şükela:  tümü | bugün
 • kırım türkleri'nin kırım ulusal meclisi.
 • son olaylarla alakalı olarak başkanı refat çubarov'un bir yol haritas hazırladığı meclistir:

  "biz dün hayatını kaybeden kişi için üzgünüz, gece parlamento binasının silahlı kişilerce işgal edildiği haberini aldık, sabah saatlerinde iki yerde rusya'nın karadeniz filosuna ait zırhlı araçlar görüldü, rus zırhlı araclarının güya rus askeri garnizonunu koruma amaciyla sokağa çıktığı iddia edildi ancak bu zırhlı araçlarla gece yapılan işgalin ilişkisi olduğunu gördük. şu an kırım parlamentosunda bir toplantı hazırlığı yapılıyor ancak biz toplantıya davet edilmedik. kırım'da şu asn bazı siyasilerin planları deşifre oldu ve bu planlar ukrayna anayasasına uygun değil. tatarları ve halkı dikkatli olmaya çağırıyoruz" dedi.

  çubarov kırım tatar milli meclisi'nin aldığı kararları da aynı basın açıklamasında şöyle duyurdu:

  "durumu kontrol altına almak için güvenlik güçleri ile birlikte karargahlar oluşturulsun. kırım milletvekilleri kendi sorumluluklarını anlamalı, vekillere parlamentoya gelmeleri için baskı yapılıyor, baskıyı bizzat konstantinov yapıyor. biz kırım halkının ortak çabalarıyla provakasyona kapılmadan bu dönemi atlatacağız."

  "galiba konstantinov'u bu şekilde davranmaya zorlayan daha büyük korkuları var. bölgelerde güvenliği sağlayacak karargahlara resmi yetkililer, güvenlik güçleri, bizim temsilcilerimiz ve nüfuzlu kişiler gidecekler. konstantinov büyük jeopolitik şantaj oyununun kuklasıdır. russkoe edinstvo partisinin lideri kendi adamlarına provokasyona uymama çağrısını yaptı" dedi.

  kırım tatarlarına karar olmadan sokağa çıkmama çağrısı yapıldı. çubarov, "bugün için kararımız bu, yarın ne olacağını bilmiyoruz" diye konuştu.

  http://www.trtturk.com/…to-binasi-isgal-edildi.html
 • rus isgalinden sonra kirim tatarlarinin ilk ve tek tv'si olan atr yasaklandi, basin yayin organlari yasaklandi, milli liderlerin kirim'a girisleri yasaklandi. simdi de yegane milli-siyasi kuruluslari olan milli meclisi de yasakladilar. kayiplar ve faili mechuller ayri mesele.
 • kırım tatarlarının milli ve siyasi haklarını geri kazanarak kırım'da kendi devletçiliğini kurmak maksadıyla kırım tatar milli kurultayı tarafından görevlendirilmiş, kırım tatarlarının yegane temsil ve idare organı.

  kırım tatarları, 1991 yılında kırım'a dönüşlerinden itibaren milli kurultay ve milli meclis önderliğinde haklarını yeniden kazanma çalışmalarını sürdürmekte.

  meclis başkanlığını şu an refat çubar yürütmekte.

  2014 yılı şubat ayında ruslarca kırım'ın işgali sebebiyle meclis üyeleri çalışmalarına büyük baskılar altında devam etmekte.

  rus idaresi, baskı ve düşmana tutumunu artırarak sürdürmekte.

  kırım tatarlarının milli liderleri ve aktif faaliyet gösterenler sınır dışı dilerek kırım tatar halkı korkutulmlaya çalışılmaktadır. meclis başkan yardımcısı ahtem çiygöz aylarca usulsüz şekilde gözaltında tutulmuştur.

  kırım'ın işgalinden bu yana 20 kadar kırım tatarı kaybolmuş ya da cansız bedenleri bulunmuştur.

  tüm bu baskılara rağmen, sürgündeki kırım tatar halkının vatana geri dönüş ve kırım'da milli devlet kurumunu yeniden ihdas etmek mücadelesini yürüten kırım tatar milli hareketi, baskıcı rus sisteminin zulümlerine rağmen iradesinden ve barışçı tavrından vazgeçmiyor ve sabretmeye devam ediyor.

  yaradan yardımcıları olsun.

  (işbu girdide, kırım türkleri kültür ve yardımlaşma derneği'nin yayınlarından faydalanılmıştır).