şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rusların 1944 yılında kırım yarımadasında yaşayan tatarlara geride bir kişi bile kalmamacasına uyguladığı sürgündür. öyleki iki köyü unutmuş olduklarını sonradan farkedip, vagonlar çoktan yola çıkmış olduğu için bu iki köyü de toptan imha etmek suretiyle ortadan kaldırmışlardır.
 • birazdan ortada sadece kırım türkleri'ne karşı hareket edilmesini gerektirecek sebep yokken gerçekleşen kendisi ile bulundukları yerde halka zulmettikleri için tehcire uğrayan ermenileri karşılaştıran entryler yazılacak olan sürgündür. "abi onlar da naziler ile birlik olmasaymış" diyecek olana gelsin: bir ara açın bakın nat geo olsun history channel olsun, spesifik olarak söz konusu bölgeyi inceledikleri belgesellerinde bugüne kadar tek bir defa "kırım türkü nazi işbirliği" vurgulanıyor mu? koca bölgede yaşayan herkesin yaptığı bir şeyden küçük bir azınlığı sorumlu tutmak bahane aramaktır. gerçi size göre türk'e karşı yapılan her şey reva, türk'ün her yaptığına ceza.
 • (bkz: #33943493)
 • ikinci dunya savasinda dogu cephesi tarihin en kanli catismalarina taniklik etmistir. ve su unutulmamalidir ki sovyetler birligi'ne dahil bircok irktan ve milletten insan sovyet sistemine karsi savasmak icin alman ordusunda gonullu olmustur. bu birkac gun icinde alevlenen bir hirs degil, daha eskilere dayanan baskinin ve zulmun sonuclarindan biridir. savasa dahil olan ve dahil olmak zorunda birakilan bircok millet gibi, kirim tatarlari da iki taraftan da en cok zulum gorenlerden biridir. surulenler arasinda kizil ordu icin savasan madalya sahibi gaziler de, cocuklari kizil ordu icin olen aileler de vardi. su bilinmelidir ki bir milletin vagonlarla hayvan muamelesi gorerek surgune gonderilmesi bir suctur, ve bu surgun asla ve asla unutulmamalidir.

  not: zamaninda surgunu tartistigim biri bana "yanlis ata oynadilar" diye cevap vermisti. bugun hangi ideolojiye sempati duyarsaniz duyun bu beni ilgilendirmez, ama bunu bilin ki kimse keyfi istedigi icin fasist bir orduya dahil olmaz. dogu cephesinin yanik topraklarinda taraf secmek bu kadar sig ve basit degildi.
 • (bkz: rozalya ana)
 • (bkz: haytarma)
 • bir benzeri için;

  (bkz: ermeni soykırımı)

  gerekçeler ve gelişen olaylar birbirinin hemen hemen kopyasıdır. ancak biri soykırım diğeri sürgün olarak nitelendirilmiştir. biri dünyanın halen tartışmaya açtığı diğeri ise tartışmadan kapadığı bir olaydır.
 • öncesi için:

  (bkz: mavi alay)
  (bkz: türkistan lejyonu)
 • neredeyse hergünümüz türklere uygulanan soykırımları anmakla geçiyor.

  mevzu bahis türklere uygulanan katliam olunca en hümanist bile sessiz kalır.