şükela:  tümü | bugün
 • doğumundan itibaren kırk gün olmuş bebeği dışarı gezmeye çıkarmak. bu dönem içerisinde gelen ziyaretçilere iade-i ziyaret yapmak. 40 gün eve kapanmış ve lohusa bunalımı çeken annenin hasretle beklediği olaydır.

  (bkz: kırkı çıkmak)
 • eski bir türk geleneğidir. kırk uçurmak için gidilen evde yumurta, soğan ve ekmek bebeğin ailesine verilir (aslında kundağa konulması gerektiği söylenir ama günümüz şartlarında bebek kundaklanmadığı için bu mümkün değil.) erkek bebeklerin ev sahibi tarafından yüzüne un sürülür, böylece sakalları beyazlayıp uzun yıllar yaşasın temennisinde bulunulur. bir de bebeğin uzun ömürlü olması için uzak bir yere gidilmesi gerektiği rivayet edilir. biz bebekle birlikte teyzesinin yanına isveç'e gidelim dedik ama son anda bahçeşehir'de karar kıldık.
 • trockya blues isimli orkestranın 2009 yılı mart ayında çıkartmış olduğu albümüdür.

  tracklisti ise şöyle;

  aksaray'dan çevirdiler yolumu
  kız karşılaması (dileley)
  karaçalı
  lüleburgaz roman
  deryalar
  yüksek yüksek tepelere
  evlerinin önü handır
  kadifeden kesesi
 • yeni dünyaya gelmiş bir bebeğin kırkıncı gününü doldurmasıyla anane, dede, hala, amca gibi yakınların ve ahbapların evine ziyarete götürülmesi ve akrabalardan hediye toplama geleneği. daha çok yumurta, ekmek gibi yiyecek şeyler hediye olarak konur yani altın filan takılmaz.
 • çok güzel geleneklerimizden biri. bebek yüksek yerlere çıkartılır ki büyüsün büyük adam olsun diye. uzak uzak mesafelerdeki akrabalara, tanıdıklara götürülür ki uzun ömürlü olsun diye, gittikleri yerlerden hediyeler alınır ki, bereketli bir hayatı olsun diye.

  kırk uçurması sebebiyle evinize ziyarete gelen bebişlere aşağıdaki hediyelerden oluşan bir bohça hazırlanıp verilir.

  un: uzun ömürlü olsun diye, annemin dediğine göre sürerken "ebeler, dedeler olsun" denirmiş.
  şeker: tatlı dilli olsun diye
  yumurta: yumurta gibi tok olsun diye
  pirinç: bereketli olsun diye
  bozuk para: yine bereket, zenginlik bolluk olsun diye
 • kırk uçurmak denilince benim aklıma uçan balon geldi. ben de bugün kırkı çıkan kızım için bi uçan balon alıp, üstüne bebeğimin adını yazıp bırakıcam gökyüzüne. sonra da çocukluğumda uçan balonumu kaçırdığımda yaptığım gibi kaybolana kadar izlicem. bu da benim kendi ritüelim olsun.
 • (bkz: kırklama)***, babina
  (bkz: baby shower)
  (bkz: kırklı)
 • bazi seyler hakkinda yorum yapmadan once arastirmak gerekiyor ancak tabi sahsi fikrimizi de soylemek lazim.

  bu kirk ucurma isi bana biraz saman zamanlarindan kalma gibi geliyor. (bkz: şamanizm kökenli türk adetleri)

  islam dininde var mi yok mu bakmadim varsa sorun yok, yoksa da amacinin bereket dilemek falan olmasi ve bir nevi dua hukmunde olmasi durumundan mutevellit hos bir dava.
 • efendim bebek evden cikmadan banyo yaptirilip banyo suyunun icine de altin ve gumus konurmus. altin gunesi, gumus ayi temsil ediyormus. sonra da "yirmi, otuz, kirk" diyerekten ucuruluyormus kirk..
 • benim bebegime ve esime yapilan adet.

  bir de yari kirk meselesi vardir. annem once bebegi altin suyuyla yikadi, sonra o suyla bizim hanimin yikanmasini istedi.
  sonra kirkinda da ayni rituel tekrarlandi.
  mevlid oldu, bebegi gezdirdik.
  guzel adetlerdendir.
  (bkz: manav)
hesabın var mı? giriş yap