şükela:  tümü | bugün
  • diyanet isleri baskanliginin bir derlemesi soyledir:
    1) (mumin) kardesine tebessum etmen sadakadir. iyiligi emredip kotulukten sakindirman sadakadir. yolunu kaybeden kimseye yol gostermen sadakadir. yoldan tas, diken, kemik gibi seyleri kaldirip atman da senin icin sadakadir.
    2) allah, sizin ne dis gorunusunuze ne de mallariniza bakar. o, sadece sizin kalplerinize ve islerinize bakar.
    3) allah'in rizasi, anne ve babanizin rizasindadir. allah'in ofkesi de anne babanin ofkesindedir.
    4) uc dua vardir ki, bunlar suphesiz kabul edilir: mazlumun duasi, misafirin duasi ve babanin evladia duasi.
    5) hicbir baba cocuguna guzel terbiyeden daha ustun bir hediye vermis olmaz.
    6) sizin en hayirliniz hanimlarina en iyi davrananlarinizdir.
    7) kucuklerimize merhamet etmeyen, buyuklerimize saygi gostermeyen bizden degildir.
    8) peygamberimiz, isaret parmagi ve orta parmagiyla isaret ederek: "gerek kendisine ve gerekse baskasina ait herhangi bir yetimi gorup gozetmeyi uzerine alan kimse ile ben, cennette iste boyle yanyanayiz" buyurmustur.
    9) (insani) helak eden su yedi seyden kacinin: allah'a sirk kosmak, sihir, allah'in haram kildigi cana kiymak, faiz yemek, yetim mali yemek, savastan kacmak, suzsuz ve namuslu mumin kadinlara iftirada bulunmak.
    10) allah'a ve ahiret gunune iman eden kimse, komsusuna eziyet etmesin. allah'a ve ahiret gunune iman eden kimse, misafirine ikramda bulunsun. allah'a ve ahiret gunune iman eden kimse, ya hayir soylesin veya sussun.
    11) cebrail, bana komsu hakkinda o kadar cok tavsiyede bulundu ki; ben (allah teala) komsuyu komsuya mirasci kilacak zannettim.
    12) dul ve fakirlere yardim eden kimse, allah yolunda cihad eden veya gunduzleri (nafile) oruc tutup gecelerini ibadetle geciren kimse gibidir.
    13) her insan hata eder. hata isleyenlerin en hayirlilari tevbe edenlerdir.
    14) muminin baska hic kimsede bulunmayan ilginc bir hali vardir; onun her isi hayirdir. eger genislige (nimete) kavussa, sukreder ve bu onun icin bir hayir olur. eger bir darliga (musibete) ugrarsa, sabreder ve bu da onun icin bir hayir olur.
    15) bizi aldatan bizden degildir.
    16) soz tasiyanlar (cezalarini cekmeden ya da affedilmedikce) cennete giremezler.
    17) isciye ucretini (alninin) teri kurumadan veriniz.
    18) bir muslumanin diktigi agactan veya ektigi ekinden insan, hayvan ve kuslarin yedikleri seyler, o musluman icin birer sadakadir.
    19) insanda bir organ vardir. eger o saglikli ise butun vucut saglikli olur; eger o bozulursa butun vucut bozulur. dikkatedin! o, kalptir.
    20) rabbinize karsi gelmekten sakinin, bes vakit namazinizi kilin, ramazan orucunuzu tutun, mallarinizin zekatini verin, yoneticilerinize itaat edin. (boylelikle) rabbinizin cennetine girersiniz.
    21) (allah resulu) "din nasihattir/samimiyettir" buyurdu. "kime ya rasulallah?" diye sorduk. o da; "allah'a, peygamberine, muslumanlarin yoneticilerine ve butun muslumanlara" diye cevap verdi.
    22) islam guzel ahlaktir.
    23) insanlara merhamet etmeyene allah merhamet etmez.
    24) kolaylastiriniz, guclestirmeyiniz, mujdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.
    25) insanlarin peygamberlerden ogrendikleri sozlerden biri de: "utanmadiktan sonra diledigini yap!" sozudur.
    26) hayra vesile olan, hayri yapan gibidir.
    27) mumin, bir yilanin deliginden iki defa sokulmaz.
    28) nerede olursan ol, allah'a karsi gelmekten sakin; yaptigin kotulugun arkasindan bir iyilik yap ki bu onu yok etsin. insanlara karsi guzel ahlakin geregine gore davran.
    29) allah, sizden birinizin yaptigi isi, ameli ve gorevi saglam ve iyi yapmasindan hosnut olur.
    30) iman yetmis kusur derecedir. en ustunu "la ilehe illallah (allah'tan baska ilah yoktur)" sozudur, en dusuk dercesi bir seyi yoldan kaldirmaktir. hayâ da imandandir.
    31) kim kotu ve cirkin bir is gorurse, onu eliyle duzeltsiz; eger buna gucu yetmiyorsa, diliyle duzeltsin; buna da gucu yetmezse, kalben karsi koysun. bu da imanin en zayif derecesidir.
    32) iki goz vardir ki, cehennem atesionlara dokunmaz: allah korkusundan aglayan goz; bir de gecesini allah yolunda, nobet tutarak geciren goz.
    33) baskalarina zarar vermek ve zarara zararla karsilik vermek yoktur.
    34) hicbiriniz kendisi icin istedigini (mumin) kardesi icin istemedikce (gercek) iman etmis olamaz.
    35) musluman muslumanin kardesidir. ona zulmetmez, onu (dusmanina) teslim etmez. kim (mumin) kardesinin bir ihtiyacini giderirse, allah da onun bir ihtiyacini giderir. kim muslumani bir sıkıntidan kurtarirsa, bu sebeple allah da onu kiyamet gunu sıkıntılarinin birinden kurtarir. kim bir muslumani(n kusurunu) orterse, allah da kiyamet gunu onu(n bir kusurunu) orter.
    36) iman etmedikce cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikce de (gercek anlamda) iman etmis olamazsiniz.
    37) musluman, muslumanlarin elinden ve dilinden emin oldugu kimsedir. mumin ise, insanlarin canlari ve mallari konusunda kendisinden emin oldugu kimsedir.
    38) birbirinize buguz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka cevirmeyin; ey allah'in kullari kardes olun. bir muslumana, uc gunden fazla (din) kardesi ile dargin durmasi helal olmaz.
    39) suphe yok ki dogruluk iyilige goturur. iyilik de cennete goturur. kisi dogru soyleye soyleye allah katinda siddik (dogru sozlu) diye yazilir. yalancilik kotuye goturur. kotuluk de cehenneme goturur. kisi yalan soyleye soyleye allah kainda kezzab (cok yalanci) diye yazilir.
    40) (mumin) kardesinle munakasa etme, onun hosuna gitmeyecek sakalar yapma ve ona yerine getiremeyecegin bir soz verme.
  • hilm'e, ahlaka dair bir derleme de asagidaki gibidir:
    "1) müslüman, müslümanın kardeşidir. birbirlerini incitmezler, üzmezler. bir kimse din kardeşinin bir işine yardım etse, allah da onun işini kolaylaştırır. bir kimse bir müslüman kardeşinin sıkıntısını giderir, onu sevindirirse, kıyamet gününün en sıkıntılı zamanlarında, allah onu sıkıntıdan kurtarır. bir kimse bir müslümanın ayıbını örterse, allah kıyamet günü onun ayıplarını, kabahatlerini örter.
    2) bir kimse din kardeşinin yardımcısı oldukça, allah da onun yardımcısı olur.
    3) allah bazı kullarını başkalarının ihtiyaçlarını karşılamak, onlara yardımcı olmak için yaratmıştır. ihtiyacı olanlar bunlara başvurur. bunlar için ahirette azap korkusu olmayacaktır.
    4) allah bazı kullarına dünyada çok nimet vermiştir. bunları kullarına faydalı olmak için yaratmıştır. bu nimetleri allah’ın kullarına dağıtırlarsa nimetleri azalmaz. bu nimetleri allah’ın kullarına ulaştırmazlarsa, allah nimetlerini bunlardan alır. başkasına verir.
    5) bir kimsenin din kardeşinin ihtiyacını karşılaması, on sene itikâf etmesinden daha kazançlıdır. allah rızası için bir gün itikâf yapmak ise, insanı cehennem ateşinden pek çok uzaklaştır.
    6) bir kimse, din kardeşinin bir işini yaparsa, binlerle melek o kimse için dua eder. işi yapmağa giderken her adımı için bir günahı affolunur ve kıyamette nimetler verilir.
    7) bir kimse, din kardeşinin bir işini yapmak için giderse, her adımında yetmiş günahı affedilir ve yetmiş sevap verilir. bu iş bitinceye kadar, böyle devam eder. iş yapılınca bütün günahları yarlığanır. bu işi yaparken ölürse sorgusuz, hesapsız cennete girer.
    8) bir kimse, din kardeşinin rahata kavuşması veya sıkıntıdan kurtulması için hükümet adamlarına gidip uğraşırsa, kıyamet günü sırat köprüsünden herkesin ayaklarının kaydığı zaman, onun süratle geçmesi için allah yardım eder.
    9) allah’ın en sevdiği iş, elbise vererek veya doyurarak veya bir başka ihtiyacını karşılayarak, bir mümini sevindirmektir.
    10) allah’ın farzlardan sonra en çok sevdiği iş, bir mümini sevindirmektir.
    11) bir kimse bir mümine bir iyilik yapınca, allah bir melek yaratır. bu melek, hep ibadet eder. ibadetlerinin sevapları bu kimseye verilir. bu kimse ölünce, kabre konulunca, bu melek nurlu ve sevimli olarak bunun kabrine gelir. meleği görünce ferahlanır, neşelenir. sen kimsin der. ben falanca kimseye yaptığın iyilik ve onun kalbine koyduğun neşeyim. allah bugün beni seni sevindirmeye ve kıyamet günü sana şefaat etmeye ve cennetteki yerini sana göstermek için gönderdi der.
    12) cennete girmeye sebep olan şeylerin başlıcası allah’tan korkmak ve iyi huylu olmaktır. cehenneme girmeye sebep olan şeylerin başlıcası dünya nimetlerinden uzaklaşınca üzülmek, bu nimetlere kavuşunca sevinmek, azgınlık yapmaktır. (allah’tan korkmanın alameti haramlardan sakınmaktır.)
    13) imanı en kuvvetli olanınız, ahlakı en güzel ve zevcesine karşı en yumuşak olanınızdır!
    14) insan güzel huyu sebebiyle cennetin en üst derecelerine kavuşur. (nafile) ibadetler, insanı bu derecelere kavuşturamaz. kötü huy insanı cehennemin en aşağı çukurlarına sürükler.
    15) ibadetin en kolayı ve hafifi, az konuşmak ve iyi huylu olmaktır. bu sözüme iyi dikkat ediniz!
    16) bir kimse hazreti peygamberin (aleyhisselam) karşısına gelip işlerin en hayıtlısı hangisidir dedi. “güzel huylu olmaktır” buyurdu. kalkıp biraz sonra sağ tarafına gelip yine sordu. yine “iyi huylu olmaktır” buyurdu. gidip sonra sol tarafından gelip, allah’ın en sevdiği iş nedir dedi. yine “iyi huylu olmaktır” buyurdu. sonra arkadan gelip, en iyi, en kıymetli iş nedir dedi. hazreti peygamber (aleyhisselam) ona karşı dönüp, “iyi huylu olmak ne demektir anlayamadın mı? elinden geldiği kadar kimseye kızmamaya çalış” buyurdu.
    17) kimse ile münakaşa etmeyen, haklı olsa bile, dili ile kimseyi incitmeyen müslümanın cennete gireceğini size söz veriyorum. şaka yapmak yanındakileri güldürmek için olsa bile, yalan söylemeyenin cennete gireceğini size söz veriyorum. iyi huylu olanın cennetin yüksek derecelerine kavuşacağını size söz veriyorum.
    18) allah buyuruyor ki, size gönderdiğim islam dininden razıyım. bu dinde olmak, ancak cömertlikle ve iyi huylu olmakla tamam olur. dininizin tamam olduğunu her gün, bu ikisi ile belli ediniz!
    19) sıcak su buzu erittiği gibi, iyi huylu olmak, insanın günahlarını eritir, yok eder. sirke balı bozduğu gibi, kötü huylu olmak insanın ibadetlerini bozar, yok eder.
    20) allah refik’tir. yumuşaklığı sevicidir.
    21) allah, yumuşak huylu olanları sever ve onlara yardımcı olur. sert, öfkeli olanlara yardım etmez.
    22) cehenneme girmesi haram olan yahut cehennem ateşinin yakması yasak olan kimdir? size bildiriyorum. dikkatle dinleyiniz! yumuşak olanların, kızmayanların hepsi!
    yavaş, yumuşak davranmak, allah’ın kuluna büyük bir ihsanıdır. aceleci, atak olmak şeytanın yoludur. allah’ın en sevdiği şey, yumuşak ve ağırbaşlı olmaktır.
    23) insan yumuşaklığı, tatlı dili sebebiyle gündüzleri oruç tutanların ve geceleri namaz kılanların derecelerine kavuşur.
    24) kızdığı zaman öfkesini yenerek yumuşak davranan kimseyi allah sever.
    25)cennetin yüksek derecelerine kavuşmak isteyen, saygısızlık yapana yumuşak davransın! zulüm edeni affetsin!
    26) malını esirgeyene ihsanda bulunsun! kendisini aramayan sormayan ahbabını, akrabasını gözetsin.
    27) kuvvetli olmak başkasını yenmek demek değildir. kuvvetli olmak, kahraman olmak, kendi öfkesini yenmektir.
    28) selam verirken güler yüzlü olan, sadaka sevabına kavuşur.
    29) din kardeşine karşı güler yüzlü olmak, ona iyi şeyleri öğretmek, kötülük yapmasını önlemek, yabancı kimselere aradığı yeri göstermek, sokaktan taş, diken ve kemik gibi şeyleri temizlemek, başkalarına su vermek hep sadakadır.
    30) cennette öyle köşkler vardır ki içinde bulunan kimse, her dilediği yeri görür. ve dilediği her yere kendini gösterir. bu köşkler, tatlı sözlü, eli açık ve herkesin uyuduğu zaman allah’ın varlığını, büyüklüğünü düşünen ve ona yalvaranlara verilecektir.

kaynak: “islamiyet nedir ve hakiki müslüman nasıl olunur”, hüseyin hilmi işık"
  • ismet özel'in de bir kitabıdır aynı zamanda. tüm kitapları ayrı ama bu kitabın yeri ayrı. allah biliyor ya çok seviyorum bu çalışmasını, bir başka. benim kitabım uzundur bir arkadaşımda. ve özledim. arkadaşımdan çok kitabımı. yenisi diil o'nu istiyorum..

velhasıl ismet özel'in bu kitabını muhakkak okuyun.

...
    bir hadis-i şerifin bir şairle ne ilgisi olduğunu, bir hadisin bir şaire neler ilham ettiğini, bir hadisin bir şaire hangi bakımdan ikramda bulunduğunu öğrenmek hoşunuza gidecekse doğru yere geldiniz. geldiğiniz yer doğrudur ve fakat bu yerde kalacaksanız bu yerin size rahatlık temin etmeyeceğini bildiğiniz müddetçe kalabilirsiniz. kalmayı göze aldıysanız "terakki" sahasına girdiniz demektir. korkulur ki bu satırların devamında okuyacaklarınız şimdiye kadar bozulmadan koruyageldiğiniz rahatınıza musallat olacaktır.

"benim kırk hadisi bahse konu ederken önem verdiğim iki husus var: müslüman hayatının kolaylıkla gayri müslim hayattan ayrılabileceğini vurgulamak bu bir, müslüman hayatın kesinlikle gayri müslim hayattan üstün olduğunu tebarüz ettirmek bu iki. her iki noktanın da sohbetler vesilesiyle bir sonuca ulaştırılması mümkün olmayabilir; ama bu konuşmaların kalpten kalbe yol bularak bir anlam yüceltici, anlam tasrih edici bir sonucu doğabilir"
    ismet özel
  • ismet özel'in ahiren kitaplaştırdığı program marmara fm'de yayınlanmıştı.

ilk bölümlerin jeneriğinde, ismet amcanın adı "ismet özen" şeklinde geçiyor bir de eheh heh.
  • (bkz: kirk hammett)
  • (bkz: combo breaker)
  • islam dini peygamberi hz. muhammed'e ait 40 hadisi yayınlayan web adresi.

40hadis.com
  • birçok derleme mevcut ama selim demiralp tarafından hazırlanan/derlenen benim oldukça ilgimi çekendir. ve kapağında şöyle başlar:

''ey habibim de ki;
    eğer allah'ı seviyorsanız
    benim sünnetime tabi olun ki
    allah'ta sizi sevsin... (al-ı imran/31)''

1/ ameller niyetlere göredir. herkese niyet ettiği şey vardır.
    (kutub-i sitte tercüme ve şerhi-114)

2/ müslüman müslümanın (din) kardeşidir. ona zulmetmez. kim din kardeşinin bir ihtiyacının karşılanması için çalışırsa, allah da onun ihtiyacını karşılar. her kim bir müslümanın bir sıkıntısını giderirse, allah da kıyamet gününün sıkıntısından birini giderir. her kim bir müslümanın kusurunu gizlerse allah da onun kusurunu gizler.
    (sunen-i ebu davut 4893 ibn-i ömer (r.a))

3/ birbirinize düşmanlık beslemeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. ey allah'ın kulları! kardeş olun! bir müslümanın bir din kardeşine üç günden fazla küsmesi helal değildir.
    (sunen-i ebu davut 4910... enes ibn malik (r.a) )

4/ mümin kardeşine tebessüm etmen sadakadır, iyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır; yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da sadakadır.
    (tirmizi, birr 36)

5/ allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar, o, sizin sadece kalplerinize ve amellerinize bakar.
    (müslim birr 33)

6/ allah'ın rızası anne ve babanın rızasındadır, allah'ın öfkesi anne ve babanın öfkesindedir.
    (tirmizi, birr)

7/ üç dua vardır ki bunlar şüphesiz kabul edilir: mazlumun duası, misafirin duası, babanın evladına duası.
    (ibn mace dua 11)

8/ iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.
    (müslim, iman 93)

9/ insanı helak eden şu yedi şeyden kaçının: allah'a şirk koşmak, sihir yapmak, allah'ın haram kıldığı cana kıymak, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, masum ve namuslu mü'min kadınlara iftirada bulunmak.
    (müslim, iman 144)

10/ dul ve fakirlere yardım eden; allah yolunda cihat eden veya gündüzleri (nafile) oruç tutup, geceleri (nafile) ibadetle geçiren kimse gibidir.
    (buhari, nakafat, 1)

11/ her insan hata eder, hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.
    (tirmizi, kıyame, 49)

12/ aldatan bizden değildir.
    (müslim, iman 164)

13/ hayra vesile olan hayrı yapan gibidir.
    (tirmizi, ilim, 14)

14/ söz taşıyanlar (cezalarını çekmedikçe ya da affedilmedikçe) cennete giremezler.
    (müslim, iman 168)

15/ işçiye ücretini alnının teri kurumadan veriniz.
    (ibn mace rukun)

16/ kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.
    (buhari,ilim,12)

17/ insanlara merhamet etmeyene allah da merhamet etmez.
    (tirmizi, birr 16)

18/ allah'ın (c.c.) sevdiği iki huy vardır: cömertlik ve güzel ahlak.
    (müslim, iman 160)

19/ ebu hüreyre (r.a), resulullah (sav)'in: ''vallahi ben günde yetmiş defadan fazla allah'dan beni bağışlamasını diler, tövbe ederim.'' dediği rivayet edilmiştir.
    (buhari)

20/ insanoğlunun bir vadi dolusu altını olsa, bir vadi daha ister. onun ağzını topraktan başka bir şey doldurmaz. ama allah, tövbe edenin tövbesini kabul eder.
    (buhari, rikak 10; müslim, zekat 116119)

21/ mükafatın büyüklüğü, belanın şiddetine göredir. allah sevdiği topluluğu belaya uğratır. kim başına gelene rıza gösterirse, allah ondan hoşnut olur. kim de rıza göstermezse, allah'ın gazabına uğrar.
    (tirmizi, zühd 57)

22/ resulullah (sav): ''allah'a inandım de, sonra da dosdoğru ol'' buyurdu.
    (müslim)

23/ iki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakla aldanmıştır: sıhhat ve boş vakit
    (buhari)

24/ insanların en karlısı; ömrü uzun, ameli güzel olandır.
    (tirmizi)

25/ münafığın alameti üçtür: konuşunca yalan söyler, söz verince sözünden cayar, kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder.
    (tirmizi)

26/ rızkının çoğalması, ömrünün uzamasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin.
    (ebu davud)

27/ allah u teala, yaşından ötürü birt ihtiyara saygı gösteren gence, yaşlılığında hizmet edecek kimseler lutfeder.
    (tirmizi)

28/ kafir bir iyilik yaptığı zaman, onun karşılığında kendisine dünyalık bir nimet verilir. mü'mine gelince, allah onun iyiliklerini ahirete saklar, dünyada da yaptığı kulluğa göre rızık verir.
    (müslim)

29/ ölen kimseyi peşinden üç şey takip eder: aile çevresi, malı ve yaptığı işler. bunlardan ikisi geri döner, biri ise kendisiyle birlikte kalır. aile çevresi ve malı geri döner; yaptığı işler kendisiyle birlikte kalır.
    (buhari, rikak)

30/ bir kul günaha girerim korkusuyla, (yapılması günah olmayan) mübahlardan bile uzak durmadıkça, müttakiler derecesine çıkamaz.
    (tirmizi)

31/ müslümanın, müslüman üzerindeki hakkı beştir: selam almak, hasta ziyaret etmek, cenazenin arkasından yürümek, davete icabet etmek ve aksırana ''yerhamükellah'' demek.
    (müslüm, selam 4)

32/ ey insanlar! selamı yayınız, yemek yediriniz, akrabalarınızla alakanızı ve onlara yardımınızı devam ettiriniz. insanlar uyurken siz namaz kılınız. bu sayede selametle cennete girersiniz.
    (tirmizi, kıyamet 42)

33/ kalbinde kur'an'dan bir miktar bulunmayan kimse harap ev gibidir.
    (tirmizi)

34/ karanlık gecelerde mescidlere yürüyerek giden kimselere, kıyamet gününde tam bir nura kavuşacaklarını müjdele.
    (tirmizi)

35/ bir kimse darda bulunan borçluya mühlet verir veya borcunun bir kısmını ya da tamamını bağışlarsa, cenabı hak o kişiyi allah'ın gölgesinden başka gölge bulunmayan kıyamet gününde arşının altında gölgelendirir.
    (ibni mace, sadakat 14)

36/ insanlara hayrı öğretenlere; şüphesiz ki allah, melekleri, gök ve yer ehli, hatta yuvasındaki karınca ve balıklar bile dua eder.
    (tirmizi)

37/ kıyamet gününde insanların bana en yakın olanları, bana en çok salat ü selam getirenlerdir.
    (ebu davud)

38/ bir müslüman, yanında bulunmayan bir din kardeşi için dua ederse, mutlaka melekler ona; ''aynı şeyler sana verilsin'' diye dua eder.
    (müslim, zikir 86)

39/ iki haslet vardır ki, bir mü'minde asla beraber bulunmazlar: cimrilik ve kötü ahlak.
    (tirmizi)

40/ muhakkak ki mü'min, ahlakının güzelliği sebebi ile (gündüzleri) oruç tutan (ve geceleri de) allah'a ibadetle geçiren kimsenin derecesine ulaşır.
    (sünen-i ebu davut 4798)
  • islam dini peygamberi hz. muhammed'e ait olduğu iddia edilen 40 hadisi yayınlayan gereksiz web adresi.

zira ilgili sitede zikredilen 11 numaralı hadis. hadis değil bizatihi kuran-ı kerim mealidir.

(bkz: maide 87)
    (bkz: maide 88)