• kirliydi kar 3 bölümden oluşuyor.

timo'nun yeri, sissy'nin babası ve penceredeki kadın.

bölüm isimleri bölümün tamamını anlatan ve kapsayan bir isimlendirme amacıyla konulmamış. denize kıyısı olan bir şehirden denizsiz bir yere taşınıp, orada geçen günleri 'denizsiz günler' olarak nitelemek ama içeriğinde denizsizlikle beraber esas başka şeyleri anlatmak gibi.

--- spoiler ---

annesi genelev işleten, babası belirsiz, şehrin dışındaki bir köyde bakıcı tarafından büyütülmüş, belki tek kurtuluşu olan eğitim hayatı nazilerin işgali sebebiyle sona ermiş ve artık kirlenmeyi bekleyen, isteyen, kendine hak gören bir gencin içsel yalnızlığı, suçla tanışması, huzuru arayışı ve soğuk bir hapishane odasında basit figürlere hayati önemler vererek yarattığı yeni huzurlu, kapalı iç dünyası basit şekilde anlatılıyor.

ilgisiz sevgisiz büyümenin sadece kıyısından bile geçmiş olmak, ana karakterin iç dünyasını anlayabilmeye, yoğun bir özdeşlik kurmadan da olsa onu tanıyabilmeye ve böyle yetişen bir insanın bozuk düşünme, algılama halinin hangi noktalara varabileceğini kanıksamaya yetiyor.

--- spoiler ---
  • georges simenonun bir romanı. fena kitap değildi ama çok da sarmadı doğrusu. frank denilen bir veledi zinanın ubermensch olma kaşıntılarının hikayesi gibi bir şeyler. frank'in babası belli değil, ona kimse yapma etme dememiş, sınırlarını bilmiyor. çocuk sınırlarını öğrenmeye çalışıyor, uçuyor, aşıyor, yapıyor, kendine bir baba arıyor aslında. falan ve de filan. kural koyan baba noksanlığından muzdarip bir mal fransızın ve ona meftun akıldan noksan kızcağızların "piçikolojik" öykülenmesi... fransızlardan pek hoşlanmam zaten.
  • bir kitap kulübü seçkisi olmasa kendi rızamla asla sonunu getiremeyecegim georges simenon kitabı.

okuduğum dönemin zaten kendinden menkul kasveti ve aynı anda a small light izliyor olmak da beni bir parça savaş dönemi boğukluguna sürüklemiş olabilir ama olaydan uzak, iç dünyadan zengin bir kitap. abartıldığı kadar sıradışı bulamadım.
hesabın var mı? giriş yap