şükela:  tümü | bugün
  • kutuphanemde aynisindan birden fazla sayida olan, murakami'den saramago'ya, le clezio'dan doris lessing'e, arundhati roy'dan ian mcewan'a, 30 romanı şehrin çeşitli yerlerine biraktigim durum. otobüs duraklarina, kafelere, parklara, cay bahçelerine, kampüs kantinlerine biraktim. kitabi alan en fazla bes gun icerisinde okuyup herhangi bir yere bırakacak ve kitaplara yapistirdigim notta belirttigim instagram adresine okudugu kitap hakkinda bir kac cumle yorum yaparak paylasimda bulunacak. bakalim neler cikacak. bu arada, otobüs terminaline de bes kitap biraktim, kitaplarin baska şehirlere de uğrama ihtimali var. okuyun bakalım.

edit: yedi kitap daha çeşitli yerlere bırakıldı.
    edit 2: facebook adresi: kitapların yolculuğu.
  • yayılmasını ümit ettiğim çok leziz bir uygulama.
  • aferin lan adama, bence güzel fikir. bu ülkenin en büyük sorunu cahillik. ve buna en iyi çözümlerden biri de okumak. belki bunca yıldır yapılmayana halk olarak biz bir katkı sağlarız bu şekilde.
  • cakallarin toplayip sahaflara uce bese fiseklemesiyle son bulacak eylemdir.

romantizmin aci sonu.
  • fikir güzel, benzer bir şey daha önce denendi, ama tutmadı.

(bkz: radikal sokak kitapları)

https://pbs.twimg.com/media/crwqnuzveaax5ff.jpg
  • bunun belediye otobüslerinde, duraklarda olan versiyonu vardı. kitapların arkasında kütüphane kartı gibi okuyan kişi adı veya notu için bilgi formu yapıştırmışlardı. iki kitabı alıp okuyup, farklı bir durakta bıraktım. ne otobüslerde ne duraklarda daha da kitap görmüşlüğüm yok.
  • bir tanesi bile okunup hakkında geri dönüş yapılsa, amacına ulaşmış olacak olan kitaplardır. düşünce, günümüz koşulları ve insan tipleri düşünüldüğünde romantik ve ütopikmiş gibi görünebilir ama kanımca halen bu ülkenin insanlarından umudumuzu kesmememiz adına ilginç ve önemlidir. bahsi geçen instagram adresi başlığın altına editle ya da isteyene mesaj yoluyla iletilirse kafalardaki "acaba ne gibi dönüşler oldu?" sorularına da ışık tutabilir.
  • yıllar önce kayseri'de benzer bir uygulama görmüştüm. şehir içindeki tramvay duraklarındaki raflarda kitaplar duruyor, isteyen yine dilediği bir durağa bırakmak şartıyla alıp kitapları okuyabiliyordu. halen var mıdır, kitaplar kalmış mıdır bilmiyorum.
  • muhtemelen bir kaç saatle kaçırdığım ve şahit olamadığım harika bir düşünce. bugün kırklareli otogarındaydım ve edirne'ye dönmek için biletimi alıp yarım saat kadar o civarda oyalandım, sağlık olsun. umarım bu tür fikirler, uygulamalar artar.
  • yapan arkadaşın eline, koluna sağlık. umarım cahil insanımıza az da olsa fayda sağlar.