şükela:  tümü | bugün soru sor
 • profıloda hediyelik esya satan kazık ama hos dükkan
 • profilo'da bir suru hediyelik zimbirti alabileceginiz guzel mordillo oyuncaklari ve isvicre cakilarina takilip kalabildigim bir magaza. birinci kat, sag tarafta sinemanin altinda.
 • beyoğlu /galatasaray anabala han'da bulunan ağırlıklı olarak çizgi roman bulabileceğiniz sahaf dükkanı.
  (bkz: nurtap emir)
 • alternatif tedavi araştırmalarımızda bize rehberlik eden beşiktaş'ta doğal ürünler ve baharat satan bir dükkan. yok yok.
 • samsunda çarşambaya bağlı olup asıl adı kırkharman olan bir köyün ahalisi tarafından söyleniş şekli.
 • cemil meriç'in edebiyat üzerine yazdıklarını geleceğe yolcu ettiği kitabı.
  1980 yılında ötüken neşriyat yayınlamıştı tek cilt halinde. şimdi iletişim yayınları ikiye bölüp yayınladı. ilk cildi çıktı, ikincisi bekliyoruz. yayınevi şöyle bir tanıtım yazmış:

  kırk ambar “bütün eserleri”ni yayımladığımız cemil meriç’in dokuzuncu ve -belki de- en önemli kitabı. adeta bir “mefhumlar kamusu”, “dağınık ve derbeder bir ansiklopedi”. üstâda göre, “kurmak istediği abidenin birkaç sütunuyla birkaç odası”. “bütün eserleri” yayına hazırlayan mahmut ali meriç, bu “abide”yi önemine binaen iki ayrı cilt halinde yeniden düzenledi. kırk ambar’ın ilk cildinin başlığı “rümuz-ül edeb”. bu cilt, dünya edebiyatından yola çıkarak klasiğe, hümanizmden edebiyat sosyolojisine, romanın romanından edebiyat tarihinin tarihine uzanıyor. cemil meriç, bu uzun edebî yolculukta okuru düşünmeye davet ediyor. kırk ambar’da yolculuğumuz “pek yakında”, ikinci cilt “lehçe-t-ül hakayık”la devam edecek...
 • bir zamanların fenerbahçe y.d.a. lisesi eşit ağırlık bölümü lise son sınıf öğrencilerinin gördüğü edebi metinler dersine gelen öğretmenin ortaöğretim çağının sonuna gelmiş bünyelere defterlerinin arka bölümlerinin başına yazmalarını istediği "isim"dir. defterin bu bölümünde okumamızın tavsiye edildiği romanlar, klasikler ,izlememiz gereken baleler, operalar, tiyatrolar, filmler , bilmemiz gereken cümleler veya kelime gruplarının bulunduğu görülmüştür. o zamanların asi insanına saçmalık ötesi gelen bu ambar bugün akıldan çıkmayan kitaplar,sözler ve oyunlara konu olmuştur. portakal turuncusu kıyafetli aynur hoca iyi ki varmış dedirtmiştir.