*

şükela:  tümü | bugün
 • hazar imparatorluğunun mirasçılarından olan, türk kökenli musevilerdir. yaklaşık 2 bin yıldır kırım'da yaşadıkları sanılmaktadır. ikinci dünya savaşı öncesi 500 bin civarında olan nüfusları, hitler katliamları ve asimilasyon baskıları ile bugün 600'e kadar düşmüştür.

  (bkz: ilya silvinskiy)

  edit: kendileri hakkındaki en magazinel geleneği anlatmadan geçmek de olmaz tabi. kendileri 1947 yılına kadar, paganistlerde görülen insan kurban etme geleneğini sürdürmüşlerdir. buna göre, 60 yaşına gelen her erkek kırımçak, sazlar sözler eşliğinde diri diri gömülürmüş.
 • efendim, geriye bir avuç kalmış bu milleti karaylardan ayıran en önemli ve belki de tek farklılık dinsel inanışlarıdır. karaylar daha arkaik bir musevi inancına sahip olsa da, kırımçaklar talmudist inanışa sahiptirler. birbirlerini de pek sevmezler.

  “kırımçaklar türk müdür değil midir?” sorusunu bir an için tarihçi ve antropologların elinden alıp, kırımçakların kendisine sorduğumuzda, kendilerinin türk olduklarını ifade edeceklerdir. zaten birçoğu da türkiye’ye göç etmiştir.
 • kırımçaklar türk dili konuşan ve kırım'da yaşayan yahudiler'dir. kırım karaylar'ı ile birlikte yaşamışlardır. önceleri ruslar tarafından aşkenaz ve gürcü yahudileri gibi rusya imparatorluğu'nda yaşayan diğer yahudiler'den farklı olduklarını belirtmek amacıyla onlara kırımçak ismi verilmesine rağmen kırımçaklar bu ismi 19. yüzyılda benimsemişler. bu ismin benimsenmesinden önce kendilerine "israil'in çocukları" anlamına gelen srel balalary derlermiş. kırım tatarları ise kırımçaklar'a zuluflı çufutlar yani favorili yahudiler ve karaylar'a zulufsız çufutlar yani favorisiz yahudiler diye hitap ederlerdi.
  (bkz: favorisiz yahudiler)
 • 1792-1910 yılları arasında dönem dönem kırım’dan osmanlı’ya göçler olmuştur. göç edenlerin arasında kırım tatarca’sı konuşan kırımçak yahudileri de vardır
hesabın var mı? giriş yap