şükela:  tümü | bugün
  • halk arasında, arpacık tedavisi için yapılan işlem. göze, arpacıgın ustune gelecek şekilde işaret parmagının ucu ile kırk kere hafifce vurulur. son olarak da yere vurup kefareti bu dur denir.
  • bazı yörelerde abartılı temizlik yapmak anlamında kullanılan söz." mutfağı bu gün kırkladı, yine de bitiremedi" gibi.
  • obsesif kırklar isterik hani bana hani bana der
  • yeni doğan bebeklerin kırk günü dolduğunda yapılan seremoni. 40 defa okunmuş suyla bebek yıkanır. bu okunmuş suyun içine bereket olsun diye şeker, bulgur, pirinç türev şeyler konur. bebeğin yıkandığı yere de yine bereket olsun diye altın ve/veya taş konulabilir. bunlar yapıldıktan sonra da kırkı uçurmak işlemi yapılıp işlem tamamlanır.
  • bebeğin 40. gününde ailece yıkanma ritüeline verilen addır. bebeğin yıkanacak suyuna, çakıl taşı, gümüş ya da altın yüzük, pirinç, gül kurusu gibi şeyler konur ve bebek bu suyla yıkanır. inanışa göre bebek 40 gününe kadar dışarı çıkarılmaz ve kırklandıktan sonra artık dışarı çıkarılabilir.
  • gelenek halinde yürüyen işlemlerine kırklama deniyor. ekşice sözlüğümüzün bu geniş zaman ile mastar hallerine ayrı ayrı başlık açması ayrı bir güzellik ve sorun. ayrıca (bkz: babina). baby shower denen şeyi bilmediğimden kırklamanın yeni bir isimle kutsanması sanmıştım.
  • gozumde cikan arpacik sonucu annemin bana 4 kere whatsapp'tan arayip. sonra da cok onemli bir seymis gibi yapmami soyledigi sey.

isin komigi, zaten sabah yapmistim, tam anasinin kizi.