• birçok derleme mevcut ama selim demiralp tarafından hazırlanan/derlenen benim oldukça ilgimi çekendir. ve kapağında şöyle başlar:

''ey habibim de ki;
    eğer allah'ı seviyorsanız
    benim sünnetime tabi olun ki
    allah'ta sizi sevsin... (al-ı imran/31)''

1/ ameller niyetlere göredir. herkese niyet ettiği şey vardır.
    (kutub-i sitte tercüme ve şerhi-114)

2/ müslüman müslümanın (din) kardeşidir. ona zulmetmez. kim din kardeşinin bir ihtiyacının karşılanması için çalışırsa, allah da onun ihtiyacını karşılar. her kim bir müslümanın bir sıkıntısını giderirse, allah da kıyamet gününün sıkıntısından birini giderir. her kim bir müslümanın kusurunu gizlerse allah da onun kusurunu gizler.
    (sunen-i ebu davut 4893 ibn-i ömer (r.a))

3/ birbirinize düşmanlık beslemeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. ey allah'ın kulları! kardeş olun! bir müslümanın bir din kardeşine üç günden fazla küsmesi helal değildir.
    (sunen-i ebu davut 4910... enes ibn malik (r.a) )

4/ mümin kardeşine tebessüm etmen sadakadır, iyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır; yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da sadakadır.
    (tirmizi, birr 36)

5/ allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar, o, sizin sadece kalplerinize ve amellerinize bakar.
    (müslim birr 33)

6/ allah'ın rızası anne ve babanın rızasındadır, allah'ın öfkesi anne ve babanın öfkesindedir.
    (tirmizi, birr)

7/ üç dua vardır ki bunlar şüphesiz kabul edilir: mazlumun duası, misafirin duası, babanın evladına duası.
    (ibn mace dua 11)

8/ iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.
    (müslim, iman 93)

9/ insanı helak eden şu yedi şeyden kaçının: allah'a şirk koşmak, sihir yapmak, allah'ın haram kıldığı cana kıymak, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, masum ve namuslu mü'min kadınlara iftirada bulunmak.
    (müslim, iman 144)

10/ dul ve fakirlere yardım eden; allah yolunda cihat eden veya gündüzleri (nafile) oruç tutup, geceleri (nafile) ibadetle geçiren kimse gibidir.
    (buhari, nakafat, 1)

11/ her insan hata eder, hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.
    (tirmizi, kıyame, 49)

12/ aldatan bizden değildir.
    (müslim, iman 164)

13/ hayra vesile olan hayrı yapan gibidir.
    (tirmizi, ilim, 14)

14/ söz taşıyanlar (cezalarını çekmedikçe ya da affedilmedikçe) cennete giremezler.
    (müslim, iman 168)

15/ işçiye ücretini alnının teri kurumadan veriniz.
    (ibn mace rukun)

16/ kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.
    (buhari,ilim,12)

17/ insanlara merhamet etmeyene allah da merhamet etmez.
    (tirmizi, birr 16)

18/ allah'ın (c.c.) sevdiği iki huy vardır: cömertlik ve güzel ahlak.
    (müslim, iman 160)

19/ ebu hüreyre (r.a), resulullah (sav)'in: ''vallahi ben günde yetmiş defadan fazla allah'dan beni bağışlamasını diler, tövbe ederim.'' dediği rivayet edilmiştir.
    (buhari)

20/ insanoğlunun bir vadi dolusu altını olsa, bir vadi daha ister. onun ağzını topraktan başka bir şey doldurmaz. ama allah, tövbe edenin tövbesini kabul eder.
    (buhari, rikak 10; müslim, zekat 116119)

21/ mükafatın büyüklüğü, belanın şiddetine göredir. allah sevdiği topluluğu belaya uğratır. kim başına gelene rıza gösterirse, allah ondan hoşnut olur. kim de rıza göstermezse, allah'ın gazabına uğrar.
    (tirmizi, zühd 57)

22/ resulullah (sav): ''allah'a inandım de, sonra da dosdoğru ol'' buyurdu.
    (müslim)

23/ iki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakla aldanmıştır: sıhhat ve boş vakit
    (buhari)

24/ insanların en karlısı; ömrü uzun, ameli güzel olandır.
    (tirmizi)

25/ münafığın alameti üçtür: konuşunca yalan söyler, söz verince sözünden cayar, kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder.
    (tirmizi)

26/ rızkının çoğalması, ömrünün uzamasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin.
    (ebu davud)

27/ allah u teala, yaşından ötürü birt ihtiyara saygı gösteren gence, yaşlılığında hizmet edecek kimseler lutfeder.
    (tirmizi)

28/ kafir bir iyilik yaptığı zaman, onun karşılığında kendisine dünyalık bir nimet verilir. mü'mine gelince, allah onun iyiliklerini ahirete saklar, dünyada da yaptığı kulluğa göre rızık verir.
    (müslim)

29/ ölen kimseyi peşinden üç şey takip eder: aile çevresi, malı ve yaptığı işler. bunlardan ikisi geri döner, biri ise kendisiyle birlikte kalır. aile çevresi ve malı geri döner; yaptığı işler kendisiyle birlikte kalır.
    (buhari, rikak)

30/ bir kul günaha girerim korkusuyla, (yapılması günah olmayan) mübahlardan bile uzak durmadıkça, müttakiler derecesine çıkamaz.
    (tirmizi)

31/ müslümanın, müslüman üzerindeki hakkı beştir: selam almak, hasta ziyaret etmek, cenazenin arkasından yürümek, davete icabet etmek ve aksırana ''yerhamükellah'' demek.
    (müslüm, selam 4)

32/ ey insanlar! selamı yayınız, yemek yediriniz, akrabalarınızla alakanızı ve onlara yardımınızı devam ettiriniz. insanlar uyurken siz namaz kılınız. bu sayede selametle cennete girersiniz.
    (tirmizi, kıyamet 42)

33/ kalbinde kur'an'dan bir miktar bulunmayan kimse harap ev gibidir.
    (tirmizi)

34/ karanlık gecelerde mescidlere yürüyerek giden kimselere, kıyamet gününde tam bir nura kavuşacaklarını müjdele.
    (tirmizi)

35/ bir kimse darda bulunan borçluya mühlet verir veya borcunun bir kısmını ya da tamamını bağışlarsa, cenabı hak o kişiyi allah'ın gölgesinden başka gölge bulunmayan kıyamet gününde arşının altında gölgelendirir.
    (ibni mace, sadakat 14)

36/ insanlara hayrı öğretenlere; şüphesiz ki allah, melekleri, gök ve yer ehli, hatta yuvasındaki karınca ve balıklar bile dua eder.
    (tirmizi)

37/ kıyamet gününde insanların bana en yakın olanları, bana en çok salat ü selam getirenlerdir.
    (ebu davud)

38/ bir müslüman, yanında bulunmayan bir din kardeşi için dua ederse, mutlaka melekler ona; ''aynı şeyler sana verilsin'' diye dua eder.
    (müslim, zikir 86)

39/ iki haslet vardır ki, bir mü'minde asla beraber bulunmazlar: cimrilik ve kötü ahlak.
    (tirmizi)

40/ muhakkak ki mü'min, ahlakının güzelliği sebebi ile (gündüzleri) oruç tutan (ve geceleri de) allah'a ibadetle geçiren kimsenin derecesine ulaşır.
    (sünen-i ebu davut 4798)
  • (bkz: kirk hammett)
  • (bkz: combo breaker)
  • ismet özel'in de bir kitabıdır aynı zamanda. tüm kitapları ayrı ama bu kitabın yeri ayrı. allah biliyor ya çok seviyorum bu çalışmasını, bir başka. benim kitabım uzundur bir arkadaşımda. ve özledim. arkadaşımdan çok kitabımı. yenisi diil o'nu istiyorum..

velhasıl ismet özel'in bu kitabını muhakkak okuyun.

...
    bir hadis-i şerifin bir şairle ne ilgisi olduğunu, bir hadisin bir şaire neler ilham ettiğini, bir hadisin bir şaire hangi bakımdan ikramda bulunduğunu öğrenmek hoşunuza gidecekse doğru yere geldiniz. geldiğiniz yer doğrudur ve fakat bu yerde kalacaksanız bu yerin size rahatlık temin etmeyeceğini bildiğiniz müddetçe kalabilirsiniz. kalmayı göze aldıysanız "terakki" sahasına girdiniz demektir. korkulur ki bu satırların devamında okuyacaklarınız şimdiye kadar bozulmadan koruyageldiğiniz rahatınıza musallat olacaktır.

"benim kırk hadisi bahse konu ederken önem verdiğim iki husus var: müslüman hayatının kolaylıkla gayri müslim hayattan ayrılabileceğini vurgulamak bu bir, müslüman hayatın kesinlikle gayri müslim hayattan üstün olduğunu tebarüz ettirmek bu iki. her iki noktanın da sohbetler vesilesiyle bir sonuca ulaştırılması mümkün olmayabilir; ama bu konuşmaların kalpten kalbe yol bularak bir anlam yüceltici, anlam tasrih edici bir sonucu doğabilir"
    ismet özel
  • islam dini peygamberi hz. muhammed'e ait olduğu iddia edilen 40 hadisi yayınlayan gereksiz web adresi.

zira ilgili sitede zikredilen 11 numaralı hadis. hadis değil bizatihi kuran-ı kerim mealidir.

(bkz: maide 87)
    (bkz: maide 88)
  • ismet özel'in ahiren kitaplaştırdığı program marmara fm'de yayınlanmıştı.

ilk bölümlerin jeneriğinde, ismet amcanın adı "ismet özen" şeklinde geçiyor bir de eheh heh.
  • ismet özel derlemesi olanından bahsedeceğim.
    amentü, of not being a jew, sebebi telif gibi şiirleri yazan bir zihnin hadis'lere neden önem verdiğini, hangi hadislerin onu en çok etkilediğini ve bu hadislerin onda nasıl bir fikir silsilesine sebep olduklarını merak edenlerin kitaptan çok faydalanacağını düşünüyorum. kitabın beni etkileyen bir diğer özelliği de bir islam aliminin değil de bir şairin elinden/zihninden çıktığını her sayfasında hissetirmesidir. yani, söz konusu kesinlikle hadislerin klasik anlamda tefsir edildiği bir kitap değil, ismet özel'in belirli hadislerle ilgili fikirlerini ifade ettiği bir kitap.
  • diyanet'in ve ismet özel'in yayınladıkları hadis seçkisi eserlere verdikleri isim. ama insan niye 40 hadis sorusunu yöneltmeden duramıyor kendine? niye 30 ya da 50 değil? sadece diyanet ve ismet özel de değil bu ismi veren. adını bilmediğim bir çok kimsenin de bu isimde çalışmaları var.

zamanında merak edip de cevabını alamadığım sorulardandı bu. ama öğrendim ki içeriği hadis olan bu seçkilerden olan kitaplara ismini veren de yine bir hadismiş.

"bir insan kırk hadis bellese allah onu yarın ruz-i mahşer de alimlerle beraber haşredecek."
  • çihl hadis adı ile de anılır.
hesabın var mı? giriş yap