1. diyarbakır’ın güneybatısında yer alan ve zamanında kırk evliyanın dağdaki mağaralardan birine girip bir daha çıkmadıkları rivayet edilen dağdır.yine rivayete göre bu evliyalar halen insanların arasında yaşmaktadırlar ve perşembe akşamları toplanıp birer beyaz güvercin halinde mağaraya girerler ve bir ateş yakarlarmış,sabaha kadar ibadet edip cuma namazını kılıp tekrar dağılırlarmış.halen burayı ziyaret eden halk mağaradaki sudan içip dilek diler adak adar.yine yakın zamanda şöyle bir olay rivayet edilir:diyarbakır’da yaşayan varlıklı süryani ailelerden birinin çocuğu olmadığı için kırklar ziyaretine gidip dilekte bulunmuşlar.bir süre sonra çiftin suzi (suzan) adında kızları olur.annesi kızını her doğum gününde ziyarete götürür bir kurban kestirirmiş.bir süre sonra suzi ile müslüman komşuları adil arasında büyük bir aşk başlar.suzi yine bir doğum gününde hizmetlileriyle birlikte kırklar ziyaretine gider ve kurban kesilme telaşından faydalanıp, gizlice dağa gelmiş olan adil ile buluşur ve beraber olurlar.rivayet odur ki ziyaret suzi’yi çarpar ve geri dönüş yolunda on gözlü köprüden dicle nehrine düşer ve ölür adil ise aklını yitirir.halk arasında şöyle bir türkü halen söylenmektedir:

kırklardağı’nın yüzü
    karanlık sardı düzü
    ben öleydim suzan suzi
    ziyaret çarptı bizi

köprüaltı kapkara
    anne gel beni ara
    saçlarım kumlara batmış
    tarak getir de tara

köprünün orta gözü
    sular apardı düzü
    ben öleydim suzan suzi
    dicle ayırdı bizi.