şükela:  tümü | bugün
  • başkomser nevzat'ın maceralarının altıncı cildi. bu defa suriyeli göçmenlerin öyküleri yine bir seri cinayet fonunda anlatılacak.

en son elveda güzel vatanım'ı gözlerim dolu dolu çok beğenerek okumuştum ama artık başkomserimizi özlemişiz, bekliyoruz.
  • sonunda en gereksiz insanın, son beş-on sayfada kurguya dahil olmuş bir çöpçünün, temizlik görevlisinin, belki de alakasız bir bıçakçının, belki de rahmetli dedemin (alakasız olması elzem) katil çıkacağı kitap olacaktır.

çünkü ahmet ümit asla yanıltmaz, anlatır ve anlatır, en sonunda katil halam filan çıkar.

(bkz: sultanı öldürmek)
  • --- spoiler ---

reserved
    --- spoiler ---
  • 3 mart itibariyle d&r stoklarında bulunabilecek olan ahmet ümit 'in yeni kitabı.
  • ne zamandır bekliyordum, sonunda geliyor. ön siparişi verdim bile, vira bismillah!
  • haberini aldığım gün ön siparişini verdiğim, şu an kargosunu dört gözle beklediğim yeni ahmet ümit romanı. geliyor gönlümün efendisi!

edit: kitabı geldiği hafta bitirdim ama edit eklemeyi unutmuşum. genel olarak kurgusunu beğendiğim, sonunu ilginç bulduğum bir kitaptı. sona doğru belli şeyleri tahmin edebilmiş olsam da katilin kim olduğu noktasında ters köşe yemiş bulundum. * yazarın kitabı yazdığı dönemde iyice ayyuka çıkan çocuk tacizleri, pedofili, mülteci sorunları gibi konulara değinmesi de yine beni şaşırtmadı, beklediğim bir davranıştı bu zira.

sıkı bir ahmet ümit fanatiği olarak ben kırlangıç çığlığı'nı beğendim. yalnız bana romanlarında son dönemde hafif bir dalgalanma var gibi geliyor, sanki kurgu biraz daha derinden kıyıya doğru çekiliyormuş hissiyatı uyanmaya başladı bende. kavim, bab-ı esrar, istanbul hatırası gibi romanlarındaki o dokuyu ben artık nedense daha az hissediyorum. en azından bu kitap için öyle bir hissiyat oluştu bende.
  • geleneksel olarak yine tanıtım filmiyle gelen, yeni ahmet ümit polisiyesi: https://youtu.be/vnx7qltsbv4
  • son komiser nevzat kitabında(beyoğlunun en güzel abisi) kalitesinin çok altına düşen ahmet ümit'in yeni romanı.
  • ahmet ümit’in son kitabı. sanırım, “vicdanını yitirmiş bir dünyadan başka nedir ki cehennem?” cümlesi kadar iyi bir cümle seçilemezdi kapak için.

konu itibariyle sürükleyiciydi, tabi klasik polisiye. katilin kim olduğunu merak etmece, arada alakasız başka ölümler derken kitap akıp gidiyor. kitabın arka planında işlenen çocuk istismarı ve savaşın insanların hayatını nasıl altüst ettiği sade, ama olması gerektiği gibi etkileyici anlatılmış. çocuk istismarının sonuçları, istismara uğrayan çocukların da birgün aynı şeyi yapabileceği, insanların safi kötülüğü... şu dünyada her şey unutuluyor da tacize uğramış bir çocuk yaşadığı travmayı unutmuyor galiba. kabuk bağlayan, ama hep kanamaya hazır bir yara gibi. ve biz buna hiç mani olamayacağız. bir ihtimal azaltılabilecek, ama tümüyle bitirilemeyecek.
    yer yer bir iki siyasi mesaj da var. yazarın kendi görüşü tabi. ama bu kitap beni kavim ve patasana kadar etkilemedi. onlar daha iyiydi bence.

--- spoiler ---

yani katilin bulunması sanki biraz fazla tesadüf oldu. azez vesilesiyle fahhar’ın ölümüne dahil olunmasa, körebe cinayeti çözülmeyecekti sanki. hani biraz şansa çözüldü gibi. savcı nadir’in katil olabileceğini, ahmet ümit’in tarzından dolayı tahmin ettim, ama bir ara zekai’nin karısı celile bile olabilir diye düşündüğümden de olabilir. katil hep uşak çıktığı için, olmayacak herkes katil olabilir gözüyle okuyor insan. ama, bir şey eksik kaldı sanki, bilmiyorum öyle bir his bıraktı bende. o eksiğin ne olduğunu da bilmiyorum.

--- spoiler ---
  • kısmet olsaydı bu kitabı çok değerli birine hediye edecektim lakin fırsat bile bulamadan darmadağın olduk. ben de yarısına kadar gelmiştim sonra okumak içimden gelmedi. tekrar toparlanırsak devamını okumayı düşünüyorum.

edit: bazen iyi şeyler de oluyor. kitap bitti.