• yunan mitolojisinde aiaie adasında oturduğuna inanılan büyücü. odysseusun efsanelerinde başlıca rol oynayan kişilerdendir.
 • (bkz: kirche)
 • danca da da kilise demek..
 • ünlü büyücü kadın. her şeyi gören ve bilen helios (güneş) ile perseus’un kızı. aia adasında yaşıyordu. odysseus’un arkadaşlarını birer birer domuza çevirdiği zaman odysseus, hermes’in verdiği ot sayesinde büyüden kurtulmuştu.
 • sirse (circe) olarak da bilinir. ve cemil meriç şöyle anlatmıştır mevzuyu:

  güzel sirse bir adada oturmuş, ne ada ne ada. sirse’nin sarayı varmış mermerden, ne saray ne saray. sirse gergef işler, şarkı söylermiş. nağmeler uçarmış pencerelerden kelebekler gibi. sirse’nin bekçisi canavarlarmış, munis, uysal, dost canavarlar. adaya ayak basanlar kumsala akseden sesiyle büyülenirmiş sirse’nin. sonra sevimli canavarların kılavuzluk ettiği yoldan saraya varırlarmış. muhteşem bir sofra beklermiş onları. ve sofradan çok daha muhteşem bir kadın:sirse. altın kâselerden içilen şarap aklını başından alırmış insanın. hatıralar unutulurmuş bir bir. sirse hem vatan olurmuş, hem sevgili. ama birden sehhar sirse sopayla dokunurmuş misafirlere ve misafirler domuz olurmuş, eşek olurmuş, köstebek olurmuş. ve hepsi birden ahıra sokulurmuş, sirse’nin domuz ahırı.

  ülis’in arkadaşları bu hazin akıbete uğramışlar. ülis merkür’ün avucuna sıkıştırdığı moli otu sayesinde efsundan kurtulmuş ve kılıcını çekip teslim almış dilberi. hikayenin sonunu merak edenler homer’i okusun. bizden bu kadar.

  pardon, bu sirse için bir roman ve birçok şiirler de yazılmış. roman italyanca. (yazarın adı: j. b. gelli, floransa 2549). fransızca’ya defalarca çevrilmiş bu roman. hikâyenin güzel tarafı şu: ülis çapkını kılıcını çekip tanrıçayı (zira büyücümüz bir tanrıçadır) arzularına râm edince, ahmak arkadaşlarını kurtarmak istemiş. sirse: “emredersiniz sultanım” demiş. “yalnız bakalım onlar tekrar insan olmak isteyecekler mi?” ahıra gidilmiş. ülis birer birer sormuş hayvanlara. arkadaşlarından aslan olan, “alay mı ediyorsun”, diye gürlemiş. “şimdi ben de senin gibi bir hükümdarım, hem de senden çok daha güçlü bir hükümdar.” kurta yaklaşmış ülis ve kulağına fısıldamış, “insan olmak istemez misin?” “ne münasebet” diye ulumuş kurt. “onlar benden daha kıyıcı, daha namussuz, üstelik hürriyetleri de yok.” sözün kısası filden köstebeğe kadar bütün hayvanlar hakaretle kovmuşlar ülis’i.

  copy paste degil alinteri
 • bir aşk yaşamasını dahi bilemeyen erkekleri köpeğe çevirdiği söylenene mitolojik büyücü.
 • 6. nesil yazar.
 • john william waterhouse tarafından adeta bir tanrıça gibi resmedilmiş olan mitolojik femme fatale. inanmayan bir baksın:
  http://www.jwwaterhouse.com/view.cfm?recordid=62
 • aeaea adasında yaşayan büyücü.

  şu değil ama:
  http://image.comicvine.com/…924/40567-circe_400.jpg
 • bakırköyde olan asla gidilmemesi gereken mağza
hesabın var mı? giriş yap