• zeki muren, belgin doruk, ayfer feray, nubar terziyan, izzet gunay gibi oyuncularin rol aldigi ve zeki muren'in daha sonra gercek hayatta kil payi kurtuldugu bir olayi da iceren siyah beyaz fantastik bir film. spoiler var mi yok mu bilemedim (bilincsiz bir kisiyim).

ses sanatcisi zeki muren (malum zeki muren oynuyor, nubar terziyan zeki muren rolunde oynayacak degil ya) basarili ama mutsuzdur, kendisine kafayi takan deli kadin (ayfer feray) yuzunden bedbahttir. asik oldugu ogrencisi (belgin doruk) ile izdivacina kati suretle karsi cikan terbiyesiz patronicesi kadin yuzunden iki arada bir derede kalir durur. buyuk bir konser oncesi artik herseyi goze alip askiyla birlestigini aciklayinca ahlaksiz patronice ickisine kezzap katar, zeki muren'in sesini kaybetmesine sebep olur. zeki konsere cikar ve karga gibi oter. millet "ahahaha bundan sanat gunesi degil sanat pluton'u bile olmaz zaten pluton ilerde gezegenlikten de cikarilacak icime dogdu" diye dalga gecer. durumu kaldiramayan zeki hesaplasmak icin adi patronicenin evine gider, patronice mechul kisilerce oldurulur olay zeki'nin uzerine kalir. kacmaya baslayan zeki kaza gecirir, "oha dedirtecek tesadufler"den biri gerceklesir ve kendisi kurtulurken arabaya gizlice girmis bir hayrani can verir. herkes zeki muren oldu sanir "onun gibisi bir daha gelmez aynadin mi abiycim" diye aglar (donekler). zeki ise anadoluya kacar, bir tiyatroda "zeki muren'in karga sesli taklidine curuk yumurta atmak bes kurus" adli aksiyonda calisir. burada kendisinin yaninda olan gariban muzik sanatcisi (nubar terziyan) sayesinde sesine kavusur, gariban muzisyen sandigi da aslinda cok baska biridir. olaylar aciga cikar rimi rimi ley.

senaryonun gercege donusmesi hadisesi ise soyledir; zeki pasa konserleri oncesi genzini acmak icin bir sivi kullanir, bir seferinde kendisini cekemeyenler bu siviya kezzap katar. zeki muren sans eseri girtlaginin kavrulmasindan kurtulur. bu konu hakkinda cesitli roportajlarda uzuntusunu dile getirmistir hep.

nubar terziyan da bu filmde alisik oldugumuz rollerinden cok daha karizmatik ve sert bir karakteri canlandirmistir. zeki muren'in sesinin kisik oldugu bolumlerdeki halleri izlenmeye deger.
  • filme dair bir trivia:

reji asistanı hanesinde nubar terziyan'ın ismi geçer. filmde aynı zamanda kurt bir polis komiseri rolündedir.

izzet günay, kendisini canlandıran zeki müren'in şoförü rolündedir.

kırık plak, müren'in eseridir ama senaryo bülent oran'a aittir.

suçsuz adam tema'sı hitchcockyen'dir. müren polislerden kaçar, sokaklara düşer, ilginç serüvenler yaşar.

filmdeki tüm şarkıların güfte ve besteleri müren'e aittir. bol bol şarkı söyler ve biz de onunla birlikte kadeh kaldırırız oturduğumuz yerden.

amerikan sinemasını yakından takip eden yönetmen osman fahir seden gene bol bol yakın plan kullanır, kaydırmalar yapar. kamerası sürekli devinim halindedir.

ışıklar içinde uyu sevgili zeki müren, güzel insansın.
  • zeki müren'in gerçekçi ve zaafları olan karmaşık bir jönü oynadığı nadir filmlerdendir. ayfer feray mükemmel bir femme fataldır bu filmde, femme fatal nedir ki, bildiğin sosyopatı oynamıştır, angelica jolie'yi kıskandıracak kadar iyidir.
  • istanbul sokaklari filminde oldugu gibi bu zeki muren filminin de soundtrack'i yurtdisinda, israil'de bazi diyaloglari da iceren longplay olarak basildi, biz daha 45lik donemine gecmedigimiz icin sarkilar turkiye'de bir iki tasplak olarak cikti.
  • içinde sigara içilebilen mekan.
    tabii ki yeşil detektör burada da hiç bir işe yaramıyor.
    ben anlamıyorum, madem devletin parası yok, habire her şeye zam yapılacağına şu sigara yasağı doğru dürüst uygulansa ya? tertemiz para, hatta bir zam gelecekse ona zam gelsin, doğru dürüst uygulansa cari açık bile kapanır yemin ederim.
    neyse konudan uzaklaşmayalım, üsküp caddesi (eski çevre sokak) üzerinde gürültü yapan tek mekan olarak da kayda geçebilir. caddedeki diğer mekanlar gayet nezih görünürken burası neden pavyon olmuş, neden rağbet görüyor, nasıl olur da hala iş yapıyor vs.gibi deli sorular kafamı kurcalamaktadır efendim...
  • burası ne olmuş dediğim mekandır.

tam anlamıyla pavyona dönmüş. loca diye sistem kurmuşlar tek kelimeyle rezalet. et pazarına gelmiş gibi tipler locada duruyor.

içeride sigara içiliyor. kalender zebra varken sittin sene gitmem.
  • 1,5 sene önce el değiştiren mekan. tabii biz bunu gittikten sonra öğrendiğimiz için hafif bir şok geçirdik. eskisi gibi bir meyhane değil baya baya pavyondur. mekandan koşar adımlarla çıktık sokağa yakışmayan bir yer umarım tez vakit kapanır.
  • ankara'nın üsküp caddesinde bulunan içkili mekan.

fiks menülü ve ortalamanın bir tık üstünde fiyat uygulaması var.fakat canlı müzik fevkalade. mezeler fena değil. f/p açısından 10/7.
  • cinnah dolaylarında fiks menüsü piyasaya göre gayet uygun mekan. birkaç hafta önce gittik arkadaşlarla on kişilik kalabalık bir gruptuk ve 150 lira verdik diye hatırlıyorum. mezeler pek bana hitap etmiyordu fakat yemekler iyiydi. sınırsız yerli içki ve ayrıca canlı müzik de vardı. çalan grup tarz olarak gayet iyiydi. herkese hitap edebilecek bir repertuarla çıktılar.

mekandan çıkarken sokak hayvanlarına vermek için yemeklerin artan kısımlarını paket yapmalarını istedik, onlar da kırmadı; güzel insanlar.
  • kral çıplak diye okudum a.q ..yuhh yaa
hesabın var mı? giriş yap