şükela:  tümü | bugün
  • ahmet ümit'in mart ayında yayımlanacak olan yeni romanı.

"vicdanını yitirmiş bir dünyadan başka nedir ki cehennem?”

acıyı gördüm. gözlerinin ortasında bir çiçek gibi büyüyen irisin önce ağır ağır büzülmesini, ardından çığlık gibi ansızın patlamasını gördüm. titreyen dudaklar, bal mumuna dönüşen yüzleri, çöken yanakları, irileşen elmacık kemiklerini, birer mağara gibi derinleşen göz çukurlarını, kurumuş ağızların içinde pelteleşen dilleri gördüm.

anladım ki benliğimizin farkına vardığımız an, acının pençesinde kıvrandığımız andır.

çığlık değil, ürperiş değil, evet, nereden geldiğini bilmediğim o vahşi iniltiyi kalbimin derinliklerinde duydum. soluksuz kaldım, boğazım kupkuru, alnım ateşler içinde, tuhaf bir hülyaya kapılmışım gibi sürüklendim o dipsiz boşlukta. hayatın en karanlık sırrıyla yüzleştim.

karanlığın her aşamasından geçtim, akan kanın sesini duydum, ölümün serinliğini damarlarımda hissettim.

geçmişin kamburunu çoktan söküp attım sırtımdan.

insanın insanı öldürdüğü o ilk ânı gördüm, katilin zafer haykırışını, kurbanın korku çığlığını işittim.

her an uyanmaya hazır o muhteşem dürtüyü bastırmak, insanlığın en masum haline, en saf doğasına dönmemek için yıllarca ihanet ettim kendime. kendimle birlikte bütün dünyayı da kandırdım. neredeyse başaracaktım ama bırakmadılar, benim adıma onlar öldürmeye başladılar.

işte bu yüzden geri döndüm..."
  • başkomser nevzat'ın maceralarının altıncı cildi. bu defa suriyeli göçmenlerin öyküleri yine bir seri cinayet fonunda anlatılacak.

en son elveda güzel vatanım'ı gözlerim dolu dolu çok beğenerek okumuştum ama artık başkomserimizi özlemişiz, bekliyoruz.
  • her sene bir kitap sıçan ahmet ümit'in son üretimi...

en son sultan'ı öldürmek isimli kitabında kitabın ana kurgusundan bağımsız 150 sayfa kadar istanbul'un fethi anlatıldığında bırakmıştım ahmet ümit okumayı.

ama ne yaparsın böyle üç yaşındaki çocuklar için yazılmış edebi değeri sıfırın altındaki şeyleri okuyarak "yeae ben kitap okumayı çok severiem" yapıp kendini kültürlü zannederek egosunu tatmin etmeye muhtaç bir beyaz yakalı yavşak grubu var. bunlar için kolay okunacak, değersiz ama değerli gözüken kitaplar yazacak insanlar lazım

ahmet ümit yetenekli bir adam iyi bir yazar olabilirdi fakat üstte bahsettiğim aptal kitleye kitap yazıp çok para kırmayı tercih etti. işte bunlar hep tercih meselesi.
  • sonunda en gereksiz insanın, son beş-on sayfada kurguya dahil olmuş bir çöpçünün, temizlik görevlisinin, belki de alakasız bir bıçakçının, belki de rahmetli dedemin (alakasız olması elzem) katil çıkacağı kitap olacaktır.

çünkü ahmet ümit asla yanıltmaz, anlatır ve anlatır, en sonunda katil halam filan çıkar.

(bkz: sultanı öldürmek)
  • --- spoiler ---

reserved
    --- spoiler ---
  • 3 mart itibariyle d&r stoklarında bulunabilecek olan ahmet ümit 'in yeni kitabı.
  • ne zamandır bekliyordum, sonunda geliyor. ön siparişi verdim bile, vira bismillah!
  • haberini aldığım gün ön siparişini verdiğim, şu an kargosunu dört gözle beklediğim yeni ahmet ümit romanı. geliyor gönlümün efendisi!

edit: kitabı geldiği hafta bitirdim ama edit eklemeyi unutmuşum. genel olarak kurgusunu beğendiğim, sonunu ilginç bulduğum bir kitaptı. sona doğru belli şeyleri tahmin edebilmiş olsam da katilin kim olduğu noktasında ters köşe yemiş bulundum. * yazarın kitabı yazdığı dönemde iyice ayyuka çıkan çocuk tacizleri, pedofili, mülteci sorunları gibi konulara değinmesi de yine beni şaşırtmadı, beklediğim bir davranıştı bu zira.

sıkı bir ahmet ümit fanatiği olarak ben kırlangıç çığlığı'nı beğendim. yalnız bana romanlarında son dönemde hafif bir dalgalanma var gibi geliyor, sanki kurgu biraz daha derinden kıyıya doğru çekiliyormuş hissiyatı uyanmaya başladı bende. kavim, bab-ı esrar, istanbul hatırası gibi romanlarındaki o dokuyu ben artık nedense daha az hissediyorum. en azından bu kitap için öyle bir hissiyat oluştu bende.
  • geleneksel olarak yine tanıtım filmiyle gelen, yeni ahmet ümit polisiyesi: https://youtu.be/vnx7qltsbv4