• kırklareli'de 34 yıldır köftecilikle uğraşan bir ustanın dediğine göre lezzetinin sırrı, besiciliğin kırklarelide pek yaygın olmamasından mütevellit, etinin doğal yollarla beslenen hayvanlardan elde edilmiş olmasında saklı olan orgazmik yiyecek. oysa ben yıllardır içine katılan bayat ekmeğin etkisi zannetmekteydim sırrını, lakin çok yanılmışım. kırklareli'ye şehir dışından gelenler genellikle peynir aldıktan sonra mutlaka tadına bakarlar. boyutları küçük sayılır, tek lokmada yutulabilecek cinstendir. nedendir bilemem dışarıda seyyar arabalarda satılanları, dükkanda satılanlardan daha lezzetli olur. her kırklarelilinin alkol sonrası açlığı bastırmak için birincil tercihidir. ayrıca burhan öçal bir röportajında türkiye'de neleri özlediği sorulduğunda, ilk olarak "kırklareli köftesi" cevabını vermiştir.
  • üçer üçer, sıcak sıcak, ızgara ızgara gelir de bu son olsun denmez bu köftelere.
  • babamın beni küçükken 'bunlar tükürüklü köfte...lezzetine lezzet katıyo...'diye kandırdığı her ekmek arası köfte yediğimde o lezzeti aradığım canım memleketimin leziz köftesi.
  • en güzelini kasaplar arasında dörtler köftecisi veya küçük mustafa da yiyebileceğiniz, tekirdağ köftesinden kat kat daha güzel olan köfte.
  • özleminden bunalıma sokar tekirdağ köftesinden bunalan bünyeyi.
  • baretta abimizden tarifi şu şekildedir. http://www.facebook.com/…=102472509781036&ref=share
  • hayatım boyunca yediğim en güzel köftedir. (bkz: lezzet köftecisi)
  • memleketçilikten hiç haz etmem fakat bu konuda mütevazı olamayacağım kesinlikle ahmetbeyde yenmesi gereken köftedir.
  • en güzeli, istasyon altındaki köfteci seyfo'dan yenir. gayet seyyar köftecidir, özellikle bayram günleri gece saatleri, içkici arkadaşlar sıra oluşturur burada.

memlekete gitme sebebidir...
hesabın var mı? giriş yap