerine canlı müzikte kalkın oynayın, eğlenirsiniz.*
  • filme dair bir trivia:

reji asistanı hanesinde nubar terziyan'ın ismi geçer. filmde aynı zamanda kurt bir polis komiseri rolündedir.

izzet günay, kendisini canlandıran zeki müren'in şoförü rolündedir.

kırık plak, müren'in eseridir ama senaryo bülent oran'a aittir.

suçsuz adam tema'sı hitchcockyen'dir. müren polislerden kaçar, sokaklara düşer, ilginç serüvenler yaşar.

filmdeki tüm şarkıların güfte ve besteleri müren'e aittir. bol bol şarkı söyler ve biz de onunla birlikte kadeh kaldırırız oturduğumuz yerden.

amerikan sinemasını yakından takip eden yönetmen osman fahir seden gene bol bol yakın plan kullanır, kaydırmalar yapar. kamerası sürekli devinim halindedir.

ışıklar içinde uyu sevgili zeki müren, güzel insansın.
  • fix menülü bir sistemleri var fiyat pahalı geldi lakin ki ülkemizdeki alkol fiyatlandırmasını düşününce de normal geliyor.. yemekler güzel, garsonlar ilgili, çay/kahve 23:30 sonrası servis ediliyor , canlı müzik de gayet hoş ve keyifliydi . tercih edilebilir bir mekan aklınızda olsun.